jak dbać o skórzane buty

Jak dbać o skórzane buty?

Zofia O.
|
21 lutego 2021
|
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 5 min

Błoto na drodze, sół, deszcz i śnieg – wiele czynników nie wpływa dobrze na kondycję Twojego obuwia. Poznaj skuteczne sposoby ich ochrony i przekonaj się, jak dbać o skórzane buty, aby nie wyrzucić ich po jednym sezonie.

Buty ze skóry naturalnej są ponadczasowe i wygodne. Jednak, aby zachować żywotność botków damskich czy męskich półbutów, należy o nie regularnie i odpowiednio dbać. Skórze naturalnej nie sprzyjaj bowiem wilgoć, sól na chodnikach czy zaschnięte błoto. Co więcej, podobnie jak skóra na Twoim ciele, wymaga pielęgnacji i nawilżania. Sprawdź, jak dbać o skórzane buty, aby uchronić je przed zniszczeniem i cieszyć się nimi przez wiele sezonów.

Jak dbać o buty ze skóry naturalnej i przygotować je do noszenia?

Zanim włożysz nową parę na swoje stopy, odpowiednią ją do tego przygotuj! Świeżo zakupione skórzane obuwie lubi być impregnowane – zapobiega to narażaniu go na szkodliwe czynniki zewnętrzne, chroni przez odbarwieniem, pęknięciem czy przemoczeniem. Impregnacja jest wręcz obowiązkowa w przypadku skór zamszowych, jednak bez obaw możesz wykonać ten proces na skórach licowych. Na rynku dostępnych masz wiele preparatów: w sprayu, kremie i w paście – ich dobór zależy od rodzaju skóry i Twoich preferencji. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do impregnowania przetestować środek na niewielkim i mało widocznym fragmencie obuwia.

Jak pielęgnować skórzane buty?

Zastanawiasz się, jak pielęgnować buty ze skóry? Tak naprawdę czynności pielęgnacyjne ograniczają się do czyszczenia i pastowania, przy czym najważniejsza jest regularność. Obecnie ilość preparatów i narzędzi do pielęgnacji butów jest ogromna,  dzięki czemu dbanie o obuwie nie zajmuje tyle czasu, co naszym przodkom. W zależności od rodzaju skóry, w Twoim niezbędniku powinna się znaleźć pasta lub krem do skór licowych oraz specjalne preparaty do czyszczenia (np. mydło do skór, pianka do czyszczenia zamszu), warto także wyposażyć się w kilka miękkich ściereczek i szczotki.

Jak pielęgnować buty ze skóry licowej?

Buty ze skóry licowej wymagają regularnego pastowania, które pozwoli ochronić ich kolor i ukryje mniejsze rysy. Używaj do tego celu dobrej jakości pasty do butów z wysoką zawartością naturalnych wosków. Jeśli zależy Ci na wysokim połysku, nanieś kilka warstw pasty, a po każdej z nich poleruj buty wilgotną ściereczką. Uwaga, wysoki połysk pomogą Ci uzyskać pończochy lub rajstopy nylonowe, dlatego zamiast wyrzucać podziurawione pary, wykorzystaj je do pielęgnacji obuwia. Od czasu do czasu możesz także odżywić skórę nakładając na nich specjalistyczny krem lub tłuszcz do skór.

Jak dbać o buty ze skóry zamszowej?

Buty ze skóry zamszowej lub nubuku wymagają odmiennego traktowania niż ich odpowiedniki ze skóry licowej. Przede wszystkim, nigdy nie czyść zamszu wodą! Rób to na sucho w użyciem gumowej szczoteczki, a przy mocniejszych zabrudzeniach używaj specjalistycznych środków do czyszczenia. Obuwie zamszowe nie wymaga pastowania, jednak od czasu do czasu możesz potraktować je renowatorem, który odświeży i wzmocni kolor.

Jak dbać o buty ze skóry naturalnej lakierowanej?

Dbając o buty ze skóry lakierowanej miej na uwadze zachowanie ich połysku. Do tego celu stosuj dedykowane do skór lakierowanych preparaty czyszczące oraz środki nabłyszczające. Nanoś je miękką ściereczką lub gąbką.

Jak przechowywać buty?

Dbanie o buty skórzane nie ogranicza się do ich czyszczenia i pastowania – równie ważne jest odpowiednie przechowywanie. Pamiętaj, że obuwie po intensywnym noszeniu musi „odpocząć” – dlatego nie zaleca się zakładania tej samej pary dzień po dniu. Aby zapobiec odkształceniom i zagięciom skóry naturalnej, przechowuj czółenka, mokasyny i półbuty męskie na specjalnych prawidłach, które pomogą zachować Twoim butom odpowiedni kształt i wchłoną wilgoć. Innym sposobem jest wypełnienie nienoszonych butów pozwijanym szarym papierem lub gazetę (wyłącznie czarno-białą), która wchłonie wilgoć. Buty przechowuj w zamykanych szafkach, kartonowych pudełkach lub bawełnianych woreczkach, co uchroni je przez kurzem i mechanicznymi uszkodzeniami. Trzymaj je z dala od źródła ciepła (np. kaloryferów), unikaj też wilgotnych miejsc, takich jak piwnica, które mogą przyczynić się do powstania pleśni na Twojej ulubionej parze.