
Sweter z prawdziwej wełny to wyjątkowa część garderoby – grzeje nawet w najchłodniejsze dni, przepuszcza powietrze i przy odpowiednim użytkowaniu pozostanie z Tobą przez lata. Niestety przy niewłaściwej pielęgnacji łatwo dochodzi do filcowania się wełny. Zatem, jak uratować sfilcowany sweter z wełny? Podpowiadamy!
Jakie informacje znajdziesz w artykule?
1. Przyczyny filcowania się wełny.
2. Rozciąganie wełnianego swetra – 6 sposobów.
3. Wskazówki dotyczące tego, jak prać sweter z wełny w bezpieczny sposób.
4. Co zrobić, żeby sweter z wełny nie gryzł.
Dlaczego swetry się filcują i kurczą?
Zaczniemy od kilku słów wyjaśnienia, kiedy właściwie mowa o sfilcowaniu wełny. Otóż jest to wynik procesu, w którym włókna wełny kurczą się, zagęszczają i zbijają. Może do tego dojść w wyniku niewłaściwej pielęgnacji swetra damskiego. Dzieje się tak w przypadku:
◼️ prania w zbyt wysokiej temperaturze,
◼️ przechowywania go w wilgotnych warunkach,
◼️ dopuszczenia do zamoknięcia wełny,
◼️ prania w pralce w programie ze zbyt wysokimi obrotami – wówczas włókna trą o siebie i plączą.
Na szczęście nawet kiedy dojdzie do uszkodzenia wełnianego ubrania damskiego, nie wszystko jest stracone. Mamy kilka sposobów na to, jak uratować sfilcowany sweter z wełny! Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że któryś z nich zadziała.


Jak uratować sfilcowany sweter z wełny? Sprawdzone sposoby
◼️ Odżywka do włosów lub szampon dla dzieci
Zarówno odżywka do włosów, jak i szampon dla dzieci wykazują działanie zmiękczające, dlatego mogą pomóc rozluźnić włókna wełny. Poza tym ich użycie jest banalnie proste. Wystarczy, że napełnisz miskę letnią wodą i dodasz do niej odżywkę lub szampon – optymalna proporcja to 1 łyżka kosmetyku na 1 litr wody.
Następnie włóż sweter do wody i delikatnie go przyciśnij, aby produkt mógł zadziałać. Pozostaw go na 30-60 minut. Po tym czasie dokładnie wypłucz sweter w czystej, zimnej wodzie, delikatnie odciskając nadmiar wilgoci (nie wykręcaj go). Po takim zabiegu wełna powinna być przyjemnie miękka i przyjemna w dotyku.
◼️ Rozciąganie na mokro
Mokra wełna jest elastyczniejsza, dlatego łatwiej nadać jej kształt. Wszystko dlatego, że jej włókna pochłaniają dużo wilgoci, a przy tym stanie stają się bardziej rozluźnione. Zatem jak uratować sfilcowany sweter z wełny w taki sposób?
Po namoczeniu w ciepłej wodzie delikatnie rozciągaj go w miejscach, w których jest mocno skurczony. Skup się na rękawach, barkach i dolnej części. Po wszystkim rozłóż sweter na płaskiej powierzchni, najlepiej na ręczniku, aby wchłonął nadmiar wilgoci. Dobrze również delikatnie rozciągać ubranie podczas suszenia.
◼️ Rozciąganie za pomocą parownicy lub prasowanie z parą
Para wodna, podobnie jak woda, pomaga w rozluźnieniu włókien wełny. Jak rozciągnąć sweter z wełny z użyciem tej metody? Przewróć sweter na lewą stronę, po czym rozwieś go na wieszaku. Sięgnij po parownicę lub włącz żelazko z funkcją pary na niskim poziomie i ostrożnie przesuwaj parę nad powierzchnią swetra, omijając bezpośredni kontakt z materiałem, aby go nie przegrzać. Na zakończenie całego zabiegu warto dodatkowo rozciągnąć materiał.
◼️ Mrożenie
W misce połącz zimną wodę i płyn do prania wełny. W takim roztworze mocz sweter przez pół godziny, a następnie wypłucz ubranie w chłodnej wodzie. Odsącz sweter, a po czym umieść go w folii i umieść pakunek w zamrażalniku.
Pozostaw go na noc lub cały dzień. Po wyjęciu rozmrażaj sweter w temperaturze pokojowej. Nie próbuj rozkładać zamrożonej odzieży z wełny! Zaczekaj, aż ulegnie ona rozmrożeniu.
◼️ Ocet, gliceryna lub płyn do prania wełny
Odżywkę lub szampon dla dzieci możesz zastąpić jednym z powyższych środków. Każdy z nich wykazuje właściwości zmiękczające, dlatego na pewno zda egzamin. W jakich proporcjach korzystać z wymienionych składników?
Do miski z letnią wodą dodaj pół szklanki octu/łyżkę gliceryny/wskazaną przez producenta ilość płynu, po czym pozostaw sweter w wodzie na pół godziny. Po tym czasie dokładnie go wypłucz z pozostałości wykorzystanego środka i wysusz.
◼️ Oddanie swetra do pralni
Powyższe metody na to, jak rozciągnąć sweter z wełny zakładają użycie środków, które zapewne masz w domu. Jeśli jednak obawiasz się, że możesz uszkodzić swoją ulubioną część garderoby (bardziej niż do tej pory), udaj się do pralni chemicznej, aby oddać ubranie w ręce specjalistów.
Zawsze po praniu czy namaczaniu wełnianego swetra dbaj o jego dokładne wysuszenie. Najlepiej sprawdza się suszenie na płasko, na ręczniku. Co jakiś czas wymieniaj ręcznik na suchy i obracaj sweter.
Jak prać sweter z wełny, aby go nie zniszczyć?
Wełna bardzo nie lubi wysokiej temperatury, dlatego podstawa to pranie w letniej lub chłodnej wodzie o temperaturze wynoszącej maksymalnie 30°C. Jak prać sweter z wełny – ręcznie czy w pralce?
Tak naprawdę zależy to od Ciebie oraz Twojej pralki. W większości nowoczesnych urządzeń można wybrać delikatny program do prania wełny lub jedwabiu, który charakteryzuje niska temperatura wody oraz, co równie ważne, minimalna prędkość wirowania. Wszystko to minimalizuje ryzyko sfilcowania się wełny.
Starannie dobierz też środki do prania – najlepiej celować w takie stworzone do pielęgnacji wełnianej odzieży. Zmiękczacze mogą zmienić strukturę włókien wełny, a tego chcesz uniknąć.
Nigdy też nie susz wełnianych ubrań w suszarce bębnowej! Ponadto musisz wiedzieć, że tak naprawdę nie zaleca się częstego prania ubrań z wełny. To szczególne włókno naturalnie odpycha brud i nie wchłania zapachów tak szybko jak inne tkaniny. Właśnie dlatego zwykle wystarczy ją przewietrzyć między kolejnymi praniami.
Jak zmiękczyć sweter z wełny – domowe metody
Wełniane swetry bywają szorstkie, a czasami nawet gryzą. Można jednak pozbyć się tego problemu. Wobec tego co zrobić, żeby sweter z wełny nie gryzł? Możesz wykorzystać wyżej wymienione metody, na to jak rozciągnąć sweter z wełny.
Świetnie sprawdzi się zwłaszcza moczenie w wodzie z octem oraz odżywką – szczególnie że to bardzo proste metody, które nie wymagają zakupu specjalnych produktów. W tym, jak zmiękczyć sweter z wełny pomoże Ci także pranie w specjalnym płynie do wełny, który był już przez nas wspomniany.
Istnieje jeszcze jedna nieoczywista metoda na zmiękczenie wełny. Mowa o przechowywaniu wełnianych ubrań z naturalnymi zmiękczaczami, takimi jak suszone zioła, zwłaszcza lawenda, a nawet niewielkie ilości jedwabiu. Zioła nie tylko wpłyną na strukturę wełny, ale też nadadzą jej piękny zapach.
A skoro wspomnieliśmy już o przechowywaniu wełny – pamiętaj, że wieszanie swetrów na wieszaku może doprowadzić do ich deformacji, dlatego lepiej, aby trafiły do szuflady lub szafki. Dobry pomysł to również użycie pokrowca lub worka na ubrania, który ochroni odzież przed kurzem oraz molami.
Poza tym wełna nie lubi wilgoci, dlatego nie przechowuj swetrów w piwnicy lub na strychu. Ponadto regularnie wietrz szafę lub szafkę, w której umieścisz wełnianą odzież. Możesz również włożyć do nich pochłaniacz wilgoci. Co jeszcze? Staraj się nie używać perfum bezpośrednio na sweter, a jeśli już to zrobisz, wypierz ubranie przed dłuższym przechowywaniem.