Skandynawski alfabet – część 2

Answear Blog
|
10 kwietnia 2011
|
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 5 min

G…

Glogg - wino (Marki skandynawskie)Glögg
Wino, cukier, skórka pomarańczy, kardamon, cynamon, imbir goździki, migdały, rodzynki, mroźny skandynawski wieczór… W wersji dla desperados – wzmocniony wódką lub koniakiem, a „under 18” – bezalkoholowy. Glögg – rodzaj grzanego wina jest popularny nie tylko w całej Skandynawii, dzięki popularności pewnej sieci handlowej swoich fanów znalazł również w Polsce;)

Jan GarbarekJan Garbarek
Jan Garbarek, norweski saksofonista polskiego pochodzenia, ojciec wokalistki Anji Garbarek, uważany również za ojca skandynawskiej sceny jazzowej… Absolutna ekstraklasa muzyki współczesnej.

H…

Heartmade (Kopenhaga)
Heartmade to ekskluzywna marka odzieżowa stworzona w 1998 roku, przez duńską projektantkę Julie Fagerholt. Początkowo dedykowana wąskiej grupie poszukującej ekskluzywnego krawiectwa, po dwóch latach (i wielu prośbach ze strony klientów) wypuściła na rynek pierwszą kolekcję ready-to-wear, nagrodzoną prestiżową nagrodą duńskiego świata mody “the Golden Button”. Hearmade to lekki, praktyczny, 100% skandynawski styl dla niezależnych i pewnych siebie kobiet.

House of VIPPHouse of Vipp – marka stworzona w 1939 roku przez duńskiego rzemieślnika Holgera Nielsena. Ta ikona skandynawskiego designu wywodzi się z prozaicznej potrzeby wyposażenia nowootwartego salonu fryzjerskiego żony projektanta w praktyczny kosz na śmieci (dziś znany jako pojemnik Vipp). Taki sam, otwierany pedałem pojemnik, szybko zobaczyli w swoich gabinetach zaprzyjaźniony lekarz i dentysta. Holger postawił na masową produkcję. Produkt trafił pod strzechy… Najwyższa jakość, wierność skandynawskiemu minimalizmowi, ścieranie tradycji z najnowszymi designerskimi trendami to właśnie House of Vipp!

HelsinkiHelsinki – stolicą wzornictwa 2012
Helsinki ubiegały się o ten przyznawany przez Światową Organizację ds. Wzornictwa (ICSID) tytuł pod hasłem: Open Helsinki – Embedding Design in Life (Otwarte Helsinki – osadzenie wzornictwa w życiu). O miano konkurowało 46 miast. Helsinki to trzecia po Turynie (2008) i Seulu (2010) stolica wzornictwa (tytuł przyznawany jest co dwa lata). Fiński design to przemyślana mieszanka rzemiosła, naturalnego tworzywa i czystej formy. Stylistycznie odnosi się do kolorowej, geometrycznej ornamentyki karelskiej i stylu zachodnioeuropejskiego. Złota era fińskiej sztuki użytkowej rozpoczęła się w latach 50’ poprzedniego stulecia. Wśród najwybitniejszych nazwisk tego okresu wymienić należy Tapio Wirkkala, Kaj Franck, Timo Sarpaneva czy Eero Aarnio. Najpopularniejsze fińskie marki Iittala, Arabia, Pentik, Aarikka, Kalevala Koru, Marimekko, Artek…

I…

ISAK DESIGNIkea czy ISAK?
ISAK – jaskrawe kolory, tworzone ręcznie ekologiczne wyroby – głównie upominki, gadżety, akcesoria domowe – i odniesienia do ludowych tradycji skandynawskich. Markę stworzyła Sandra Isaksson, projektantka i ilustratorka. Firmowa legenda głosi, że została wychowana przez rodzinę trolli ;-), która zesłała ją do realnego świata, gdzie mieszka do dziś z przystojnym księciem… Prace Sandry możecie podziwiać na jej stronie internetowej sandraisaksson.com. Ale jeśli macie ochotę na upominek, przy którym majstrowały trolle – zachęcamy do zapoznania się z marką ISAK!

J…

Jutlandia – Fale w Vejle
LEAF Award 2010 (Leading European Architects Forum) w kategorii najlepszy budynek mieszkalny przypadło w udziale kompleksowi apartamentowców “The Wave” w Vejle na Jutlandii (Dania). Projekt Henning Larsen Architects, który w najwyższych punktach liczy sobie 10 kondygnacji, przypomina linią wzburzone fale. Inspiracją designerów była jedna z atrakcji regionu – fiord Vejle.

L..

Lurpak i LegoLurpak i Lego
Duńskie masło od zawsze cenione było za jakość. W 1888 roku duńscy mleczarze postanowili wyróżnić je wspólną marką. W 1901 roku zarejestrowany został znak jakości „Lurmark”. W latach 50. XX wieku na opakowaniach pojawiła się nazwa Lurpak… Historia mało designerska, ale za to niezwykle duńska! Innym symbolem Danii jest niewątpliwie Lego. Legendarnych klocków przedstawiać nikomu nie trzeba. Kto z nas nie ćwiczył na nich swoich projektancko-inżynieryjnych umiejętności?

LIFE IS CARBONLifeiscarbon.com/weblog
Genialna strona o skandynawskiej estetyce. Nieocenione źródło wiedzy i inspiracji. Moda, trendy, design, sztuka… Wspólny mianownik – wymowna prostota. Uwaga! Content uzależnia!

M…

Św. MikołajMIKOŁAJ
Mikołaj, taki całkiem święty. Brodacz z wielkim workiem prezentów mieszka w Skandynawii. Niedowiarkom podajemy adres Santa Claus Main Post Office, FIN-96930 Arctic Circle – może odpowie na list jakimś designerskim upominkiem?

 

MuminkiMuumimaailma
Panna Migotka, Ryjek, Włóczykij, Mama Muminka, Tata Muminka…Wszyscy oni mieszkają gdzieś tam w Skandynawii. W kultowej Dolinie Muminków możemy ponoć spotkać żywe postacie z bajek. Dla mniej dziecinnych – strzeżona plaża i mini-golf…

 

Moods of NorwayMoods of Norway!
Norweska marka podróżująca różowym traktorem… Odważna stylistyka. Mocne kolory. Eklektyczna, radosna, neurotyczna, humorzasta, odważna! Moods of Norway została stworzona przez dwóch projektantów Simena Staalnacke i Pedera Børresen w miasteczku Stryn. Warto przyjrzeć się szalonym pomysłom lansowanym przez MoN!

N…

Alfred NobelNobel
Alfred Bhernard Nobel Wybuchowy naukowiec. Eksperymentował z nitrogliceryną, wynalazł dynamit. Kto by pomyślał, że początkowo interesował się poezją, za co szanowny ojciec wysłał go w świat… Swój majątek Alfred przeznaczył na nagrodę. Fizycy, chemicy, lekarze, literaci (o tendencjach idealistycznych), jednostki działające na rzecz braterstwa narodów mają o co walczyć. W modowej działce nagrody nie wyznaczył, dlatego piszemy, że urodził się w Szwecji… i przechodzimy do kolejnej literki! ;)

c.d.n.!