Przeczytasz w 7 min 04 sty 2022

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania?

tekst: Barbara R.
czyszczenie ubrań
Przeczytasz w 7 min

hjhjk

Guma do żucia – największy wróg naszych ubrań

Guma do żucia – popularny produkt, który powszechnie wykorzystywane jest przez nas praktycznie każdego dnia. Niestety wciąż widzimy, jak ogromny problem z podstawowymi przejawami kultury mają niektórzy. Z dużym niesmakiem widzimy zużyte gumy przyklejone do krzeseł, biurek czy innych obiektów użyteczności publicznej. Z reguły w duchu powiemy sobie, że ludzi nie powinni robić czegoś takiego.

Jednak jeśli pechowo usiądziemy na takiej gumie, zaczynają się prawdziwe problemy. Usunięcie zaschniętej gumy do żucia z ubrania może stanowić duży problem, szczególnie jeśli nie znamy odpowiednich metod jej pozbycia się. Jeśli w sposób nieprzemyślany podejdziemy do tego zadania, z dużą dozą prawdopodobieństwa zniszczymy ulubione spodnie czy spódniczkę i na zawsze będziemy przeklinać tego, kto pozostawił gumę w tak niefortunnym miejscu.

Jak usunąć gumę do żucia z ubrań? Domowe sposoby

Na szczęście w walce z przyklejonymi do naszej garderoby gumami do żucia nie stajemy bez oręża. Na przestrzeni lat wymyślono i opatentowano wiele sposobów, które pomogą nam w usunięciu niechcianego ohydztwa. Postanowiliśmy raz na zawsze uciąć temat przyklejonych gum do żucia i zebrać w jednym miejscu wszystkie domowe i nie tylko sposoby na uratowanie sukienki, spodni, koszuli i wszystkich tych ubrań, które są przyozdobione cudzą, zużytą gumą.

Warto sprawdzić każdy z nich, by przekonać się, który ze sposobów jest dla nas najwygodniejszy i najszybszy. Być może trafimy na swój ulubiony, którym będziemy dzielić się ze znajomymi, których to nieszczęście również spotkało. Sprawdźmy zatem, jak usunąć gumę do żucia z tkaniny.

Jak pozbyć się gumy ze spodni? Sprawdź sposób z użyciem zamrażalnika

Czas na pierwszy, zdaniem wielu najlepszy sposób na to, by pozbyć się niechcianego gościa z naszej odzieży. W tym celu musimy wykorzystać…zamrażalnik w naszej lodówce. Kto by pomyślał, że to właśnie sposób na usunięcie gumy z ubrań. Jak się do tego zabrać?

Na początku złóżmy nasze spodnie lub spódnicę w taki sposób, by miejsce z przyklejoną gumą było na wierzchu. Tak przygotowaną odzież umieśćmy w zwykłej foliowej lub plastikowej reklamówce, uważając przy okazji, by guma nie przykleiła się do tworzywa. Reklamówka powinna być zawiązana i włożona do zamrażalki. Jeśli guma była przyklejona tylko w jednym miejscu, ten etap powinien pójść bez najmniejszych problemów. W przypadku przeniesienia gumy na inne miejsca powierzchni ubrania będziemy musieli odpowiednio nagimnastykować się, by każdy element ubrania z przyklejoną gumą był na wierchu.

Gdy reklamówka z odzieżą przeleży kilka godzin, możemy wyciągnąć pakunek i zeskrobać gumę ostrym nożem, innym tego typu narzędziem, lub paznokciem – to również powinno zadziałać bez najmniejszych problemów.

Jak usunąć gumę do żucia z tkaniny? – żelazko zawsze niezawodne

Chcemy pozbyć się gumy z ubrania w szybszy sposób? Zatem spróbujmy rozwiązania z wykorzystaniem dostępnego w każdym domu żelazka. Co będzie nam potrzebne do usunięcia gumy ze spodni? Przede wszystkim żelazko, deska do prasowania i kawałek zwykłego kartonu. Na pewno każdy z nas dostał w niedawnym czasie przesyłkę zapakowaną w kartonowe pudełko. Jeden jego bok powinien wystarczyć w zupełności. Po co nam w ogóle ten karton? Żeby nie przypadkiem guma nie przykleiła się do materiału obejmującego deskę do prasowania. Na deskę właśnie połóżmy karton a na niego ubranie z zaschnięta gumą do dołu.

Żelazko powinno być już uruchomione i rozgrzane, a nam pozostaje nic innego, jak przeprasować tę część materiału, która jest przyozdobiona gumą. Efektem naszych starań powinno być odklejenie się gumy od ubrania i przyklejenie się jej do podłożonego kawałka kartonu. Za pierwszym razem się nie udało? To nic, spróbujmy jeszcze kilka razy, dopóki guma całkowicie nie zejdzie pod naporem wysokiej temperatury wydobywającej się ze stopy żelazka.

Jak pozbyć się gumy ze spodni? Wykorzystajmy dostępny w kuchni ocet

Poszukując różnych domowych sposobów na odrdzewianie lub pozbywanie się nadmiernych zabrudzeń, często przewija się sposób na ocet. I również w przypadku gumy na spodniach możemy wykorzystać ten popularny w każdym polskim domu środek. Ocet wprawdzie ma bardzo specyficzny, dla wielu nieprzyjemny zapach, jednak to właśnie dzięki niemu możemy uratować swoje nowe spodnie, które przypadkowo natrafiły na przyklejoną gumę do żucia.

Ile octu wystarczy, by usunąć gumę? Około 1/4 zwykłej szklanki, nie więcej niż 100 mililitrów płynu. Ocet jednak musimy zagotować, by był on gorący. Gdy ocet jest w odpowiednio wysokiej temperaturze, warto namoczyć w nim gąbkę, ściereczkę, a nawet nieużywaną szczoteczkę do zębów. pocierając intensywnie gumę, stanie się ona elastyczna. To idealny moment, by za pomocą małego i precyzyjnego narzędzia zdrapać gumę ze spodni. Możemy użyć małych nożyczek do paznokci, uważając jednocześnie na to, by nie zniszczyć materiału. Inne narzędzia do pielęgnacji stóp czy robienia manicure również zdadzą swój egzamin. Gdy za pierwszym razem całość zaschniętej gumy nie zejdzie, musimy ponownie zamoczyć gąbkę i intensywnie pocierać kawałek materiału, aż guma ponownie nie uelastyczni się.

Jak się pozbyć gumy do żucia z ubrani w niekonwencjonalny sposób? Masło orzechowe!

Zauważyliśmy, że guma przykleiła się do naszych spodni? Chcemy ją szybko usunąć, ale nie mamy w domu octu? A może w którejś z szafek kuchennych znajdzie się masło orzechowe? Jeśli tak, to możemy odetchnąć z ulgą – nasze spodnie będą uratowane.

Jak pozbyć się gumy do żucia z ubrania za pomocą masła orzechowego? Dzięki naturalnym składnikom i olejom, które wejdą w strukturę pomiędzy zaschniętą gumą i materiałem, a następnie poluzują to wiązanie. Jak to zrobić? Dużą łyżką nałóżmy masło orzechowe na całą powierzchnię gumy do żucia. Odczekajmy maksymalnie minutę, a następnie za pomocą zwykłego noża ściągnijmy warstwę masła orzechowego. Sami będziemy zdziwieni, jak wraz z masłem w prosty sposób odchodzi zaschnięta guma do żucia. Jest to bardzo skuteczny, aczkolwiek niepozbawiony wad sposób na usunięcie gumy do żucia. Skutkiem ubocznym będzie plama po maśle, którą jednak możemy usunąć za pomocą odplamiacza i innych środków piorących.

Jeśli nie masło to olej kokosowy

To jeszcze nie koniec sposobów na to, jak pozbyć się gumy z ubrań. Kolejny sposób wymaga od nas użycia oleju kokosowego, który jest na wyposażeniu każdej kuchni, w której przygotowuje się pyszne i zdrowe posiłki. Olej kokosowy, jak dobrze wiadomo, sprzedawany jest w stanie stałym, który swoją konsystencją bardziej przypomina masło.

Dlatego też, by rozpocząć proces usuwania gumy z ubrań za pomocą oleju właśnie, powinniśmy podgrzać go. Tak przygotowany olej powinniśmy za pomocą ściereczki czy gąbki przenieść na wrażliwy element garderoby. Warto mocno wetrzeć olej w gumę tak, by niechciany obiekt rozpuścił się. Niewykluczone, że proces wcierania oleju kokosowego będzie trzeba powtórzyć kilkukrotnie. W końcu cała guma powinna zejść, a my zostaniemy z naszym uratowanym elementem garderoby wzbogaconym o kokosowy aromat. Rzecz jasna, tłusta plama po oleju pozostanie, jednak z łatwością się jej pozbędziemy, piorąc ubranie.

Jak usunąć gumę z ubrań? Przetestujmy wrzątek

Jeśli sposoby z zamrażalnikiem, żelazkiem, oraz produktami kuchennymi, takimi jak olej kokosowy, ocet czy masło orzechowe nie spełniają naszych oczekiwań to nic. Nie znaczy to wcale, że musimy pogodzić się ze zniszczonym ubraniem. Przedstawiamy kolejny sprawdzony sposób na to, by pozbyć się gumy z ubrania. Jaki tym razem? Rozwiązanie, do którego potrzebujemy jedynie gorącej wody.

W dużym garnku zagotowujemy wodę i poczekajmy, aż temperatura trochę opadnie (nie chcemy przy okazji zniszczyć naszych ubrań), i włóżmy spodnie lub spódnicę do garnka. Gorąca woda powinna oddziaływać na nasze ubranie około 10 minut. Po tym czasie wyciągnijmy element garderoby drewnianą łyżką i sprawdźmy, czy po gumie pozostał jakiś ślad.

Jesli tak, spróbujmy zwykłą szczoteczką lub małym przyrządem do wykonywania manicure zdrapać resztki uporczywej gumy. Podobnie jak w przypadku innych sposobów, również tym razem istnieje opcja powtórzenia całej procedury, jeśli efekty na pierwszy rzut oka nie będą dla nas satysfakcjonujące.

Nic nie działa? Przegląd specjalistycznych specyfików

Jeśli domowe sposoby nie są w stanie uporać się a naszym problemem, nie pozostaje nam nic innego, jak wyciągnięcie najcięższych dział w postaci chemicznych środków, które powstały właśnie w celu usuwania uporczywych zabrudzeń. Oczywiście nie każdy jest sympatykiem tego typu rozwiązań, co jest zrozumiałe – jest to praktycznie w 100% chemia, która może negatywnie oddziaływać na delikatne tkaniny. Jeśli jednak domowe sposoby nie sprostały wyzwaniu, musimy spróbować tego, co oferują nam producenci takich środków.

I o dziwo, przeglądają oferty sklepów specjalizujących się w środkach czystości, z łatwością trafimy na bardzo szeroką ofertę preparatów do usuwania gumy do żucia. Środki te są wyprodukowane zarówno przez producentów mniej znanych, jak i tych, których doskonale kojarzymy z wysokiej jakości produktami do czyszczenia. Tego typu preparaty z reguły mają dołączoną ulotkę lub instrukcje, w jaki sposób należy postępować z gumą do żucia, by zeszła ona jak najszybciej. Co więcej, te specyfiki naprawdę działają i spełniają swoją rolę. Czy są jakieś wady? Oprócz wspomnianej chemii w składzie możemy jeszcze ponarzekać na ich cenę. Około 30 złotych za preparat do usuwania gum do żucia to jednak dość wygórowana cena.

Co jeśli zostawimy zaschnięte gume do zucia? Konsekwencje zaniedbania

Bez względu na to, który sposób przypadł nam do gustu (nie będziemy zaskoczeni, że wszystkie), należy pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii. Usuwanie gumy do żucia z ulubionych spodni czy sukienki powinno nastąpić bezpośrednio po zauważeniu jej. Nie możemy z tym zwlekać. Dlaczego?

Zaschnięta guma z czasem będzie zasychać jeszcze bardziej. Gdy zaniedbamy potrzebę szybkiego pozbycia się szkodnika, będzie to równoznaczne z pożegnaniem się z ubraniem. Czy tego naprawdę chcemy? W wielu przypadkach wystarczy raptem kwadrans, by odzyskać piękny element garderoby. W innym przypadku jego miejsce będzie w koszu na śmieci – czyli dokładnie tam, gdzie włożyliśmy pieniądze na zakup nowego ubrania. Guma do żucia na ubraniach to nie wyzwanie. To mały problem, z którym błyskawicznie się uporamy.

Przeczytaj inne artykuły