Jak zaaranżować wiosenny stół?

Justyna M.
|
04 kwietnia 2023
|
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

Wiosna ukrywa się w pastelowych odcieniach, świeżych kwiatach i słonecznych refleksach. Zaproś naturę do stołu i zainspiruj się naszymi propozycjami.

Z kwiatowym motywem

“Wiosna, ach to ty!” nucimy wraz z pierwszymi długimi i słonecznymi dniami. A jeśli wiosna, to i kwiaty – takie skojarzenie nasuwa nam się mimowolnie i jest nieodłącznie związane właśnie z tą porą roku. Kwiatowe motywy pojawiają się zarówno w naszej garderobie, jak i we wnętrzach. Zależy nam przecież na tej świeżości i radości, jaką niesie ze sobą bliskość przebywania z naturą. Jak możemy na naszym stole stworzyć zalążek wiosennego ogrodu? Kluczem są żywe kwiaty – tulipany, frezje i żonkile mogą pojawić się w kryształowych lub porcelanowych wazonach. Jeśli zamiast kwiatów ciętych wolisz doniczkowe, rozgość na swoim stole oszałamiającą pachnącą kompozycję z hiacyntów. Poza żywą roślinnością kwiatowy motyw warto przemycić w dekoracjach i zastawie. Kwieciste talerze, tace na smakołyki i filiżanki stworzą niepowtarzalny klimat, zwłaszcza ułożone na jednolitym obrusie.

Wiosenne kolory

Wspominając o obrusie zahaczamy o kolejny temat, który dotyczy wiosennych aranżacji naszego stołu. Tutaj pewniakiem od wielu sezonów są pastele – jasnożółty, pudrowy róż, delikatny błękit, rozbielone odcienie zielonego, fioletowego i pomarańczowego przywołują radosny, rześki klimat do naszych wnętrz. Te barwy kojarzą się z pierwszymi wiosennymi kwiatami i rozkwitającym do życia światem.

Nie należy zapominać o dwóch kolorach, bez których nie wyobrażamy sobie wiosny. Żółty i zieleń może zagościć na naszym stole nie tylko w postaci żonkili czy tulipanów – takie akcenty kolorystyczne mogą pojawić się również na serwetkach, zastawie czy pojedynczych dekoracjach. Soczyste, słoneczne barwy nadadzą blasku Twojemu stołowi.

Zarówno pastelowe, jak i soczyste kolory najlepiej zestawiać z neutralną bazą. Celuj przede wszystkim w biel i jasne szarości. Możesz też dodać metaliczne akcenty.

W wielkanocnym stylu

Z wiosną związane są też wielkanocne, tradycyjne elementy. Pisanki, króliki, kurczaki, gałązki z baziami symbolizują nowy czas, nowy początek – mogą zagościć na Twoim wiosennym stole nie tylko od święta. Urocze zajączki pojawiają się na elementach zastawy, np. podstawkach na gotowane jajka czy filiżankach, pisanki i wydmuszki stanowią część dekoracyjnych bukietów, a rozśpiewane ptaki, np. jako ozdobne świeczki, przewijają się pomiędzy talerzami.