Przeczytasz w 6 min 25 wrz 2020

Green Friendly – moda przyjazna środowisku

tekst: Justyna M.
odpowiedzialna moda
Przeczytasz w 6 min

Zastanawiasz się, co zrobić, aby ubrania, buty i dodatki, które nosisz, nie oddziaływały negatywnie na środowisko? Koniecznie sprawdź, jakie materiały, technologie i nawyki mogą pomóc naszej planecie – Twoje decyzje mają przecież ogromne znaczenie.

Organiczna bawełna

Jakie ubrania i akcesoria modowe nie mają negatywnego wpływu na środowisko? Zacznijmy od ich budulca, czyli materiałów. Przyjęło się, że tkaniny naturalne, takie jak np. len czy bawełna są bardziej przyjazne dla naszej skóry niż włókna sztuczne. Przewyższają także poliester ze względów ekologicznych: są biodegradowalne, a ich produkcja emituje mniejsze ilości dwutlenku węgla. Oprócz naturalności tkanin warto zwracać uwagę na ich pochodzenie i sposób produkcji. Najlepszą opcją będą certyfikowane organiczne materiały. Przykładowo, organiczna bawełna jest produkowana w sposób bezpieczny dla ekosystemów oraz farbowaną nieszkodliwymi barwnikami. T-shirty, koszule, jeansy oraz inne produkty z bawełny organicznej wyróżniają się także trwałością i wytrzymałością. Koniecznie zerknij więc na propozycje np.  G-Star Raw, Vagabond, Lee czy Wrangler.


Więcej produktów z organicznej bawełny


Więcej produktów z naturalnych materiałów

The Better Cotton Initiative

A skoro o bawełnie moda – rozglądając się za bawełnianymi produktami, warto zerknąć na te brandy, które wspierają The Better Cotton Initiative (BCI). Jest to inicjatywa promująca lepsze standardy uprawy bawełny: z ograniczonym zużyciem wody oraz pestycydów. Działający od 2009 r. program wspiera rolników w Indiach, Pakistanie, Chinach i Turcji, pomagając im stworzyć nowocześniejsze i bardziej ekologiczne metody uprawy. Obecnie bawełna pozyskiwana w sposób zrównoważony i odpowiedzialny stanowi 14% jej całkowitej produkcji.


Więcej produktów BCI

bawełna organiczna ubrania

Materiały z recyklingu

Recykling ma się w świecie mody coraz lepiej, a brandy wykorzystują takie materiały na różne sposoby. Jeśli więc koniecznie musisz nabyć coś z poliestru, wybierz włókno powstałe z ponownego przetworzenia plastiku. Poddawać recyklingowi możemy zresztą nie tylko plastik, ale również bawełnę. Materiały powstałe w wyniku ponownego przetworzenia znajdziemy w składzie ubrań (Femi Stories, Vero Moda), posłużą nam jako wypełnienie puchowych kurtek (Jack Wolfskin, The North Face) oraz części obuwia: podeszwy, ocieplenie, cholewki (Converse, Gumbies, Timberland). Ciekawą opcją jest także przetwarzanie naturalnych odpadów, np. skórek jabłka – dzięki nowoczesnej technologii w ten sposób możemy wyprodukować materiał imitujący skórę! Na taki pomysł wpadła marka Tommy Hilfiger.


Więcej produktów z materiałów z recyklingu

Innowacyjne rozwiązania w służbie środowisku

Odpowiedni materiał to nie wszystko – aby powstał z niego finalny produkt, czyli ubranie lub buty, musi być przecież ufarbowany i przetworzony. To właśnie te procesy przynoszą ogromne szkody dla środowiska, czy to poprzez zużycie wody (branża mody jest drugim co do wielkości konsumentem wody na świecie), czy wytworzenie ścieków zawierających toksyczne substancje. W miarę postępującej degradacji naszej planety, priorytetem staje się wprowadzenie nowych procesów produkcyjnych bezpiecznych dla ludzi i środowiska. Na szczęście, z roku na rok pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań. Wśród nich znajdziemy nowe sposoby farbowania tkanin oraz pomysły na ograniczenie zużycia wody w przemyśle odzieżowym. Przykładowo, Pepe Jeans część denimowych produktów tworzy w Desert Studio, czyli w nowoczesnej fabryce zlokalizowanej na środku pustyni, w której zużywa się aż 85% wody mniej w stosunku do innych fabryk. Ograniczenie zużycia wody do produkcji denimu wprowadził także Levi’s. Dzięki stosowanej od 2011 r. Water<Less marka zaoszczędziła ponad 3,5 miliarda litrów wody. Innowacyjne sposoby produkcji zużywające mniej wody czy środków chemicznych stosuje także Roxy.


Więcej produktów waterless


Więcej produktów wegańskich


Dobre modowe nawyki

Pozytywne zmiany warto także wdrożyć u siebie. Być może wydaje Ci się, że Twoje działania nie mają na nic wpływu – w końcu, na naszej planecie żyje prawie 8 miliardów ludzi. Tymczasem, właśnie pojedyncze decyzje, nawyki i zmiany mogą przyczynić się do polepszenia stanu planety. Pamiętaj, że jako konsument to właśnie Ty decydujesz o bycie lub niebycie marek – także tych modowych. Dlatego zachęcamy Cię do świadomych zakupów. Stawiaj na brandy, dla których kwestie ochrony środowiska są ważne oraz celuj w produkty, których wytworzenie nie było szkodliwe dla przyrody. Za każdym razem zwracaj uwagę również na jakość – ubrania i akcesoria z dobrych materiałów, wzorowo zaprojektowane i uszyte posłużą Ci przez kilka sezonów, a Ty nie powiększysz puli odpadów. Nie zapominaj o drobnych nawykach: regularnie porządkuj swoją szafę, staraj się przerabiać i naprawiać zanim coś wyrzucisz, a jeśli możesz, dawaj swoim ubraniom drugie życie. A w kwestii bardziej świadomej mody, koniecznie zapoznajcie się z naszym nowym projektem Wear&Share – oddaj nam niepotrzebne ubrania i zasadź z nami drzewa!Wear&Share – czyli porządki w szafie słusznej sprawie. Nowy projekt ANSWEAR.COM. >>>

Te sportowe buty założysz do każdej sukienki! >>>

Powrót do szkoły z Gap – premiera kultowej amerykańskiej marki >>>

Nie znalazłaś tego, czego szukałaś? Napisz do nas na doradca@answear.com i skorzystaj z darmowych porad stylisty, który pomoże Ci w doborze produktów

 

Przeczytaj inne artykuły