Męski dodatek: Poszetka

Poszetka to męski dodatek o którym wyjątkowo głośno w ostatnich kilkunastu miesiącach, choć jeszcze nie każdy tę nazwę kojarzy. Jej historia jest ściśle związana z klasyczną męską elegancją, ale obecnie coraz śmielej staje się podstawowym dodatkiem w modzie casualowej.

Poszetka to ozdobna chusteczka o kształcie kwadratu, którą umieszcza się w kieszonce piersiowej marynarki. Kieszonka ta, to brustasza (z języka niemieckiego: „brust” – pierś i „tasche” – kieszonka), którą bardzo często błędnie nazywa się butonierką.

 

Współczesne poszetki najczęściej szyte są z jedwabiu, lnu i bawełny. Te najwyższej jakości wykańczane są ręcznie i na krawędziach posiadają charakterystyczny rulonik. Faktura tkanin stosowanych na poszetki bywa bardzo różnorodna: gładkie, z wzorem indyjskim (paisley), z delikatnymi mikrowzorkami (min. groszki, kwadraciki), z regularną krateczką, pepitką czy prążkiem. Najbardziej uniwersalna, ale także najbardziej elegancka będzie biała poszteka wykonana z cienkiego lnu. Najczęściej spotykane rozmiary poszetek mają bok o długości 30-35 cm.

Poszetka jest dodatkiem bardzo wyrazistym, rzucającym się w oczy. Nie każdy odważy się na jej założenie i nie każdy powinien nosić poszetkę. Jeśli mężczyzna źle czuje się z tym dodatkiem lub nie radzi sobie z jej odpowiednim doborem, to lepiej by brustasza pozostała pusta, nie będzie to błędem.

Sposób ułożenia poszetki, podobnie jak wiązania krawata zależy od własnych preferencji, a sposobów ułożenia jej bardzo wiele. Ogólna zasada jest taka, że przy ubiorach bardziej eleganckich poszetki nie należy eksponować zbyt mocno, zatem najlepszym sposobem ułożenia będzie tzw. tv fold, który eksponuje krawędzie poszetki wystające ok. 1-1,5 cm. Przy ubiorach casualowych można sobie pozwolić na większe szaleństwo i bardzo ciekawie może wyglądać puff i wiele innych bardziej fantazyjnych ułożeń.

Poniżej przykłady wykorzystania poszetek.

1. Poszetka ułożona w najbardziej klasyczny sposób. Poszetkę składa się w prostokąt i wkłada do brustaszy równolegle do jej krawędzi. Poszetka powinna wystawać ok.1-2 cm.

2. Poszetka ułożona w tzw. puff. Rogi poszetki schowane są do kieszonki, natomiast eksponowana jest centrala część poszetki poprzez pozornie niedbałe ułożenie.

3. Poszetka ułożona w odwrotny sposób w stosunku do puffaa, czyli eksponujemy narożniki poszetki, a centralna część schowana jest do brustaszy. Można eksponować 2, 3, 4 narożniki.

W ofercie ANSWEAR.com znajdziemy poszetki jedwabne w bardzo mody wzór:

poszetki Selected

Autor: Michał Kędziora / mrvintage.pl

2 thoughts on “Męski dodatek: Poszetka”

  1. Dla mnie poszetka straciła swój urok, już nie jest tym czym kilka lat temu. Teraz jest noszona tylko przez modę, ze stylem to już nie ma nic wspólnego.
    pozdrawiam

  2. Kiedyś poszetkę nosiło się z duma i był to podstawowy element garnituru. Dziś niestety to dodatek, który się pomija. Sam od czasu do czasu ją nosze, ale tylko z sentymentu. Dodatkowo zniechęca zaszywanie kieszonki przez producentów garniturów (chodzi mi głównie o sieciówki), przez co nawet nie mamy jak naszej poszetki włożyć.

Możliwość komentowania jest wyłączona.