Przeczytasz w 6 min 27 sty 2022

Jak usunąć wosk z ubrania? Kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się tłustej plamy

tekst: Zofia O.
jak usunąć wosk
Przeczytasz w 6 min

Woskowe świece i romantyczna atmosfera, jaką wprowadzają do pomieszczenia, doceniana jest nie tylko przez zakochane pary przy romantycznej kolacji. Nawet najpiękniejsze okoliczności jednak mogą doprowadzić do wylania rozpuszczonego wosku i zaplamienia ubrania. Jak usunąć wosk z ubrania, nie uszkadzając przy tym materiału i całkowicie pozbywając się uporczywych tłustych śladów?

Jak sprać wosk? Najpierw trzeba go schłodzić!

Kiedy rozlewa się wosk, zwykle pojawia się odruch, żeby jak najszybciej zetrzeć go z materiału. Już na wstępie warto zaznaczyć, że usuwanie wosku z ubrań, niezależnie od tego, z jakiego uszyte są materiału, należy rozpocząć od schłodzenia plamy. Wcieranie ciepłego wosku w materiał może tylko pogorszyć sytuację, sprawiając, że wosk wniknie głębiej we włókna tkaniny i znacznie trudniej będzie go usunąć. Zamiast tego poplamiony materiał należy schłodzić przy pomocy kostek lodu lub wkładając całe ubrania do woreczka, który następnie włoży się do zamrażarki nawet na kilka godzin.

Jak usunąć wosk z ubrań po jego schłodzeniu? Z większości tkanin można go wówczas zdrapać tępym narzędziem, najlepiej drewnianym lub plastikowym, można to zrobić także tępą stroną noża do masła. Co ważne, do zdrapywania wosku należy podejść delikatnie, ponieważ niektóre materiały łatwo uszkodzić przed zbyt silny nacisk. Są także tkaniny, których drapać w żadnym przypadku nie należy, ponieważ nawet delikatne próby pozbycia się z nich wosku w ten sposób mogą skończyć się nieodwracalnymi uszkodzeniami. Takim materiałem jest przede wszystkim jedwab, który po schłodzeniu plamy pierze się w delikatnych płynach.

Usuwanie tłustej plamy po wosku z pomocą żelazka

Po schłodzeniu i usunięciu zewnętrznej warstwy wosku na materiale prawdopodobnie wciąż widoczna będzie tłusta plama. Jak usunąć wosk z ubrania całkowicie, pozbywając się również jego śladów? Tłuste resztki wosku we włóknach tkaniny najłatwiej wywabić przy zastosowaniu żelazka. Żeby to zrobić, na desce do prasowania pod zaplamionym materiałem, jak i na nim, oddzielając go od żelazka, należy ułożyć ręcznik papierowy lub inny rodzaj chłonnych chusteczek. Żelazko rozgrzewa się do maksymalnej dopuszczalnej temperatury dla danej tkaniny (informację na ten temat można znaleźć na metce), a następnie prasuje przez papierowy ręcznik. Wówczas rozgrzany wosk wychodzi z tkaniny i jest wchłaniany w ręcznik. Czynność tę należy powtarzać, wymieniając nasączone woskiem papierowe ręczniki, aż tłusta plama całkowicie zniknie.

Żeby nie uszkodzić materiału przy próbie usunięcia nadmiaru wosku, warto najpierw sprawdzić zalecenia zapisane na metce. Tak, jak nie wszystkie tkaniny można drapać, tak również nie wszystkie nadają się do prasowania czy prania w wysokiej temperaturze. Co ważne, żelazka nie należy używać także w przypadku zaplamienia ubrań woskiem z kolorowej świecy. Wówczas nawet jeśli uda się usunąć wosk na ubraniu, który wszedł we włókna tkaniny, na materiale mogą zostać widoczne przebarwienia.

Jak pozbyć się wosku z ubrania, którego nie można prasować?

Jeżeli na metce znajduje się informacja, że danego materiału nie należy prasować, zaplamione woskiem miejsca należy rozgrzać w inny sposób. Niektóre tkaniny mogą być prane w temperaturach sięgających 60 stopni Celsjusza i wyżej, które bez problemu rozpuszczają wosk. Wówczas wystarczy wyprać zaplamione ubranie. Próbując zmyć wosk w praniu ręcznym, warto skorzystać z płatków mydlanych świetnie radzących sobie z tłustymi plamami oraz z szarego mydła o podobnych właściwościach. Oba wspomniane detergenty nadają się do prania bardzo delikatnych tkanin.

Skutecznie usunąć wosk z ubrania można także przy pomocy generatora pary. Generator należy przystawić do ubrudzonego woskiem miejsca w pewnej odległości. Jeśli jego resztki trudno będzie zebrać kawałkiem papieru, warto spróbować przetrzeć plamę rozpuszczalnikiem, pozostawić ją na jakiś czas do wyschnięcia, a następnie wyprać według zaleceń na metce.

Usuwanie wosku z ubrań uszytych z delikatnych tkanin

Niektóre materiały, takie jak na przykład aksamit albo jedwab, wymagają zachowania szczególnej ostrożności podczas czyszczenia. Są one bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić, dlatego usunięcie plamy z wosku może być wówczas trudniejsze, a przede wszystkim nieść ze sobą więcej nerwów, ze względu na wysoką cenę takich tkanin. Jak usunąć wosk z ubrania, które jest tak delikatne i wartościowe?

Przede wszystkim, niezależnie od typu zaplamionego materiału, plamę należy schłodzić. Kiedy wosk zastygnie, jego wierzchnią warstwę można spróbować delikatnie podważyć paznokciem i zdjąć. Jak sprać wosk pozostały na tkaninie?

Aksamit można przetrzeć alkoholem, który pomaga usunąć wosk, nawet jeśli ten zdążył wpłynąć między włókna tego niezwykle delikatnego materiału. Plamy z wosku na aksamicie można także próbować usunąć z pomocą generatora pary, cały czas ściśle kontrolując ustawioną na nim temperaturę.

Jedwab to kolejny materiał, który łatwo uszkodzić, próbując niewłaściwie usunąć rozlany na niego wosk. Nie należy go czyścić alkoholem ani żadnymi środkami chemicznymi. Po pozbyciu się nadmiaru wosku jedwab pierze się w delikatnych przeznaczonych do niego płynach lub płynie do mycia naczyń, który również świetnie sprawdza się w tej roli i nie uszkadza jego włókien.

Futro, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, może sprawiać pewne problemy w czyszczeniu. Wosk na ubraniu z futrem po schłodzeniu należy zdrapywać, najlepiej przy użyciu drewnianej szpatułki, tak długo, aż przestanie być widoczny. Z długiego włosia można zbierać go także przy pomocy chusteczek.

Jak zmyć wosk z ubrania ze skóry lub zamszu?

Ze skóry i zamszu wykonuje się głównie kurtki, inne okrycia wierzchnie takie jak na przykład kamizelki oraz buty. Jak wyczyścić wosk z ubrania skórzanego, którego nie powinno się prać ani moczyć? Najpierw plamę należy ochłodzić kostkami lodu, tak jak w przypadku wszystkich innych materiałów i poczekać, aż wosk całkowicie zastygnie. Po usunięciu wosku, który schłodzony powinien dać łatwo się odczepić, na skórze wciąż prawdopodobnie pozostanie widoczna plama. Jeśli jest to gładka skóra, jak na przykład licowa, wystarczy zamoczyć szmatkę w ciepłej wodzie i przecierać ją tak długo, aż zabrudzenia przestaną być widoczne. Jeżeli natomiast wosk wylądował na zamszu, jego pozbycie się może nie być tak proste. Co zrobić, żeby miejsce plamy nie zwracało na siebie uwagi?

Najpierw warto delikatnie rozgrzać rozlany wosk, a następnie obsypać go talkiem, startą kredą, lub skrobią ziemniaczaną. Pochłaniają one wilgoć, przez co jeżeli zostawi się je na powierzchni zamszu wystarczająco długo, czyli zwykle kilka godzin, mogą one wchłonąć także resztki tłustego wosku. Po kilku godzinach powierzchnię zamszu należy dokładnie odkurzyć, a jeśli istnieje taka potrzeba, całą czynność można powtórzyć kilkukrotnie.

W podobny sposób, to znaczy z użyciem talku, kredy lub skrobi, czyści się także materiałowe buty zaplamione woskiem. Ich wypranie nie jest tak proste, jak w przypadku ubrania, które można po prostu wrzucić do pralki. Każdy większy element odzieży, w przypadku którego tradycyjne usuwanie wosku z ubrań może być trudne, można potraktować właśnie w ten sposób, z użyciem chłonnych materiałów, które wyciągną z niego tłuste resztki.

Jak sprać wosk kosmetyczny do depilacji?

Ubrania można zaplamić nie tylko rozgrzanym woskiem ze świecy, ale także woskiem kosmetycznym przeznaczonym do depilacji. Takie plamy usuwa się nieco inaczej, niż te, które powstały przez oblanie tkaniny parafiną. W tym przypadku najważniejsze, co należy zapamiętać, to że wosk do depilacji rozpuszczany jest przez tłuste substancje. Z tkaniny zmyć go można tłustym kremem albo dziecięcą oliwką do ciała. Warto robić to umiejętnie i precyzyjnie, żeby podczas usuwania wosku nie stworzyć na tkaninie jeszcze większej tłustej plamy. Niemniej nawet jeśli do tego dojdzie, należy pamiętać, że tłustych plam można pozbyć się znacznie łatwiej, niż zacieków z wosku.

Czym zmyć wosk kosmetyczny, który na ubraniu widoczny jest już jako jedynie tłusty ślad po oliwce? W tym celu można użyć delikatnego odplamiacza albo ciepłej wody z rozpuszczonym szarym mydłem lub płatkami mydlanymi. Można skorzystać także z alkoholu, którym przetrze się tłuste plamy na tkaninie. Po takich zabiegach ubranie należy wyprać zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na metce.

Przeczytaj inne artykuły