Marcin Różyc: Fashion exhibitions, wybór subiektywny

Answear Blog
|
03 sierpnia 2011
|
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

John Carr DoughtlyJeżeli znudziło was już plażowanie, dość macie zakupów i muzeów w tradycyjnym stylu, idźcie na wystawy mody! Oto trzy najciekawsze ekspozycje w Europie, które nakręcą modową turystykę, gdy tylko skończą się lipcowe soldy.

Mode Biennale
Sztuki plastyczne mają swoje biennale w Wenecji, zdaniem krytyków, w tym roku wyjątkowo udane, natomiast moda ma biennale w Arnhem. Muzea i miejskie przestrzenie tej holenderskiej prowincji, co dwa lata zmieniają się w gigantyczną ekspozycję modowo-artystyczną. W tym roku w Arnhem zobaczycie min. instalację Prady zaprojektowaną przez architekta Rem Koolhaasa i rzeźbiarskie buty Nicholasa Kirkwooda inspirowane malarstwem Keitha Haringa, a także poruszającą rzeźbę-świeczkę belgijskiego domu mody A.F. Vandevorst, która przedstawia dziewczynę leżącą na szpitalnym łóżku. Praca ma przypominać o przemijaniu i śmierci, która nierozerwalnie związana jest z modą. Mode Biennale to jedna z największych i najbardziej poruszających wystaw na świecie, która pokazuje, że moda ma wiele zaskakujących i ukrytych znaczeń.
» arnhemmodebiennale.com

Mode Biennale

Tkanina futurystyczna
Z kolei w słynnym Muzeum Mody w Antwerpii podziwiać możecie historię… wełny. Na wystawie Unravel. Knitwear in Fashion zgromadzono przykłady najbardziej innowacyjnego wykorzystania materiału w projektach min. Chanel, Martina Margielii, Sonii Rykiel i Vivienne Westwood. Zobaczycie tu także futurystyczne stroje kąpielowe Elsy Schiaparelli z 1928 roku, czy nowoczesne, minimalistyczne sukienki Pierre Cardina z lat 60.
» momu.be

Martin Margiela
Martin Margiela
John Carr Doughtly 1966
John Carr Doughtly (1966)

Wielki konceptualista
Hussein Chalayan to projektant, performer, konceptualista, intelektualista i inżynier mody.
Jego projekt dyplomowy (skończył Central Saint Martins w 1993 roku) to na wpół rozłożona sukienka. Kreator zakopał ją w ziemi, tak by uległa częściowej degradacji.

Chalayan stworzył również min. świecące sukienki uszyte z diod i kryształków Swarovskiego, ubrania zaprojektowane na wzór fragmentów samolotu i zdalnie sterowane suknie. W jednym z pokazów, który poruszał problem wojennych uchodźców, modelki ubierały się we fragmenty foteli, z których powstały na końcu walizki. Te oraz wiele innych projektów, filmów, relacji z pokazów i obiektów mody możecie oglądać aż do 13 listopada w paryskim Les Arts Decoratifs. Warto zobaczyć. Hussein Chalayan recits de mode to wystawa przełomowa!
» lesartsdecoratifs.fr