jak przechowywać buty

Jak przechowywać buty?

Sara
|
17 listopada 2023
|
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 5 min

Odpowiednia pielęgnacja oraz sposób przechowywania ubrań i dodatków pozwalają nam przedłużyć życie ulubionych elementów garderoby. Przechowywanie butów bywa wyzwaniem, ponieważ modele są różne i niekiedy jest ich sporo w szafie. Co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę? W naszym artykule znajdziesz wiele praktycznych wskazówek. Koniecznie sprawdź, jak przechowywać buty.

Jak przechowywać buty?

Obuwie jest bazą każdej stylizacji. Trudno bez tego dodatku stworzyć jakikolwiek outfit. Buty męskie, jak i damskie kupujemy w wielu fasonach i na różne pory roku. Finalnie mamy w szafach kilkanaście par obuwia. Im więcej wariantów mamy tym gorzej będzie nam je sensownie magazynować, bowiem rzadko udaje się wszystko trzymać razem.

Przechowywanie butów rodzi problemy, ale na całe szczęście łatwo można je rozwiązać. Pogrupowanie ze względu na sezon oraz na rodzaj, a następnie właściwe przygotowanie je do przechowywania, to podstawa. Czyszczenie, pastowanie, polerowanie oraz włożenie do wnętrza prawideł bądź zwiniętej gazety – to czynności wręcz obowiązkowe, gdy chodzi o uporządkowanie części garderoby z obuwiem. Potem wystarczy schować je w odpowiednie miejsce.

Co wybrać? Szafka na obuwie to klasyczne rozwiązanie stosowane w większości mieszkań i domów. Takie meble są przystosowane do tego rodzajów dodatków, dlatego gwarantują im najlepsze warunki. W garderobie na wymiar mamy szansę na stworzenie specjalnej przestrzeni wyłącznie na takie rzeczy. Plusem jest to, że sami ustalamy wielkość i wysokość przegródek oraz półek, czyli dobieramy je indywidualnie do naszych potrzeb.

Nie każdy jednak ma szansę zastosować takie spersonalizowane rozwiązania we wnętrzu. Rozwiązaniem tego problemu są sprytne sposoby na przechowywanie butów. Zakup specjalnych wiszących albo stojących organizerów to ciekawa propozycja, aby uporządkować przestrzeń. Do wyboru jest wiele kształtów oraz wielkości, do tego mamy kilka metod montażu, na przykład na drzwiczkach szafy.

Sprytne sposoby na przechowywanie butów

Brakuje ci na to miejsca? Staraj się wykorzystać każdy wolny centymetr w mieszkaniu. Przechowywanie butów w szafie zastąp umieszczeniem ich w pudłach, na przykład pod łóżkiem. Nie będą widoczne, a ty zyskasz do nich łatwy dostęp, gdy umieścisz kilka par w materiałowych, prostokątnym opakowaniu z uchwytem. Sandały damskie lub klapki wcale nie wymagają wiele przestrzeni, więc nawet bardzo niskie stelaże pozwolą magazynować kolekcje letniego obuwia.

Przechowywanie butów bywa wyzwaniem, zwłaszcza gdy posiadasz wiele par, które zajmują sporo miejsca. Mimo tego staraj się unikać ścisku, a także układania luźno obuwia jeden na drugim. To czynniki, które z pewnością spowodują trwałe uszkodzenia. Dobra organizacja to klucz do sukcesu, dlatego też podejdź do tego z głową. Jedyną właściwą opcją będzie zmniejszenie ryzyka zniszczeń, więc ustawiaj pary obok siebie lub ukryj je w pudełkach. Nie zapomnij, że korzystne wyeksponowanie kolekcji też się liczy. Opisanie opakowań lub naklejenie na nie zdjęć to prosty trik, aby zawsze wiedzieć, gdzie coś się znajduje.

Sprytne sposoby na przechowywanie butów bazują przede wszystkim na dobrym ich ułożeniu. Wykorzystaj wolną przestrzeń pod schodami, aby ustawić tam pojedyncze pudełka lub niewielkiej wielkości regał. Ukryte szuflady pod łóżkiem lub w siedziskach to kolejny patent, gdy brakuje ci metrażu na ukrycie obuwia. Klapki, baleriny i inne płaskie modele magazynuj w nietypowych lokalizacjach. Możesz np. schować klapki do produktów z wyższymi cholewkami. Gorzej jest, gdy mamy długie kozaki, botki lub kalosze. Te propozycje zawiesisz w oryginalnych pokrowcach zamocowanych na drzwiach szafy lub na wieszakach. Zachowaj ostrożność, aby nie uszkodzić butów. Zostaw bezpieczny odstęp pomiędzy kolejnymi modelami.

W czym przechowywać buty?

Mniejsza lub większa kolekcja dodatków powinna mieć swoje miejsce, aby zawsze były pod ręką. W czym przechowywać buty? Opcji jest całkiem sporo, więc każdy wybierze coś dla siebie i dopasuje do wielkości mieszkania. Regały i półki to najpopularniejsze rozwiązania stosowane w większości wypadków. Tutaj obuwie ustawiamy obok siebie, umieszczamy w specjalnych workach ochronnych, czy pozostawiamy w pudełkach. Chodzi o ich rozdzielenie, a zarazem o uniknięcie ewentualnych uszkodzeń.

Jak przechowywać buty w szafie? Na półkach bądź w ekskluzywnych gablotach, ewentualnie w wysuwanych szufladach. Spróbuj zainstalować w garderobie prawidła lub separatory, dzięki temu obuwie ma zapewnione jeszcze lepsze warunki. Szpilki damskie lub inne typy na obcasie nie powinny nigdy znaleźć się na stojakach z ażurową powierzchnią, bo podwyższenie szybko się zniszczy. O czym jeszcze pamiętać? Chowaj wyłącznie wyczyszczone i właściwie zabezpieczone obuwie. Wtedy po wyjęciu będzie od razu gotowe do założenia. Kolejnym ważnym aspektem jest to, żeby tworzyć stosy wyłącznie ze sztywnych pudełek, a nie z butów.

Buty damskie i męskie, a także dziecięce nie zawsze mieszczą się w jednym miejscu. Podzielenie ich na grupy, kierując się dodatkowo porami roku, zdecydowanie ułatwia odnalezienie odpowiedniego wariantu, a przede wszystkim magazynowanie. Modele, których nie nosisz za często lub podczas konkretnego sezonu dobrze zabezpiecz, aby się nie odkształciły. Opakowania do przechowywania można bez trudu dokupić i to w kilku rozmiarach, natomiast prawidła uda się zastąpić zgniecionymi gazetami. To proste triki, a dzięki nim każdy fason butów zachowuje swój pierwotny kształt.

Zadbaj również o dobrą cyrkulację powietrza w komodzie, czyli opakowania nie powinny być w 100% szczelne. Pionowe organizery, które możesz zawiesić w szafie. Stojące regały to równie świetny pomysł, aby pomieścić więcej butów. Sneakersy męskie, długie kozaki, a nawet klapki znajdą tu swoje miejsce. Kilkupiętrowe kondygnacje są naprawdę wytrzymałe, do tego stylowe.

Dodatkowe sposoby na przechowywanie

Nie w każdym domu mamy duże, pojemne szafy lub ukryte pawlacze. Szukamy wtedy innych sposobów, aby magazynować ubrania i dodatki. Jak przechowywać buty w piwnicy? To nie jest najkorzystniejsza lokalizacja, bo panują tam z reguły trudne warunki. Obowiązkowo musi być ciepło oraz sucho inaczej zniszczysz trwale akcesoria.

Jeśli dysponujesz taką przestrzenią, spokojnie uda się zorganizować nietypową garderobę. W tym wypadku pomysł na przechowywanie butów nie będzie skomplikowany, ale niuanse są kluczowe. Wkładaj obuwie do sztywnych pudełek z małym otworem. Dlaczego? Chodzi o to, aby odseparować je od siebie, a także od innych przedmiotów, do tego zapewnić im odpowiednią wentylację i ochronić przed kurzem.

Dodatkowym zabezpieczeniem będą umieszczone wewnątrz bawełniane woreczki, ale na każdy egzemplarz musisz mieć osobny. Wypchanie gazetą bądź włożenie do środka prawideł to kolejny trik, aby dodatek świetnie wyglądał. Staraj się nie ustawiać zbyt ciężkich pudeł w stosach, bo mimo wszystko może dojść do odgnieceń lub do innych podobnych uszkodzeń. Przechowywanie butów w przedpokoju nieco różni się od tego w piwnicy. Tam dodatkowo musimy zadbać o ochronę – chociażby przed gryzoniami i insektami. Szafa lub inny mebel ustawiony w zaciemnionym pomieszczeniu ukryje pudełka, a zarazem obuwie przed ewentualnym obgryzaniem.