pewność siebie

Idź śmiało przez życie! Jak zyskać pewność siebie?

Zofia O.
|
19 listopada 2021
|
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 7 min

Pewność siebie jest jedną z tych cech, której często zazdrościmy innym. Nie każdy potrafi wybić się w towarzystwie, wyrazić swoje zdanie albo tak po prostu zaczepić obcą osobę na przystanku. Śmiałość oraz przebojowość zdecydowanie w tym pomagają. Jak pracować nad pewnością siebie? Jest kilka sposobów, które pomagają w budowaniu pewności siebie. Poznajmy je wszystkie!

Czym jest pewność siebie? Definicja

W jaki sposób można scharakteryzować pewność siebie? Definicja tego pojęcia mówi, że jest to stan bądź cecha, na którą składają się:

 • akceptacja samego siebie,
 • poczucie własnej wartości,
 • poczucie wyjątkowości,
 • zadowolenie z tego, kim jesteśmy,
 • pozytywne nastawienie do życia,
 • wiara we własne możliwości.

Ludzie pewni siebie i otwarci na świat, zdecydowanie łatwiej osiągają sukcesy w każdej dziedzinie życia. Nie boją się zawalczyć o lepsze stanowisko w pracy, dlatego szybko rozwijają swoją karierę; mają też atrakcyjnego partnera, z którym wiodą szczęśliwe życie; ponadto żyją w zgodzie ze sobą, bo potrafią bronić swoich racji. Jednym z głównych czynników wpływających na pewność siebie jest samoakceptacja. Jeśli nie akceptujemy samego siebie, umniejszamy swoją własną wartość i trudno będzie nam być taką osobą, jaką chcemy być: odważną, śmiałą, przebojową. Dlatego trzeba zacząć wierzyć w siebie i swoje możliwości.

Jak wyraża się brak pewności siebie?

Brak pewności siebie to nie tylko niska samoocena i niewiara we własne siły. To również:

 • silny nawyk krytykowania siebie,
 • pesymistyczne nastawienie,
 • problem z asertywnością i zgadzanie się na coś, czego tak naprawdę nie chcemy,
 • słabo rozwinięte umiejętności komunikacyjne,
 • lęk przed innymi ludźmi (tzw. fobia społeczna),
 • poczucie bezużyteczności,
 • słaba motywacja lub brak motywacji do działania,
 • kompleksy na punkcie swojego wyglądu i zachowania,
 • poczucie winy za to, że nie potrafimy niczego zmienić w swoim życiu,
 • przekonanie, że brakuje nam wystarczających kompetencji, aby osiągnąć sukces.

Mówi się, że kobiety są mniej pewne siebie. Jak być bardziej pewną siebie? W jaki sposób odzyskać dobre samopoczucie? Co zrobić, aby nasze otoczenie zaczęło nas podziwiać? A przede wszystkim, abyśmy same zaczęły doceniać to, kim jesteśmy i jakie jesteśmy? Budowanie pewności siebie nie jest łatwe, ale na pewno jest możliwe!

Jak zwiększyć pewność siebie?

Zastanawiasz się, jak budować pewność siebie? Przede wszystkim trzeba zastanowić się, co leży u źródła problemu. Co doprowadziło do zachwiania poczucia własnej wartości? Do utraty wiary w siebie i swoje możliwości?

Czy ktoś nas zranił? Powiedział coś złego na nasz temat?

Czy mamy za sobą trudne przeżycia, które doprowadziły nas do miejsca, w którym obecnie się znajdujemy?

Brakuje nam poczucia bezpieczeństwa? Czujemy strach, że ukochana osoba odejdzie?

A może czuliśmy się nieakceptowani przez rodziców? Jeśli wymagali od nas zbyt dużo, byli nadmiernie krytyczni, mogliśmy dorastać w przekonaniu, że jesteśmy gorsi od innych.

Znalezienie odpowiedzi na te pytania jest kluczowe. Musimy uczciwie i otwarcie powiedzieć, co zachwiało naszą pewnością siebie, dotrzeć do swojego wnętrza. Może się okazać, że będziemy potrzebować pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy skorzystać z ich wsparcia i w końcu uwierzyć, że patrzymy w lustrze na osobę wartościową.

Ćwiczenia na pewność siebie

Zwiększenie pewności siebie nie jest proste, zwłaszcza dla osób, które do tej pory żyły w cieniu. Jest jednak kilka ćwiczeń, które pozwolą każdemu rozwinąć skrzydła i wyzbyć się braku pewności siebie. Zapoznajmy się z nimi!

 1. Polubmy siebie — to pierwszy i najważniejszy krok w budowaniu pewności siebie. Dlaczego ma nie brakować nam poczucia własnej wartości, skoro sami nie widzimy w sobie nic atrakcyjnego? Starajmy się poznać i polubić osobę, którą jesteśmy. Zastanówmy się, jakie są cechy nasze charakteru, jakie mamy zalety, jakie wady. Dopiero kiedy odkryjemy siebie i własną tożsamość, będziemy gotowi na kolejne wyzwania.
 2. Wizualizujmy swój idealny dzień — jak powinien wyglądać nasz idealny dzień, kiedy mielibyśmy wysokie poczucie własnej wartości? Dobrym krokiem w zwiększaniu pewności siebie jest wyobrażanie sobie swojego idealnego dnia i dążenie do tego, aby stał się rzeczywistością. Odpowiedzmy sobie na pytania: w co byśmy się ubrali, z kim rozmawialibyśmy, co robilibyśmy w pracy, jak spędzilibyśmy wolny czas? A następnie starajmy się krok po kroku realizować ten plan…
 3. Nie dopuszczajmy negatywnych myśli — negatywne myśli sprawiają ból, a mimo to bardzo łatwo je do siebie dopuszczamy. Przekonujemy samych siebie, że jesteśmy słabi, wiedziemy bezużyteczne życie, nic dobrego już nas nie spotka. Musimy nauczyć się myśleć inaczej i optymistycznie nastawić się do życia! To niełatwe, ale warto zacząć np. od cieszenie się z najmniejszych sukcesów. Poranny autobus tym razem nie odjechał nam sprzed nosa? Świetnie! Zdążyliśmy z ważnym raportem? Jeszcze lepiej! Udało się nam wylicytować wymarzony stolik kawowy? Gratulacje! Celebrujmy nawet niewielkie radości, a życie od razu będzie piękniejsze. Z czasem nauczymy się też lepiej myśleć o sobie i zaczniemy wierzyć we własne możliwości. A to kolejny krok do zwiększenia pewności siebie.
 4. Uśmiechajmy się do innych ludzi — jeśli do tej pory unikaliśmy spojrzeń innych ludzi i rzadko się uśmiechaliśmy, czas to zmienić. Postarajmy się nawiązywać kontakt wzrokowy i szczerze uśmiechać się do osób przechodzących obok nas. Na początku może być trudno, nie wszyscy muszą odwzajemnić nasz miły gest, ale na pewno znajdą się osoby, które równie pięknie uśmiechną się do nas.
 5. Używajmy słów, które motywują — powinniśmy zamienić często powtarzane negatywne słowa i sformułowania na wyrażenia, które motywują. Zamiast mówić: “To jest za trudne”, powiedzmy z przekonaniem, że “Damy radę”. Słowo “problem” zastąpmy słowem “wyzwanie”. Szybko przekonamy się, że również językiem możemy wyrażać naszą pewność siebie.
 6. Zadbajmy o swoją atrakcyjność — trudno o pewność siebie, jeżeli uważamy, że nasz wygląd pozostawia wiele do życzenia. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą zatroszczyć się o swoją prezencję, idąc do fryzjera, kosmetyczki albo na zakupy, aby uzupełnić swoją garderobę. Czasami wystarczy niewielka zmiana uczesania, aby poczucie własnej wartości wzrosło. Albo zmiana stylu ubierania się. Jeśli nie mamy pomysłu na własny wygląd, skorzystajmy z pomocy bliskiej osoby. Zakupy będą raźniejsze!
 7. Uczmy się asertywności — nie musimy zgadzać się na każdą prośbę. Nauczmy się odmawiać, w przeciwnym razie nigdy nie poradzimy sobie z lękiem społecznym. Jeśli nie chcemy czegoś zrobić lub nie mamy na coś czasu, wystarczy powiedzieć “nie”.
 8. Podejmujmy inicjatywę — jeżeli do tej pory rzadko wyrażaliśmy swoje zdanie, starajmy się częściej podejmować inicjatywę i wyrażać swoje zdanie. Dzielmy się swoimi pomysłami, a prędzej czy później ktoś nas doceni i nasza pewność siebie zacznie rosnąć.
 9. Pogłębiajmy swoją wiedzę — długoterminowym ćwiczeniem na pewność siebie będzie zapisanie się na kurs lub szkolenie. Nie tylko staniemy przed wyzwaniem zapoznania się z nowymi ludźmi, ale też przyswoimy nowe, ciekawe informacje. Być może przydadzą się nam w trakcie poszukiwania nowej pracy? W końcu poczujemy, że bierzemy życie we własne ręce!
 10. Nauczmy się mówić wolniej, niż zazwyczaj — osoby, którym brakuje pewności siebie, często wypowiadają słowa za cicho i… za szybko, martwiąc się, że zabierają komuś czas. Nauczmy się mówić spokojniejszym tempem. Nikt nas nie goni, a mówiąc nieco wolniej — łatwiej będzie nam sformułować myśli i przekazać wszystko, co chieliśmy powiedzieć. Warto poćwiczyć przed lustrem!

Budowanie pewności siebie to długotrwały proces, ale z pewnością warto się go podjąć. Nie tylko dla samego siebie, ale i dla swoich bliskich, którzy szybko zauważą pozytywną zmianę, jaka w nas zaszła.

Dlaczego warto pracować nad pewnością siebie?

Pewność siebie, poczucie własnej skuteczności, poczucie bezpieczeństwa mają ogromne znaczenie w codziennych życiu. Jeśli widzimy tylko niekończącą się listę swoich słabych stron, czas popracować nad poczuciem własnej wartości i otworzyć sobie drogę do pracy nad sobą i budowania pewności siebie. Dlaczego?

 • Przede wszystkim dlatego, że tak jak już wspomnieliśmy, osoby pewne siebie, świadome swoich mocnych stron, mają zdecydowanie łatwiej w życiu.
 • Łatwiej jest im mierzyć się z problemami, stawiać czoła wyzwaniom i wyznaczać sobie kolejne cele.
 • Pewność siebie wpływa na poczucie własnej wartości. Im bardziej jesteśmy pewni siebie, tym większa jest nasza wiara, że możemy dużo osiągnąć w życiu.
 • l Proces budowania pewności siebie wpływa również na poczucie własnej skuteczności i realizację zamierzonych celów.
 • Człowiek pewny siebie jest też znacznie odważniejszy w swoich działaniach. Odczuwa mniejszy lęk przed niepowodzeniem; jest również mniej narażony na stres.
 • Pewność siebie to również lepsze relacje międzyludzkie. Osamotnienie jest nieprzyjemnym i trudnym stanem psychicznym. Inni ludzie są nam zwyczajnie potrzebni, nie możemy funkcjonować jako odrębna jednostka, a na pewno nie przez długi czas. Rodzina i przyjaciele dają wsparcie i siłę. Bez osób bliskich nie będziemy prawdziwie szczęśliwi.

Pamiętajmy! Niskie poczucie wartości lub brak pewności siebie prowadzą do żalu i frustracji, a w dalszym etapie — nawet do złości. Przede wszystkim na siebie, ale też na swoich bliskich, którzy być może mieli wpływ na to, że tę pewność siebie utraciliśmy.

W jaki sposób wyraża się nadmierna pewność siebie?

Zupełnie odmiennym problemem jest nadmierna pewność siebie, a nawet — zadufanie. Oznacza patrzenie na innych ludzi i na świat wyłącznie przez pryzmat siebie i własnych poglądów. Taka osoba często jest arogancka, wyniosła, wręcz pyszałkowata. Ma wysokie mniemanie na swój temat i zdarza się, zbyt przesadnie wierzy w swoje możliwości.

Nadmierna pewność siebie może prowadzić do podejmowania błędnych decyzji. Dlatego, choć pewność siebie jest ważna, uważajmy również w przypadku, kiedy poziom naszej pewności siebie jest zbyt wysoki. W przeciwnym razie to nie my będziemy doświadczać uczucia goryczy, ale możemy spowodować, że na skutek naszych działań tego uczucia doznają inni. A tego byśmy nie chcieli!