Nadeszła pora, aby wyprać Twoja ulubioną kurtkę puchową? Nie obawiaj się tego procesu – okazuje się, że to nie takie trudne! Dowiedz się, jak prać kurtkę puchową, zarówno tą z naturalnego, jak i syntetycznego puchu, aby służyła Ci przez długi czas.
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Jak przygotować kurtkę do prania.
2. Jak prać kurtkę puchową w pralce.
3.Jakie środki do prania wybrać.
4. Jak suszyć kurtkę puchową.
5. Czego unikać w pielęgnacji puchówki.
Pranie kurtki puchowej – jak się do tego przygotować?
Kurtki puchowe damskie i męskie są cenione zarówno na szlaku, jak i na mieście – w czym tkwi istota ich popularności? Przede wszystkim są lekkie, lecz niesamowicie ciepłe, dzięki czemu stają się komfortowym okryciem wierzchnim w zimowe dni. Nadchodzi jednak moment, kiedy użytkowaną wielokrotnie kurtkę z puchem trzeba odświeżyć. Ale jak wyprać kurtkę puchową? Jak to zrobić, aby zachowała sprężystość?
Zacznijmy od podstaw: kurtkę z pierza można prać w pralce. Zanim jednak wrzucisz ją do bębna Twojej maszyny, rozpocznij odpowiednie przygotowania. Przede wszystkim wyczyść swoją pralkę z resztek proszku do prania oraz sprawdź, czy w bębnie nie znajdują się ostre przedmioty. Kurtki puchowe pierze się wyłącznie w delikatnych środkach do tego przeznaczonych, dlatego tak ważne jest, aby specjalistyczny płyn nie wymieszał się ze zwykłym detergentem. Następnie przygotuj swoją kurtkę: zapnij wszystkie suwaki, rzepy i guziki, a także wywróć kieszenie. Dzięki temu kurtka puchowa po praniu zachowa swój kształt.
Wywiń kurtkę na lewą stronę – uszkodzi to jej powierzchnię przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Koniecznie sprawdź instrukcje prania podane przez producenta – znajdziesz tam informacje o dopuszczalnej temperaturze i sposobie pielęgnacji. Kurtkę należy prać samą! Powinna mieć wystarczająco dużo miejsca w pralce, aby swobodnie się poruszać.
Ekologiczne detergenty do prania puchu
W czym prać kurtkę, aby z pewnością jej nie uszkodzić? Tutaj warto sięgnąć po łagodne, biodegradowalne płyny bez agresywnych chemikaliów, ponieważ te mogą uszkodzić delikatne wypełnienie. Używaj płynów do prania puchu! Tego typu środki chronią tkaninę przed nadmiernym zużyciem i uszkodzeniami. Ekologiczny płyn do prania zmniejsza też ryzyko alergii i podrażnień skóry, ponieważ nie zawiera sztucznych zapachów i barwników. Co więcej, takie produkty są bezpieczne dla środowiska, ponieważ nie zawierają fosforanów, enzymów i substancji ropopochodnych.
W awaryjnej sytuacji możesz użyć środka do prania wełny. Musisz jednak pamiętać, że nie jest to idealne rozwiązanie. Płyn do wełny może zawierać składniki, których nie da się w pełni wypłukać, co prowadzi do zbicia puchu. Takie środki nie zapewniają także wsparcia dla materiałów wodoodpornych.
Jak prać kurtkę puchową w pralce?
Zanim pranie kurtki z pierzem w pralce dojdzie do skutku, warto ją namoczyć w letniej wodzie i lekko ugniatać. Dzięki temu pozbędziesz się powietrza z wypełnienia i unikniesz jego zbicia podczas prania. Namaczanie jest także dobrym momentem, aby wyczyścić głębsze zabrudzenia na kurtce (również z użyciem dedykowanych środków piorących). Następnie pora na właściwe pranie kurtki puchowej z pierza!
Ustaw odpowiedni program zgodnie z zaleceniami na metce i dodaj podwójne pÅ‚ukanie. Ważne, by wirowanie odbyÅ‚o siÄ™ na minimalnym poziomie. Zalecana temperatura to zwykle 30°C oraz program do delikatnych tkanin. Ograniczysz w ten sposób ryzyko zniszczenia kurtki. NastÄ™pnie wrzuć kurtkÄ™ do pralki. Uwaga! Zrezygnuj z wybielaczy i pÅ‚ynów zmiÄ™kczajÄ…cych, które mogÄ… uszkodzić puch i membrany ochronne materiałów.Â
Jak suszyć kurtkę puchową?
Kurtka puchowa po praniu w pralce może nie przypominać Twojego znanego i chętnie noszonego ubrania. Nie panikuj! Teraz czas na najważniejszy moment, czyli suszenie. Jeśli masz suszarkę bębnową, wystarczy, że wrzucisz kurtkę na długi cykl suszenia w niskiej temperaturze.
Regeneracja puchu po praniu
Twoja kurtka nie przypomina tej wrzuconej do pralki? Spokojnie, nie wszystko stracone. Możesz uratować swoją ulubioną odzież puchową. Jak zatem rozbić puch w kurtce? Włóż do suszarki bębnowej 2-3 czyste piłeczki tenisowe lub specjalne piłki przeznaczonego do tego celu (mają one postać gumowych piłeczek z wypustkami). Dlaczego? Piłki pomagają rozbijać zbrylony puch i równomiernie go rozprowadzać. Co ważne, podczas suszenia co około 30 minut wyjmuj kurtkę i delikatnie potrząsaj, aby równomiernie rozłożyć puch. Cały proces może trwać nawet kilka godzin, w zależności od grubości kurtki.
Jak suszyć puchówkę bez suszarki bębnowej?
Wolisz tradycyjne metody? Rozłóż kurtkę na płasko i pozwól jej powoli wyschnąć – z czasem wypełnienie powróci do swojej pierwotnej objętości. Możesz ułożyć ją na suszarce lub ręczniku, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza pod kurtką. Unikaj za to wieszania mokrej kurtki, np. na wieszaku, ponieważ może to sprawić, że puch opadnie i zbryli się w jednym miejscu. Co kilka godzin delikatnie potrząsaj kurtką i rękami rozbijaj zbite fragmenty puchu ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których puch wydaje się najbardziej zbity. Uwzględnij, że naturalne suszenie może potrwać nawet 1-2 dni. Warto suszyć puchową odzież w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, ponieważ znacznie przyspieszy to cały proces. Nigdy nie susz kurtki na kaloryferze!
Coś poszło nie tak i nie wiesz, jak naprawić kurtkę puchową po praniu? Rozłożone okrycie wierzchnie uderzaj delikatnie palcami w miejsca, gdzie wyczujesz najbardziej zbite wypełnienie. Pod wpływem siły powinno się rozłożyć w pustych przestrzeniach i tym samym wrócić do dawnego kształtu. Możesz także potrząsać kurtką na wszystkie strony, aby puch swobodnie się przesuwał.
Sekrety prania kurtki puchowej – czego unikać?
⚪ Nie używaj standardowych proszków do prania ani płynów do płukania.
⚪ Nie pierz kurtki w zbyt wysokiej temperaturze
⚪ Unikaj mocnego wirowania.
⚪ Nie przepełniaj pralki.
⚪ Nie susz kurtki na słońcu, grzejniku ani wieszaku.
⚪ Nie zostawiaj kurtki mokrej na długi czas.
⚪ Unikaj częstego prania.