Przeczytasz w 4 min 12 gru 2024

Kaszmir – co to za materiał? Jak o niego dbać i jak go rozpoznać?

tekst: Karolina J.
kaszmir
Przeczytasz w 4 min

Kaszmir to jeden z najbardziej pożądanych materiałów w dzianinowym świecie. Wyróżnia się niepowtarzalną miękkością i właściwościami termicznymi. Odzież wykonana z kaszmiru to zdecydowanie propozycje „z wyższej półki”, a szyją ją jedynie ekskluzywne marki. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat tego wyjątkowego materiału.

Z tego artykułu dowiesz się:
1. czym wyróżnia się kaszmir,
2. czy warto mieć w swojej szafie ubrania z wełny kaszmirowej,
3. jak prać kaszmir,
4. dlaczego jest uważany za luksusowy materiał.

Kaszmir co to za materiał – właściwości i historia

Kaszmir zdecydowanie należy do kategorii materiałów luksusowych. Jego naturalne włókna są pozyskiwane z podszerstka (czyli krótkiej i gęstej warstwy futra zwierząt) konkretnej rasy kóz, a mianowicie – kaszmirskiej.

Zamieszkują one głównie górskie tereny wschodniej części świata – między innymi w następujących krajach: Turcja, Iran, Afganistan, południowa Rosja, Indie, Chiny czy Mongolia. Hodowle tych zwierząt można znaleźć też w Australii, Nowej Zelandii i niektórych państwach europejskich.

materiał z kaszmirem

Wyjątkowy charakter kaszmiru wiąże się bezpośrednio z jego bogatą historią, której początki sięgają czasów starożytności. Ten szczególnie miękki materiał cenili sobie nawet sami Rzymianie żyjący pod wodzą Juliusza Cezara. Wówczas posiadanie kaszmirowego, misternie uszytego szala świadczyło o wysokim statusie społecznym. W Europie właściwości kaszmiru zostały docenione w XVIII wieku, kiedy to w wyniku napoleońskich kampanii w ręce francuskiej armii trafiły cienkie tureckie szale – boteh.

Kaszmirem szczególnie zachwycano się na dworach europejskich z uwagi na jego nagły wzrost popularności w XIX wieku. Nieskazitelne szale z pashminy (czyli z wełny) sprowadzała dla siebie choćby królowa Wiktoria. Co wyróżnia kaszmir spośród innych materiałów do dziś?

Wełna kaszmirowa charakteryzuje się niepowtarzalną miękkością i lekkością. Otulenie się swetrem damskim uszytym z takiego materiału nie da się porównać do klasycznych modeli dzianinowych. Średnica delikatnych włókien liczy sobie około 11–18µ. 

Co kluczowe, kaszmir wyróżnia się świetnymi właściwościami termicznymi – jest nawet 10 razy cieplejszy od standardowej wełny. Jednocześnie gwarantuje oddychalność, więc nie doprowadza do przegrzania organizmu. Dzięki takim cechom sprawdza się zarówno zimą, jak i latem.

Jak rozpoznać kaszmir – poradnik dla początkujących

Kaszmir rozpoznasz po tym, jak bardzo materiał jest miękki w dotyku i nie gryzie. Ten rodzaj wełny wyróżnia się lekkością, a szyte z niego elementy garderoby – zazwyczaj golfy damskie, swetry, szaliki i chusty – są aksamitne i dosyć cienkie. 

Charakteryzują się również wyjątkową delikatnością, dlatego wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Kaszmirowe ubrania i dodatki można rozpoznać też po cenie – natomiast warto mieć na uwadze, że jej wysokość nie zawsze wiąże się z wysoką jakością wykonania.

Warto dokładniej zapoznać się z tym, skąd marka pozyskuje kaszmir – ten najcenniejszy pochodzi z Mongolii oraz Nepalu. Poza tym dowiedz się więcej na temat procesu produkcyjnego. Dzięki takim informacjom upewnisz się, że inwestujesz w wysokiej jakości materiał, który posłuży Ci przez długi czas – oczywiście, pod warunkiem że dobrze o niego zadbasz.

Kaszmir jak prać – wskazówki dotyczące pielęgnacji delikatnego materiału

Delikatna wełna kaszmirowa jest podatna na zniszczenia oraz mechacenie. Z tego powodu klucz do tego, aby luksusowy sweter lub szalik zachowały swój pierwotny wygląd jak najdłużej, stanowi właściwa pielęgnacja. Jakie są zasady pielęgnacji odzieży z kaszmiru? 

Aby uniknąć odkształcenia, należy trzymać ją na półkach w szafie – nie na wieszakach! Warto dodatkowo zabezpieczyć kaszmirowe ubrania przed molami, a zmechacenia usuwać za pomocą specjalnej golarki.

Jak prać kaszmir? Najlepiej robić to ręcznie. W ten sposób unikniesz ewentualnych zaciągnięć lub skurczenia ubrania. Ważna jest letnia woda oraz delikatne detergenty. Alternatywą jest mechaniczne odświeżenie kaszmiru w pralce – w tym przypadku liczy się wybór odpowiedniego programu. Upewnij się, że Twoje urządzenie posiada specjalną opcję do prania delikatnych tkanin z temperaturą wody maksymalnie 30 stopni.

Skoro wiesz już, jak prać kaszmir, sprawdź teraz, jak należy go suszyć. Ubranie delikatnie odsączone z wody ułóż na płasko – na przykład na ręczniku. Dzięki temu sweter, płaszcz wełniany lub inny element garderoby zachowa swój kształt. Unikaj wystawienia na słońce ani nie układaj go przy kaloryferze, ważna jest optymalna temperatur.

ubrania z kaszmiru

Kaszmir, jaki to kolor – poznaj różnorodność odcieni

Szlachetny kaszmir występuje w naturalnych, stonowanych kolorach. Można przebierać w różnych odcieniach beżu, brązu i szarości. Często pożądane są ubrania wykonane z naturalnego materiału czarnego i białego – takie klasyczne barwy stanowią prawdziwą rzadkość. Natomiast, licząc na szerszą paletę możliwości, należy pamiętać, że wówczas będziesz mieć do czynienia z barwionym kaszmirem.

Ile kosztuje kaszmir – dlaczego ten materiał jest tak ceniony?

Kosztowność kaszmiru, której nie da się ukryć, wynika z trudności jego pozyskiwania. To proces wyjątkowo czasochłonny, ponieważ wykorzystuje się do niego wyłącznie tradycyjne metody ręczne. 

Co więcej, hodowla kóz kaszmirskich wiąże się z wieloma wyzwaniami – choćby z uwagi na ich specyficzne warunki życia. Na cenę wełny kaszmirowej wpływa również jego rzadkość i sam „wizerunek” – kojarzy się z luksusem i szlachetnością, po które chętnie sięgamy, chcąc się nieco wyróżnić.

Kaszmir jest cenionym materiałem z uwagi na swoje właściwości i nutę ekskluzywności, z którą wiąże się posiadanie odzieży z tej wyjątkowo miękkiej przędzy. Wymaga specjalnej pielęgnacji.

Przeczytaj inne artykuły