Przeczytasz w 6 min 27 lut 2025

Jak usunąć wosk z ubrania? Kilka sprawdzonych sposobów 

tekst: Lidia
Jak usunąć wosk z ubrania
Przeczytasz w 6 min

Woskowe świece i romantyczna atmosfera, jaką wprowadzają do pomieszczenia, doceniana jest nie tylko przez zakochane pary przy romantycznej kolacji. Nawet najpiękniejsze okoliczności jednak mogą doprowadzić do wylania rozpuszczonego wosku i zaplamienia ubrania.

Z tekstu dowiesz się:
1. Jak pozbyć się wosku z ubrania – krok po kroku,
2. Jak sprać wosk – i że najpierw warto go schłodzić,
3. Wosk na ciuchach – jak nie zniszczyć tkaniny,
4. Jakie metody najlepiej sprawdzają się w usuwaniu takich plam,
5. Jakich błędów unikać,
6. Jak jeszcze sprytnie możesz zadziałać, by pozbyć się śladów.

Jak usunąć wosk z ubrania krok po kroku?

Aby skutecznie pozbyć się wpadki, nie zaczynaj od używania pierwszego lepszego sposobu w panice, a raczej podejdź do tematu chłodno i analitycznie. 

1. Sprawdź, jakiego rodzaju materiał poplamił się woskiem – musisz działać zgodnie z zaleceniami producenta danego ubrania, by nie pogorszyć sytuacji.

2. Przygotuj zestaw ratunkowy, czyli, odpowiednio – albo żelazko i na przykład papier do pieczenia, albo trochę miejsca w zamrażalniku oraz jakieś tępe narzędzie, np. nóż po odwrotnej stronie ostrza, by móc zeskrobać nadmiar wosku. Przyda Ci się także deska do prasowania, ręcznik, ręcznik papierowy, waciki i… pralka. 

3. Zastosuj się do poniższych wskazówek, by wyczyścić wosk z ubrania szybko i skutecznie.

Jak sprać wosk? Najpierw trzeba go schłodzić!

Kiedy rozlewa się wosk, zwykle pojawia się odruch, żeby jak najszybciej zetrzeć go z materiału. Już na wstępie warto zaznaczyć, że usuwanie wosku z ubrania, niezależnie od tego, z jakiego uszyte są materiału, należy rozpocząć od schłodzenia śladu. Wcieranie ciepłego wosku w materiał może tylko pogorszyć sytuację, sprawiając, że wosk wniknie głębiej we włókna i znacznie trudniej będzie go wywabić. Zamiast tego poplamiony materiał należy schłodzić przy pomocy kostek lodu lub wkładając całe ubrania do woreczka, który następnie włoży się do zamrażarki nawet na kilka godzin.

Jak pozbyć się wosku z ubrań po jego schłodzeniu? Z większości rodzajów materiałów można go wówczas zdrapać tępym narzędziem, najlepiej drewnianym lub plastikowym, można to zrobić także tępą stroną noża do masła. Co ważne, do zdrapywania wosku należy podejść delikatnie, ponieważ niektóre materiały łatwo zniszczyć przed zbyt silny nacisk. Są także tkaniny, których drapać w żadnym przypadku nie należy, ponieważ nawet delikatne próby pozbycia się z nich wosku w ten sposób mogą skończyć się nieodwracalnymi uszkodzeniami. Takim materiałem jest przede wszystkim jedwab, z którego często są szyte np. sukienki damskie, który to po schłodzeniu śladu pierze się w delikatnych płynach.

Wosk na ubraniu – co zrobić, żeby nie zniszczyć tkaniny, a usunąć plamę z wosku i zmyć ślad?

Jeżeli na metce znajduje się informacja, że danego materiału nie należy prasować, zaplamione woskiem miejsca należy rozgrzać w inny sposób. Niektóre tkaniny mogą być prane w temperaturach sięgających 60 stopni Celsjusza i wyżej, które bez problemu rozpuszczają wosk. Wówczas wystarczy wyprać zaplamione ubranie. Próbując zmyć wosk w praniu ręcznym, warto skorzystać z płatków mydlanych świetnie radzących sobie z tłustymi plamami oraz z szarego mydła o podobnych właściwościach. Oba wspomniane detergenty nadają się do prania bardzo delikatnych tkanin.

Skutecznie pozbyć się wosku z ubrania można także przy pomocy generatora pary. Generator należy przystawić do ubrudzonego woskiem miejsca w pewnej odległości. Jeśli jego resztki trudno będzie zebrać kawałkiem papieru, warto spróbować przetrzeć plamę rozpuszczalnikiem, pozostawić ją na jakiś czas do wyschnięcia, a następnie wyprać według zaleceń na metce.

Niektóre materiały, takie jak na przykład aksamit albo jedwab, wymagają zachowania szczególnej ostrożności podczas czyszczenia. Są one bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić, dlatego usunięcie plamy z wosku może być wówczas trudniejsze, a przede wszystkim nieść ze sobą więcej nerwów, ze względu na wysoką cenę takich tkanin. Jak usunąć wosk z ubrania, które jest tak delikatne i wartościowe?

Przede wszystkim, niezależnie od typu zaplamionego materiału, plamę należy schłodzić. Kiedy wosk zastygnie, jego wierzchnią warstwę można spróbować delikatnie podważyć paznokciem i zdjąć. Jak doprać wosk pozostały na tkaninie?

Aksamit można przetrzeć alkoholem, który pomaga pozbyć się wosku, nawet jeśli ten zdążył wpłynąć między włókna tego niezwykle delikatnego materiału. Plamy z wosku na aksamicie można także próbować usunąć z pomocą generatora pary, cały czas ściśle kontrolując ustawioną na nim temperaturę.

Jedwab to kolejny materiał, który łatwo uszkodzić, próbując niewłaściwie usunąć rozlany na niego wosk. Nie należy go czyścić alkoholem ani żadnymi środkami chemicznymi. Po pozbyciu się nadmiaru wosku jedwab pierze się w delikatnych przeznaczonych do niego płynach lub płynie do mycia naczyń, który również świetnie sprawdza się w tej roli i nie uszkadza jego włókien.

Futro, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, może sprawiać pewne problemy w czyszczeniu. Wosk na odzieży z futrem po schłodzeniu należy zdrapywać, najlepiej przy użyciu drewnianej szpatułki, tak długo, aż przestanie być widoczny. Z długiego włosia można zbierać go także przy pomocy chusteczek.

Jakie metody najlepiej sprawdzają się w usuwaniu tłustej plamy wosku z ubrań?

Kiedy usuniesz już wosk z materiału, często staniesz w obliczu kolejnego problemu – mowa o tłustej, szpecącej element odzieży plamie. Na początku, jak wyżej wspomniano, upewnij się, że metoda, którą wybierasz, nie zniszczy ubrania (informacje na metce). 

Następnie możesz skorzystać z prania w wysokiej temperaturze. Stearyna zostawia wyjątkowo uporczywe ślady, warto więc użyć odplamiacza, który trzeba wetrzeć w miejsce plamy. Detergenty o odtłuszczających własnościach, np. płyn do mycia naczyń, mogą tu być bardzo pomocne. Warto więc podejść do tematu kreatywnie i nie bać się używać środków niekoniecznie przeznaczonych do prania! 

Możesz również zaopatrzyć się w gotowy odplamiacz dedykowany tłustym plamom. Na rynku znajdziesz mnóstwo preparatów dedykowanych usuwaniu plam, nawet tych wyjątkowo opornych. Można także zmieszać odplamiacz z proszkiem do prania. 

Możesz próbować pozbyć się plamy za pomocą domowych metod, na przykład posypania plamy sodą oczyszczoną lub skrobią ziemniaczaną, które powinny wchłonąć tłuste zabrudzenie. 

Inną taktyką jest umieszczenie papieru śniadaniowego albo bibuły odpornej na działanie wysokiej temperatury i przeprasowanie plamy. Jest jednak szansa, że plama całkowicie zniknie jeszcze na etapie prania w specjalnym środku. 

Wosk na ubraniu – jak unikać błędów podczas zmywania plam, np. ze świecy? 

Nie popełniaj błędów, które często sprawiają, że usunięcie plam po wosku np. z obrusa czy ręcznika stanie się wręcz niemożliwe.

Jednym z błędów jest pocieranie świeżej plamy – rozcieranie ciepłej stearyny pogarsza sytuację, bo wosk wnika głębiej w strukturę materiału, przez co pozbycie się plamy jest jeszcze trudniejsze. Sprawa komplikuje się szczególnie przy elastycznych ubraniach takich jak na przykład bielizna modelująca.

Inny błąd to stosowanie bardzo agresywnej chemii, na dodatek nieprzeznaczonej do prania (płyn do naczyń jest jednak wyjątkiem). Spirytus, benzyna, rozpuszczalnik – odpuść sobie, jeżeli nie chcesz uszkodzić materiału! 

Pamiętaj, że tłuste substancje nie lubią się często z bardzo wysoką temperaturą. Nie zawsze prasowanie jest dobrym pomysłem, o czym było już nieco wyżej. Najpierw należy usunąć zaschnięty wosk po delikatnym zeskrobaniu, dopiero później można myśleć o wysokich temperaturach i wrzuceniu ubrania do pralki.

Błędem jest też użycie zbyt ostrych narzędzi, którymi możesz zniszczyć ubranie, na przykład chusty damskie czy inne bardzo wrażliwe akcesoria. Wosk na ubraniu – co zrobić? Zachować spokój i działać metodycznie! 

@answear Autumn masculine vibe, but at ease! 🍂 Our style is ready, how about you? #autumn #fashionformen #ootd #viral #fyp ♬ original sound – ᶜ ʰ ˡ ˡ ˣ ᵉ ᵈ ⁱ ᵗ ˢ – chllxedits

Skuteczne triki na usuwanie wosku z odzieży

Istnieje również kilka nieco nietypowych metod na to, jak usunąć wosk z materiału. Oto dobre domowe sposoby:


suszarka do włosów – generuje dużo niższą temperaturę niż żelazko, wobec czego bezpieczniej jest użyć właśnie jej już po zeskrobaniu stearyny. Suszarka pomoże również wtedy, kiedy zwyczajnie nie masz dostępu do niczego innego. 
magiczna gąbka – tego rodzaju gąbki kupisz z powodzeniem w internecie. Pocieranie plamy z ich pomocą może okazać się zbawienne – istnieją tkaniny, na których gąbka podziała dużo szybciej, niż odplamianie. 
ocet – możesz użyć go na tkaninach wyjątkowo odpornych na działanie kwasowych produktów.
lakier do włosów – alkohol zawarty w składzie może pomóc w rozpuszczeniu tłustej plamy, uważaj jednak na to, by nie zepsuć ubrania.

Plusem metod alternatywnych jest to, że potrzebne produkty możesz znaleźć pod ręką na przykład na wyjeździe czy wszędzie tam, gdzie nie masz dostępu do pralki, żelazka czy zamrażarki. Warto podejść do tematu elastycznie, zawsze uważając jednak, czy tkanina na pewno zniesie taki eksperyment.

Kluczem do sukcesu jest szybkie, metodyczne działanie pozbawione paniki – życzymy powodzenia! 

Przeczytaj inne artykuły