Przeczytasz w 4 min 07 sty 2021

Akryl czy wełna? Wybieramy najlepszy materiał na zimę

tekst: Zofia O.
wełna a akryl
Przeczytasz w 4 min

Boisz się nadchodzących niskich temperatur? To ostatni dzwonek, aby zrewidować swoją szafę i sprawdzić, w jakich ubraniach przetrwasz mroźne dni. Sprawdź, czy ubrania z akrylu są równie dobre, jak wełniane i poznaj wszystkie tajemnice swojej zimowej odzieży i akcesoriów.

Opinie o akrylu w tkaninach i dzianinach– czy jest dobry na zimę?

Robiąc częste zakupy i przeglądając metki odzieżowe z pewnością natknęłaś się na ten rodzaj włókna – akryl obecnie jest jednym z najpopularniejszych włókien sztucznych. Ze względu na jego niską cenę wykorzystują go producenci dywanów i innych tekstyliów, a także swetrów, czapek czy szalików. Wynika to z jego wizualnego podobieństwa do wełny – tańsze w produkcji włókno jest idealnym zamiennikiem czystej wełny w ubraniach jesiennych i zimowych. Ma także kilka plusów. Przede wszystkim jest bardzo łatwy w pielęgnacji: ubrania i akcesoria z akrylu nie gniotą się i nie wymagają specjalnych środków do prania. Zastanawiasz się, jak prać szalik z akrylu? Wystarczy tylko wrzucić go do pralki zgodnie z zaleceniami na metce. Nie zaszkodzi mu zwykły proszek czy tryb wirowania. Kolejną zaletę akrylu docenią osoby uczulone na naturalne włókna – jeśli tradycyjna wełna powoduje u Ciebie wypryski na skórze lub jej nieprzyjemne swędzenie, akryl może być dobrą alternatywą. Na tym jednak plusy tego syntetycznego materiału się kończą.

Akryl a wełna – co zapewni Ci więcej ciepła?

Rosnąca popularność akrylu nie świadczy o jego perfekcji. Włókno to nie jest pozbawione wad i w konfrontacji z naturalną wełną wypada niekorzystnie. Przede wszystkim akrylowy sweter damski nie zapewni Ci takiego uczucia ciepła jak jego wełniany odpowiednik. Nie chroni przed chłodem i wiatrem, ponadto ma bardzo słabe właściwości termoregulacyjne i higroskopijne – praktycznie nie pochłania wilgoci, dlatego w ubraniach z akrylu bardzo łatwo o przegrzanie i uczucie potu oblepiającego Twoją skórę. Swetry, szaliki i czapki z akrylu będą mieć raczej niekorzystne opinie – nie zapobiegną wychłodzeniu organizmu, więc w zimowe dni możesz być pewna, że na pewno zmarzniesz. Akryl nie spodoba się również zwolennikom ekologicznego trybu życia i filozofii slow fashion. Warto pamiętać, że ubrania z akrylu są nietrwałe i często zaczynają się rozciągać czy mechacić już po kilku praniach. Prawidłowo pielęgnowany sweter wełniany przetrwa wiele sezonów, natomiast istnieje ryzyko, że z akrylową odzieżą będziesz musiała się pożegnać już po kilku miesiącach regularnego noszenia.

Wełna z akrylem czy bez? Opinie i fakty

Jeśli szukasz materiału, który zapewni Ci ciepło w zimowe dni, a przy okazji będzie doskonałe pod względem higroskopijności i bliskie natury, postaw na wełnę. Ubrania z tego naturalnego włókna znane są ludzkości od tysiącleci i nigdy nie zawiodły. Co prawda, ceny swetrów, płaszczy damskich i dodatków wykonanych z wełny są znacznie wyższe niż ich akrylowych odpowiedników, jednak z powodzeniem przetrwają w Twojej szafie wiele lat – warto więc zainwestować w klasyczne kroje i niezawodne fasony. Wątpliwości może budzić dodatek włókien syntetycznych, które dodaje się do wełny w celu jej zmiękczenia, zmniejszenia gniotliwości i zwiększenia odporności na czynniki mechaniczne. Opinie o wełnie z akrylem są różne – jeśli jego dodatek nie przekracza 20%, wełna nie traci swoich naturalnych właściwości. Wyższy udział procentowy w składzie naturalnego materiału dodatków sztucznych (akrylu, poliamidu, poliestru) jest niekorzystny, dlatego przed zakupem warto czytać metki ze składem.

Przeczytaj inne artykuły