Jak dobrać buty do biegania?

Joanna K. - ANSWEAR.com - 04/03/16

SS14__Run_Group_01 (1)

Dowiedz się, jak znaleźć idealne obuwie do biegania

[one-half-first]

Moda na bieganie ogarnęła już miliony osób na całym świecie. To nie koniec, zwolenników tego sportu wciąż przybywa – szczególnie na wiosnę. Jeśli ty również planujesz zostać biegaczką pamiętaj, że pierwszy i najważniejszy krok to zakup odpowiednich butów. Do biegania, przynajmniej na początku, nie potrzebujesz dużej ilości profesjonalnego sprzętu, jednak odpowiednie obuwie to w tym wypadku podstawa. W całym szaleństwie bycia fit, musisz mieć na uwadze własne zdrowie. Właściwe buty do biegania sprawią, że treningi staną się bardziej komfortowe, a ryzyko kontuzji znacznie zmaleje.

Buty do biegania – na co zwrócić uwagę? 

Kieruj się konkretnymi wytycznymi
Każda osoba, w zależności od masy ciała, budowy stopy, czy rodzajów wykonywanych treningów, powinna dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego obuwia, odpowiadającego jej własnym, konkretnym potrzebom. Istnieją jednak pewne uniwersalne kryteria dotyczące doboru obuwia do biegania, którymi powinniśmy się kierować wszyscy.  Buty przede wszystkim powinny mieć odpowiednią amortyzację. W czasie biegania bardzo łatwo jest obciążyć stawy, dlatego dobrze amortyzowane buty to podstawa.  Kolejną cechą jest elastyczność. Buty nie powinny być zbyt twarde ani za miękkie, ponieważ łatwo będą mogły ulec odkształceniom. Nie powinny również uwierać, ani wyginać się zbyt mocno. Dobrze dobrane buty do biegania zminimalizują również prawdopodobieństwo pojawienia się niepożądanych odcisków i pęcherzy. Warto również zwrócić uwagę na solidne zapiętki, zapewniające nieruchomość stopy w czasie biegu.

Buty do biegania a typ stopy

Podstawowym kryterium doboru butów do biegania jest określenie jaki rodzaj stopy posiadamy. Rozróżniamy trzy typy stóp: proonujący, spinujący i neutralny.
Stopa pronująca: stopa charakteryzująca się płaskostopiem, gdzie ciężar ciała przenoszony jest na jej wewnętrzną krawędź. Do tego typu stopy polecane jest obuwie typu motion-control.
Stopa spinująca: stopa z wysokim podbiciem, gdzie największe obciążenie skupione jest na jej zewnętrznej części. Do tego typu stopy polecane jest obuwie soft-cusioned lub neutralne.
Stopa neutralna: stopa, przy której obciążenie rozkładane jest równomiernie. W tym wypadku również zalecany jest wybór butów soft-cusioned lub neutralnych.

Aby sprawdzić jaki rodzaj stopy posiadasz, możesz wykonać szybki domowy test: do miski z zaparzoną herbatą włóż stopę, a następnie odciśnij ją na mokrej kartce papieru. Powstały w ten sposób ślad pomoże ci ustalić twój typ stopy. W dobrze obuwia pomoże ci opis zamieszczony przy konkretnym modelu butów.

      [/one-half-first]

[one-half]

Buty do biegania – jak dobrać rozmiar? 

Buty do biegania absolutnie nie powinny być za małe. Ich rozmiar powinien być delikatnie większy od twojego standardowego rozmiaru – wskazana jest odrobina luzu w okolicy dużego palca. Podczas biegu istnieje możliwość, że twoja stopa spuchnie i nie powinna być wtedy uciskana ani obcierana.

Wybierz odpowiedni typ butów
Buty dzielimy na treningowe i startowe. Jeśli jesteś początkującym biegaczem i planujesz uprawiać ten sport rekreacyjnie, skup się na wyborze odpowiednich butów treningowych. Cechuje je lepsza amortyzacja i wytrzymałość.  Buty startowe przeznaczone są konkretnie do biegania w zawodach i powinny być one lżejsze niż typowych butów do treningów.

Jakie podłoże?
W zależności od rodzaju podłoża, po jakim będziesz biegać, ważny jest dobór odpowiedniego modelu butów. Jeśli planujesz treningi w lesie, zdecyduj się na buty z mocniejszym bieżnikiem. Szersza podeszwa i wypustki znajdujące się na takiej podeszwie zagwarantują lepszą przyczepność. Do biegu po asfaltowych drogach idealnie nadadzą się modele z bardzo dobrze amortyzowaną podeszwą zewnętrzną, ponieważ na twardym podłożu z łatwością możesz obciążyć swoje stawy. Jeśli natomiast zamierzasz trenować w parku, śmiało możesz zdecydować się na buty uniwersalne.

Waga też się liczy
W zależności od naszej sylwetki i ilości kilogramów, musimy dobrać odpowiednie obuwie. Jeśli cierpisz na nadwagę, zwróć uwagę, by wybrane przez Ciebie buty posiadały dobrą amortyzację. Pomoże to uniknąć obciążenia kolan.

Biegaj i wyglądaj modnie
Buty do biegania nie muszą już być brzydkie i nijakie. Obecnie możesz wybierać spośród rozmaitych modeli i kolorów. Aktualnie na czasie są buty w neonowych kolorach. Rozmaite połączenia kolorystyczne również są tu bardzo wskazane. Moda sportowa pozwala nam na doskonałą zabawę barwami i wzorami. Tutaj nie należy być poważnym i stonowanym – połączenie mody, kolorów i sportowego szaleństwa potrafi przyprawić o prawdziwy wybuch endorfin!
Wśród najbardziej polecanych marek butów do biegania wymienia się m.in. Adidas, Asics, Skechers, czy Reebok.

Sezon na bieganie zbliża się wielkimi krokami. Czy Ty jesteś na niego przygotowana i masz już swoje idealne buty do biegania? U nas znajdziesz  szeroki wybór modeli i kolorów. Na pewno znajdziesz tu coś dla siebie!

[/one-half]

 

 

Obuwie Asics DLA NIEJ >>    Obuwie Asics DLA NIEGO >>

 

Untitled design

 

Obuwie Adidas dla niej >>     Obuwie Adidas DLA NIEGO >>

 

Untitled design (1)

 

Obuwie Skechers DLA NIEJ >>

 

Untitled design (2)

Akcje specjalne

answear.LAB

#WeAreTheAnswear