Przeczytasz w 2 min 17 mar 2021

Keith Haring i Dr. Martens – odkryj niepokorną kolekcję

tekst: Justyna M.
keith haring
Przeczytasz w 2 min

Gotowi na kolejną, niecodzienną współpracę? Tym razem na kultowych martensach zagoszczą niepokorne grafiki – odkryj kolekcję Dr. Martens x Keith Haring!

Martensy od zawsze kojarzą się z buntem, indywidualizmem i oryginalnością, dlatego nie dziwi nas, że Dr. Martens od zawsze wspiera niepokornych artystów, którzy są  wierni swoim przekonaniom. W tym sezonie marka postawiła na  charakterystyczne wzory Keitha Haringa, który wykorzystywał sztukę do zwrócenia uwagi na problemy polityczne i społeczne. W swoich pracach dawał wyraz poparcia dla osób prześladowanych, przełamywał konwencję i kwestionował działania władz.


Odkryj kolekcję Dr.Martens

Kim był Keith Haring?

Rysownik, malarz, performer, społecznik, aktywista…Keith Haring był nie tylko nieodłączną częścią nowojorskiej bohemy lat 80., ale wręcz stał się guru nurtów pop-art i street-art.  Do kanonu sztuki współczesnej weszły jego oryginalne kolorowe murale oraz bardzo charakterystyczna, oszczędna, ale wyjątkowo wyrazista kreska. Zainspirowany twórcami graffiti, których prace pokrywały wagony metra, Haring zaczął rysować białą kredą na starych panelach reklamowych (za co zresztą niejednokrotnie był aresztowany). Artysta docierał dzięki temu do dużej i różnorodnej publiczności. Jednocześnie, metro stało się dla niego laboratorium artystycznym – przestrzenią, w której mógł testować swoje pomysły.  Już w 1980 r. jego prace trafiały do galerii na całym świecie, artysta nadal też uczestniczył w projektach publicznych, na przykład w kampaniach promujących czytelnictwo czy inicjatywach przeciwdziałających AIDS. Przed śmiercią artysta założył fundację swojego imienia, której zadaniem było podtrzymywanie i rozwijanie jego dziedzictwa związanego z niesieniem pomocy dzieciom i ofiarom AIDS.

Nowa kolekcja Dr. Martens

Dziesięciolecia później słowa Keitha Haringa wciąż odbijają się echem w jego twórczości i spuściźnie. Nawet ci, którzy nie znają nazwiska artysty, znają jego twórczość. Jego sztuka jest wszędzie: na budynkach wielkich miast i ulicznych muralach, w galeriach sztuki i na fragmentach muru berlińskiego… A teraz trafia na kultowe modele martensów. Dzięki tej niezwykłej współpracy kreskówkowe grafiki Haringa zostały przeniesione na Docsy. Model 1461 zdobi rozpoznawalny wzór artysty tzw. „angel baby”. Z kolei czarną cholewkę modelu 1460 pokryto połyskującymi ilustracjami Haringa z wyróżniającym się paskiem kolorowych grafik na pięcie. Oba modele wyróżniają się także przykuwającymi wzrok, kolorowymi znaczkami na sznurówkach.

© Keith Haring Foundation. Licensed by Artestar, New York.

Ta kolekcja pokaże Ci największą wartość sportu – Puma International Game >>>

Powrót do formy z Guess – kolekcja activewear, która ucieszy każdą fankę fitnessu >>>

Vans x Opening Ceremony – odkryj checkerboard na nowo!>>>

Nie znalazłaś tego, czego szukałaś? Napisz do nas na doradca@answear.com i skorzystaj z darmowych porad stylisty, który pomoże Ci w doborze produktów

Przeczytaj inne artykuły