Przeczytasz w 4 min 20 gru 2022

Inspirujące zwyczaje świąteczne z różnych zakątków Europy

tekst: Zofia O.
Przeczytasz w 4 min

W Polsce święta kojarzą nam się z pierogami, piernikiem i pasterką. Ten magiczny grudniowy czas celebrujemy na swój sposób – choć zwyczaje w różnych zakątkach Europy nieco się różnią, wszystkie wiążą się z radością, nadzieją i bliskością. Jak obchodzimy Boże Narodzenie w innych krajach?

Święta w Czechach

3 dni świąt w Czechach, zaczynając od Wigilii, są dniami wolnymi od pracy, przeznaczonymi na odpoczynek i spotkania z rodziną i znajomymi. 24 grudnia, podobnie jak i w Polsce, jest zdominowany uroczystą kolacją, na której królują różnorodne dania, np. zupa rybna lub kapuśniak, kotlet rybny czy rodzaj chałki nadziewanej makowym nadzieniem. Po kolacji mnóstwa radości dostarcza rozpakowywanie prezentów, które pod choinkę przynosi Dzieciątko, czyli Ježíšek. Wieczorem, zamiast corocznego seansu “Kevina samego w domu”, czeskie rodziny chętnie oglądają pohádky, czyli kostiumowe filmowe bajki – niektóre, pomimo kilkudziesięciu lat, nadal cieszą się niesłabnącą popularnością!

Świętowanie po słowacku

Przez cały grudzień nawet w małych słowackich miasteczkach organizowane są bożonarodzeniowe jarmarki. Podczas wigilijnej kolacji obecny jest opłatek, jednak w przeciwieństwie do polskiej tradycji nie służy do dzielenia, a… jedzenia. Spożywany zwykle z miodem lub na wytrawnie – z czosnkiem, ma zapewnić zdrowie na kolejny rok. W słowackich domach gości choinka, pod którą często można zobaczyć makietę szopki. Zwyczaj ten został zaczerpnięty z Niemiec.

Boże Narodzenie na Węgrzech

Węgierskie przygotowania do świąt rozpoczynają się z początkiem grudnia. Tygodnie, które poprzedzają Boże Narodzenie mają na Węgrzech swe nazwy. Najpierw jest tydzień Papierowy, potem Brązowy i Srebrny, a sama niedziela przed Wigilią nazywana jest Złotą. W wielu miastach organizowane są świąteczne jarmarki, a przestrzeń rozbłyska iluminacjami. Święta, podobnie jak w Polsce, rozpoczynają się Wigilią 24 grudnia. Na obrusie, zamiast sianka, rozsypuje się soczewicę, która symbolizuje pomyślność. Zamiast opłatkiem, Węgrzy dzielą się jabłkiem na znak miłości i jedności.

Świąteczne zwyczaje w Bułgarii

Bułgaria, choć przeważa w niej religia prawosławna, Boże Narodzenie świętuje zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, czyli 25 grudnia. Przygotowania do świąt zaczynają się już 20 grudnia – w tym dniu rozpoczyna się świąteczne gotowanie i kupuje choinkę. Zgodnie z tradycją ubiera się ją w Wigilię, a oprócz typowych bombek  wiszą na niej suszone papryki, owoce i ziarna kukurydzy. Na tradycyjnym bułgarskim stole w Wigilię podaje się dania bezmięsne – fasolę, soczewicę, ryżowe gołąbki owinięte liśćmi winogron, suszoną czerwoną paprykę faszerowaną ryżem, fasolą lub ziemniakami, kompot z suszu… Bardzo ważne miejsce na stole zajmuje kołacz, na którym umieszczona jest moneta i gałązka derenia symbolizujące bogactwo i zdrowie.

Rumuńskie Boże Narodzenie

W Rumunii również święta przypadają na 24-26 grudnia. Wigilijna kolacja składa się głównie z wieprzowiny – tradycyjnie prosię na świąteczną kolację miało być przygotowywane na 10 dni przed Bożym Narodzeniem, w dniu zwanym NAT. Na stołach gości świąteczne ciasto, jakim jest keks, z kolei ludzie, składając sobie życzenia, dzielą się chlebem. Ponadto w Wigilie śpiewa się kolędy, a dzieci odwiedzają rodzinę i znajomych w roli kolędników – za ładnie odśpiewane pieśni otrzymują słodycze czy drobne pieniądze.

Greckie święta

W Grecji okres bożonarodzeniowy trwa 12 dni – od 24 grudnia do 6 stycznia, a dziś jest cudowną mieszanką tradycji wschodnich i zachodnich. Wigilia nie jest jednak kulminacyjnym momentem tych magicznych dni – często nawet nie wieńczy jej kolacja. Najważniejszym dniem jest Boże Narodzenie – czas rodzinnych spotkań i biesiadowania. Wówczas Grecy dzielą się specjalnym chlebem tzw. Christópsomo, a na stołach dominują przeróżne słodkości, a także jagnięcina, wieprzowina i pieczony indyk. Choinka jest stosunkowo świeżą tradycją w tym kraju. Wcześniej świąteczną dekorację stanowił… statek, który zresztą do dziś, bogato iluminowany, pojawia się w większych miastach. Symbolizuje on morze, które w życiu Greków od zawsze odgrywało ogromną rolę. Na prezenty Grecy muszą trochę poczekać. Przynosi je św. Bazyli 1 stycznia.

Zwyczaje świąteczne w Ukrainie

Boże Narodzenie zaczyna się na Ukrainie nieco później (zgodnie z kalendarzem juliańskim) i obejmuje okres do 6 do 19 stycznia. 6 stycznia ukraińskie rodziny zasiadają do wigilijnej kolacji, która, w zależności od regionu, obejmuje 12 lub 9 postnych dań. Popularną tradycją w okresie świątecznym jest kolędowanie oraz odwiedzanie sąsiednich domów z makietą szopki.

Przeczytaj inne artykuły