Przeczytasz w 4 min 29 mar 2023

Jak znaleźć swój własny niepowtarzalny styl?

tekst: Justyna M.
Przeczytasz w 4 min

Jak znaleźć swój styl i cieszyć się oryginalnym wyglądem, który będą podziwiać Twoim znajomi? Wypróbuj nasze porady, uporządkuj szafę i raz na zawsze pożegnaj się z monotonią w swoich stylizacjach!

Być może narzekasz na swój look, chwytasz wyrywkowo trendy sezonu i próbujesz z nich coś dopasować do siebie, po czym stwierdzasz, że Twój wygląd znacznie odbiega od okładek modowych magazynów. Wydaje Ci się, że jesteś nijaka i nie wyróżniasz się na ulicy. Podziwiasz styl Jeanne Damas, Małgosi Beli czy księżnej Kate i zastanawiasz się, jak one to robią, że zawsze wyglądają spójnie i stylowo? Cóż, poszukiwanie własnego stylu nie jest proste – to tak, jakbyś podążała długą drogą, podczas której możesz zmieniać kierunek, zatrzymywać się w różnych miejscach, a ostatecznie dotrzeć do innego celu, niż początkowo zakładałaś. Nikt nie urodził się od razu ikoną stylu. Dla każdej z wymienionych kobiet (oraz setek innych) obecny wygląd to składowa wielu eksperymentów ze swoim wyglądem, porażek, ale i wyciąganych z nich wniosków.

Glamour today is confidence, independence, not giving a damn, going for it and indulging your desires – in fashion, life and living

John Galliano

Jak zatem znaleźć swój styl? Patrz, ucz się, nie bój się eksperymentować i popełniać błędów… Poniżej znajdziesz kilka etapów budowania swojego nowego „ja”. Nie traktuj ich chronologicznie – wszystkie mogą dziać się jednocześnie.

Obserwuj i analizuj

Zanim zaczniesz na nowo budować swój styl, odpowiedz sobie na kilka pytań. Z czego składa się Twoja szafa? Co codziennie nosisz i dlaczego? Jakie masz ulubione elementy garderoby, kolory, fasony? Przy każdym wyborze stylizacji analizuj, dlaczego to właśnie te ubrania wybrałaś – oceń się krytycznym okiem w lustrze. Zdefiniuj wszystkie okoliczności, podczas których wkładasz dane ubranie, weź pod uwagę dress code w Twojej pracy czy środki transportu, których zwykle używasz. Swoje spostrzeżenia możesz notować, dzięki temu łatwiej będzie Ci wysuwać wnioski i budować swoją szafę od początku.

jak znaleźć swój styl ubierania

Szukaj inspiracji

Chciałabyć coś zmienić, ale nie wiesz co? A może już wiesz, ale nie wiesz, jak zacząć? W wyborze odpowiedniego stylu pomogą Ci inspiracje i przykłady. Zacznij od poszerzenia swojej wiedzy. Poczytaj o historii mody, dowiedz się, czym charakteryzują się różnorodne style, np. preppy, french chic, tomboy czy boho, a w ten sposób łatwiej będzie Ci określić, w którą stronę musisz podążać. Obowiązkowo wykonaj też analizę swojej sylwetki oraz określ typ kolorystyczny – ubrania muszą przecież współgrać z Tobą i idealnie Cię dopełniać. Pozostaje jeszcze śledzenie różnych ikon. Z pewnością masz swoje ulubione postaci ze świata mody, show businessu czy kultury. Sprawdź, co zwykle nosiły, szukaj powiązań, twórz moodboardy i tablice inspiracji np. na Pintereście. Początkowo będziesz czuć się zagubiona i niepewna, jednak z czasem w Twojej głowie wyklaruje się droga, którą powinnaś podążać.

Uporządkuj szafę

Przy okazji obserwowania swoim codziennych stylizacji oraz poszukiwania inspiracji, warto zrobić porządek w swojej szafie. Kto wie, może na jej dnie znajdziesz perełki idealne do zapoczątkowania nowego stylu? Układanie i segregowanie ubrań i akcesoriów pomoże Ci  także w dalszych decyzjach zakupowych, a przy okazji pozbędziesz się rzeczy, których już nie nosisz.

Eksperymentuj

Nie da się wdrożyć nowego stylu bez przetestowania go. Dlatego, zanim wymienisz całą garderobę i rzucisz się w wir zakupów, by potem znów stanąć przed dylematem „nie mam co na siebie założyć”, zacznij od pojedynczych elementów. Swego czasu wszyscy zachwycali się french chic i każda influencerka koniecznie chciała upodobnić się do stylowej Francuzki. Potem nadeszła era minimalizmu, teraz z kolei drugą młodość przeżywają style inpirowane vintage. Nie jest jednak powiedziane, że Tobie spodoba się biała koszula, bluzka w paski czy ortalionowa bluza, a w ołówkowej spódnicy będziesz lepiej wyglądać. Dlatego najpierw stwórz jedną stylizację inspirowaną klimatem, którym chcesz podążąć: zobacz, jak się w niej czujesz, czy pasuje do Twojej sylwetki. Jeśli pierwsze próby okażą się pomyślne, możesz kontynuować ewolucję swojego stylu.

Nie bój się oryginalności

Nie jest powiedziane, że konkretny styl musisz kopiować 1:1. Zależy Ci przecież na oryginalności. Dlatego dobrą opcją jest wybranie kilku stylów czy ikon mody i zaczerpnięcie z nich tych elementów, które podobają Ci się i służą Twojej sylwetce. Tylko w ten sposób możesz stworzyć naprawdę oryginalne zestawy. Kieruj się intuicją i sercem, choć nie odbieraj prawa głosu rozsądkowi. Wybieraj ubrania po kolorach, wprowadź określone wzory czy fasony do swojej szafy. Jednocześnie nie chwytaj wszystkich srok za ogon: jasno określ kilka inpiracji, rozpisz, jakich ubrań i dodatków potrzebujesz, a czego musisz unikać. Później wystarczy tylko, że będziesz trzymać się wytyczonych zasad i zaczniesz powoli, krok po kroku, budować swoją szafę od początku.

 

Przeczytaj inne artykuły