Przeczytasz w 3 min 22 lut 2022

Futuryzm, retro i samochody – wszystko, co musisz wiedzieć o modelu New Balance XC-72

tekst: Barbara R.
Przeczytasz w 3 min

New Balance znów zaskakuje! Po znakomitych pracach nad stosunkowo nowymi modelami 237 i 327, powstał nadchodzący XC-72, zainspirowany światem wyścigów, luksusowymi i szalonymi samochodami przemierzającymi kręte ulice w Monako oraz futuryzmem lat 70. Powrót do przeszłości, a może śmiały wybieg w przyszłość? Zdecyduj sama!

Charlotte Lee zaskakuje sneakerheadów

Za najnowszym modelem New Balance XC-72 stoi Charlotte Lee, której nie opuszcza dobra passa. Autorka takich hitowych modeli New Balance, jak 327 i 237, kiedy w 2014 r. dołączała do sportowego brandu z Bostonu, nie miała ani jednej pary butów z charakterystycznym logo NB. Jednak to właśnie ten dystans i niepopadanie w samozachwyt pozwala jej kreatywnie myśleć i tworzyć nowe, wyraziste projekty inspirowane bogatym dziedzictwem brandu – właśnie takie, jak sneakersy XC-72.W gąszczu inspiracji

Tworząc New Balance XC-72 Charlotte Lee przetrząsnęła archiwa marki, by odwołać się do stylistyki lat 70., które w świecie mody i designu przeżywają drugą młodość. Projektantka zainspirowała się archiwalnym, mniej znanym modelem butów do biegania Gator, który zachwycił ją szaloną kolczastą podeszwą. Z kolei kolorystyka i forma sneakerów została zaczerpnięta ze świata futurystycznych wyścigów samochodowych i koncepcyjnych samochodów, jakimi fascynowali się inżynierowie w latach 70. Także zastosowane materiały: zamsz i nylon to ukłon w stronę retro stylu tamtej dekady. Nowemu modelowi jednak daleko do tego, aby przypiąć mu łatkę “retro”. Raczej „opisuje przyszłość widzianą z przeszłości i przeszłość widzianą z przyszłości”.

New Balance XC-72 – nowa jakość w świecie sneakersów

Symetria i futuryzm – to główne cechy najnowszeh propozycji od New Balance. Cholewka modelu XC-72, podobnie jak i podeszwa środkowa, są podzielone na pół. Co ciekawe, na każdej z części podeszwy zastosowano inny wzór bieżnika (symbolizujący różne style biegania i nawierzchni), co jest unikatową i dość charakterystyczną propozycją. Natomiast sama cholewka opiera się na zamszu i nylonowej siateczce na bocznych panelach.  “Kropką nad i” jest ogromna litera N pokrywająca bok buta. New Balance XC-72 występuje w kilku wersjach kolorystycznych, a każda z nich emanuje świeżą energią i designerskim miszmaszem wyrazistych barw. 

Przeczytaj inne artykuły