karl lagerfeld

Karl Lagerfeld – kreator mody i wizjoner nie żyje

Justyna M.
|
19 lutego 2019
|
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Ta smutna wiadomość wstrząsnęła dziś światem mody. Karl Lagerfeld – jeden z najlepszych projektantów, wizjoner i ikona współczesnej mody zmarł w wieku 85 lat w Paryżu.

“Moda jest jak muzyka, tyle nut… I trzeba nimi grać. Każdy z nas musi stworzyć własną melodię.” – on stworzył jedną z piękniejszych, która nigdy nie będzie zapomniana. Karl Lagerfeld zmarł dziś rano w Paryżu, w wieku 85 lat.  Czołowy współczesny projektant, kontrowersyjny wizjoner, dyrektor kreatywny domów mody Chanel i Fendi, nie bał się współpracować z popularnymi markami, wykreował własny, niepowtarzalny wizerunek i zrewolucjonizował świat mody. Temu ostatniemu poświęcił się całkowicie. W ostatnim czasie ciężko chorował – po raz pierwszy w karierze nie pojawił się na styczniowych pokazach Chanel.

Karl LagerfeldKarl Lagerfeld nie żyje

Karl Lagerfeld urodził się w 1933 r. i od najmłodszych lat interesował się modą. W latach 50. pracował dla Balmain, Jean Patou i Valentino. W 1967 r. nawiązał współpracę z Fendi, w 1983 r. został dyrektorem artystycznym Chanel – funkcję tę pełnił do śmierci. Lagerfeld zrewolucjonizował tradycyjne dotąd kroje, wykreował zupełnie nowy styl pokazów, a dom mody Chanel doprowadził do potęgi. “Gdyby Coco żyła, pewnie byłaby w szoku widząc, jak teraz wygląda jej dom mody. Ale nie miałem wyjścia. Musiałem zrobić coś, aby marka szła z duchem czasu” – stwierdził.

Kontrowersyjny i bezkompromisowy, wyprzedzał trendy, nie bał się nowoczesności, którą w swoich projektach chętnie mieszał z klasyką. Karl Lagerfeld zajmował się także fotografią, reżyserował kampanie, tworzył zapachy, wydawał książki i założył własną markę. Jego charakterystyczny wygląd: włosy spięte w kucyk, ciemne okulary, koszula z wysokim kołnierzykiem, czarny garnitur i mitenki przeszły do historii – tak samo, jak cały dorobek, który zmienił świat mody nie do poznania.

Przeczytaj więcej artykułów na ANSWEAR.com:

Jak znaleźć praktyczną i modną torebkę? >>>

Limitowana kolekcja Battle of the Stylists już na answear.com! >>>

4 trendy, na punkcie których oszalejesz w 2019 roku >>>

Nie znalazłaś tego, czego szukałaś? Napisz do nas na doradca@answear.com i skorzystaj z darmowych porad stylisty, który pomoże Ci w doborze produktów.