Przeczytasz w 3 min 10 lis 2021

Jak rozpoznać podróbki? 6 wskazówek, dzięki którym odróżnisz markową odzież

tekst: Anna Szwec
Przeczytasz w 3 min

Obecnie na rynku jest masa produktów. Wiele markowych artykułów jest podrabianych, aczkolwiek niekiedy trudno jest nam rozpoznać falsyfikat. Jak sprawdzić czy produkt jest oryginalny? Na co zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy aż 6 wskazówek, dzięki którym będziesz w stanie wyłapać, czy to nie, tak zwany fake. Sprawdź nasze porady!

Jak odróżnić podróbkę od oryginału?

Markowe towary wyróżniają się przede wszystkim elementami logowania mniej lub bardziej rzucającymi się w oczy. Nie zawsze jednak sam znaczek jest gwarancją tego, że to produkt renomowanej firmy. Coraz częściej na rynku pojawiają się podróbki, a wiele z nich jest bardzo podobnych do pierwowzoru. Wystarczy chociażby spojrzeć na artykuły Tommy Hilfiger. Niekiedy to drobne niuanse przesądzają o tym, czy dany model jest autentyczny. Jak odróżnić podróbkę od oryginału? Poniżej znajdziesz 6 wskazówek, które pozwolą Ci wyłapać, czy to fake. Oto one:

guess oryginał a podróbka

 

1. Miejsce zakupu i cena

Zdarza się, że niska cena kusi. Trzeba uważać, bowiem łatwo nabyć towar kiepskiej jakości, czy podróbkę. Produktów renomowanych marek szukaj w butikach firmowych, jak i na platformach multibrandowych. W sklepie internetowym Answear.com masz wyłącznie oryginalne ubrania oraz dodatki, między innymi od Pinko. Często pojawiają się promocje, więc możesz sporo zaoszczędzić. Pamiętaj, że sprawdzone miejsca pozwala Ci na bezpieczne zakupy!

2. Gwarancja i reklamacja

Jak sprawdzić czy towar jest oryginalny? Materiał oraz detale są ważne, ale niektórzy zapominają, że kupując firmowy produkt mamy na niego gwarancję oraz prawo do złożenia reklamacji, gdzie przy podróbkach nie ma o tym absolutnie mowy.

3. Wysoka jakość

Zastanawiasz się, jak rozpoznać czy ubranie jest oryginalne? Szwy powinny być równe, a nitki nie mogą nieestetycznie wystawać. Przy replikach na pierwszy rzut oka widać nierówny ścieg oraz niechlujne wykończenie brzegów. Jeśli chodzi o materiał, firmowe produkty wyróżnia wysoka jakość. Nie pojawi się wobec tego nieprzyjemny chemiczny zapach, czy idealna faktura, gdy chodzi o skórzane stroje i akcesoria. Jak odróżnić oryginał od podróbki? Zamki oraz guziki muszą mieć sygnowanie, na przykład nazwę lub jej skrót, czy też inny charakterystyczny detal dla danego brandu.

4. Logo

Większość firm, między innymi Boss ma swoje własne logo. To charakterystyczny znak, który może być samą nazwą lub jej skrótem, ewentualnie innym symbolem. Jak odróżnić oryginał od podróbki? Znaczek jest perfekcyjnie wykończony, jak i znajduje się w odpowiednim miejscu, do tego emblemat zazwyczaj jest metalowy, a nie z taniego tworzywa sztucznego.

5. Metka

Jak sprawdzić czy produkt jest oryginalny? Metka jest kluczowa! Mamy tam nie tylko nazwę marki, ale również szereg innych informacji. Na dolnej pojawia się dokładny skład, wskazówki pielęgnacyjne, poza tym również w wielu przypadkach numer seryjny. Górna obowiązkowo zawiera nazwę marki lub danej linii, na przykład Calvin Klein Jeans. Wyróżnia je perfekcyjne obszycie i zawieranie tych samych szczegółów. Błędna nazwa jest jedną z przesłanek świadczących, że to fake. Dodatkowo odzież oraz akcesoria posiada zawsze papierową metkę, a na większości są kody kreskowe. Numery RN i CA łatwo sprawdzić w internecie.

6. Opakowanie

Firmowe buty i torebki mają w komplecie pudełka, poza tym woreczki ochronne. W przypadku okularów oprócz etui jest także chusteczka z logo. Jeśli pojawiają się foliowe torby to zawierają nazwę, jak i kody. Wiele osób zapomina, że w przypadku podróbek aspekt opakowania zostaje pomijany i to całkowicie, bo wysyła się towar głównie w zastępczych workach bez żadnej sygnatury.

Przeczytaj inne artykuły