Przeczytasz w 3 min 09 lut 2024

Harmonia barw w modzie – na czym polega łączenie kolorów ubrań? Przewodnik

tekst: Karolina J.
Przeczytasz w 3 min

Odpowiednie łączenie ze sobą kolorów ubrań może zaowocować stworzeniem świeżej i kreatywnej stylizacji. Czasami nawet dodanie drobnego akcentu może sprawić, że outfit nabierze nowego wymiaru. Z naszego poradnika dowiesz się, jak dopasować do siebie różne barwy.

Podstawy łączenia kolorów ubrań – zasady i wskazówki

Na samym początku należy zaznaczyć, że łączenie kolorów ubrań jest związane z kołem barw. Jest to swego rodzaju szablon, który sugeruje, jakie odcienie można ze sobą połączyć. Przykładowo, żółty i pomarańczowy to kolory analogiczne, znajdują się one obok siebie na okręgu. Z kolei żółty i fioletowy to barwy przeciwstawne, określane jako kontrastowe.

Chcąc stworzyć spokojne i stonowane połączenie, decyduj się na kolory podobne. Jeśli zaś zależy Ci na bardziej rzucającej się w oczy stylizacji, postaw na barwy kontrastowe. Masz więc spore pole do popisu, tym bardziej że wiele ubrań, takich jak na przykład bluzki damskie, dają wiele kreatywnych możliwości.

Połączenia kolorów ubrań – jak tworzyć harmonijne zestawy?

Odpowiednie łączenie kolorów w ubraniach jest istotne z tego względu, że ma to wpływ na całościowy odbiór Twojej stylizacji. Przyjmuje się, że jasne barwy mogą pobudzać i dodawać energii, z kolei te ciemniejsze działają bardziej uspokajająco. Ponieważ kolory mają swoje znaczenie, za ich pomocą możesz również wysyłać pewne sygnały. Na przykład czerwone sukienki damskie uchodzą za pokaz pewności siebie, a jednocześnie klasę oraz profesjonalizm.

Łączenie kolorów ubrań w umiejętny sposób może okazać się cenną wiedzą także w sytuacjach biznesowych. Może Ci wówczas zależeć na wywołaniu konkretnych reakcji u swojego rozmówcy, na przykład poczuciu zaufania do Twojej osoby. Odpowiednią barwą będzie wówczas niebieski, który symbolizuje również mądrość oraz prawdę. Z tego powodu założenie kompletu damskiego w tym kolorze, chcąc wywrzeć dobre wrażenie na kliencie lub podczas rozmowy o pracę, może być dobrym pomysłem.

Łączenie kolorów w ubraniach. Inspiracje i pomysły

Samodzielne tworzenie stylizacji jest czymś wspaniałym, natomiast czasami warto sięgnąć po intrygującą inspirację, prawda? Z tego powodu mamy dla Ciebie kilka pomysłów, które mogą przypaść Ci do gustu:

Minimalna ilość akcentów – jeśli jesteś osobą początkującą w modowym świecie, nie próbuj łączyć ze sobą zbyt wielu kolorów. Wówczas szansa na to, że popełnisz błąd, niebezpiecznie rośnie. Zamiast tego na początku postaw na stylizację z jednym odcieniem, który będzie dominował. Następnie wzbogać go o drobne przełamanie. Na przykład jasną, dominującą barwę, przełam czernią, zielenią lub brązem.

Korzystaj z koła barw – o jego roli pisaliśmy już wcześniej. Pamiętaj o tym, aby regularnie do niego zaglądać i decydować się na poszukiwanie pasujących kolorów. Przykładowo, masz koszulę w jasnozielonym kolorze? Dobierz do niego barwę przeciwległą, na przykład zakładając do niej purpurową marynarkę damską.

Neutralna paleta barw Twoim sojusznikiem – w codziennych stylizacjach dobrze sprawdzają się zestawy wykorzystujące neutralne kolory. Można je łatwo zestawić z jaskrawymi lub ciemnymi dodatkami. W ten sposób bez większych trudności stworzysz coś kreatywnego i gustownego. Jedną z opcji może być stworzenie stylizacji mono kolorystycznej, która zostanie wzbogacona o granat lub klasyczną czerń.

Jak unikać błędów w łączeniu kolorów w modzie?

W modowym świecie stosunkowo łatwo o popełnienie stylizacyjnego faux pas. Aby połączenia kolorów ubrań były odpowiednio przemyślane, staraj się unikać rzeczy, takich jak:

Nadużywanie kontrastów – w kontrastowych stylizacjach nie ma niczego złego, jednak przesadzając, możesz sprawić, że Twój outfit będzie męczący dla oczu. Jak ocenić, czy wyglądasz dobrze? Stań przed lustrem i zastanów się, czy stworzyłaś kreację, która jest czytelna dla odbiorcy. Jeśli uznasz, że można się w niej nieco pogubić, to najprawdopodobniej wynika to ze zbyt dużej ilości przeciwstawnych barw.

Wykorzystanie zbyt wielu kolorów – podobnie jak w sytuacji powyżej, możesz doprowadzić do niepożądanego przesytu. Zamiast podkreślić pewne detale, sprawisz, że wszystko będzie się ze sobą zlewać. Ponownie przypominamy o kole barw, dzięki niemu sprawdzisz, dzięki jakim połączeniom będziesz mogła najwięcej zyskać.

Zwracaj uwagę na swój typ urody – nie każdy kolor pasuje każdemu. Oczywiście, możesz się tym nie przejmować i po prostu robić swoje. Jednak chcąc wykorzystać pełnię potencjału, warto zainteresować się tematem analizy kolorystycznej, dzięki której będziesz wiedzieć, w jakich barwach prezentujesz się najkorzystniej. Następnie wykorzystaj tę wiedzę podczas tworzenia outfitów!

Mamy nadzieję, że udało nam się kompleksowo wyjaśnić Ci, jak poprawnie łączyć kolory ubrań. Pamiętaj, że wiele ciekawych pomysłów na outfity znajdziesz w naszym sklepie ANSWEAR.com!

Przeczytaj inne artykuły