Przeczytasz w 3 min 13 lis 2020

Kultowe modele Dr. Martens – zobacz buty, które pokochał świat

tekst: Barbara R.
martensy
Przeczytasz w 3 min

Buty Dr.Martens kojarzą chyba wszyscy – nie tylko muzycy, trendsetterki i przestawiciele różnych subkultur. Jak prezentuje się historia tej marki? Jakie kultowe modele warto mieć w swojej szafie? Poznaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Jak powstała marka Dr.Martens?

Marka Dr Martens swoją wielką historię zaczynała od… produkcji butów robotniczych.  W 1901 roku w Wollaston w Anglii,  Benjamin Griggs i Septimus Jones założyli spółkę, która przekształciła się w rodzinny biznes produkujący solidne obuwie dla angielskich robotników.  Kilkadziesiąt lat później, w powojennym Monachium ranny żołnierz – Dr Klaus Maertens, stworzył unikatową podeszwę z powietrzną amortyzacją, tak aby przyspieszyć proces swojej rekonwalescencji. Razem ze wspólnikiem otworzył firmę produkującą obuwie z wykorzystaniem wojskowych materiałów. Reklama ich innowacyjnego produktu dotarła za granicę, do angielskiej rodziny Griggs. Ta, zainspirowana odkryciem, zdobyła licencję na produkcję obuwia z wykorzystaniem nowatorskiej podeszwy, nadając mu nazwę „Air Wair”. I tak, 1 kwietnia 1960 r. powstały kultowe Martensy 1460, z charakterystyczną czarno-żółtą pętelką przy cholewce, na której widnieje logo marki oraz hasło „With Bouncing Soles”. Wraz z latami 60 i toczącą się w tej dekadzie rewolucją społeczną, marka przestała być utożsamiana z robotniczym obuwiem. Na początku zyskała uznanie subkultury skinheadów, później kultem otoczyły ją zespołu punkowe, rockowe, gotyckie i grunge. Dziś martensy są symbolem ekspresji, indywidualizmu i swobody w wyrażaniu własnego “ja”.

Kultowe martensy – modele, które trzeba kojarzyć

Podczas kilkudziesięciu lat istnienia na rynku, Dr. Martens wypuściła wiele unikatowych modeli butów, regularnie pojawiają się także kolekcje bądące efektem współpracy ze znanymi artystami (jak choćby ostatnia z Black Sabbath). Pomimo zmieniających się mód, nowych trendów i kolejnych pokoleniem fanów brandu, na piedestale nadal utrzymują się modele 1460 i 1461 – to już legendy, na stałe związane z marką i jej historią.

Nazwa  modelu 1460 pochodzi od daty jego powstania – 1 kwietnia 1960 roku. Według legendy, pierwotnie buty miały mieć oleiste wykończenie dostosowane pod rynek rybny we wschodnim Londynie, natomiast ostatecznie wyprodukowano partię z niepowleczonej skóry, która okazała się nie tyle równie trwała, co atrakcyjniejsza wizualnie.

Nazwa modelu 1461, podobnie jak w przypadku modelu 1460, również pochodzi od daty jego powstania. Martensy te były promowany jako obuwie robocze i na co dzień. Ich szczyt popularności przypadł na lata 60. i 70. – wówcza nosiła je klasa robotnicza i polityczni demontranci. W latach 80. model 1461 stał się chętnie wybierany przez muzyków czy studentów. Dziś noszą go wszyscy, a niska cholewka umożliwia tworzenie różnorodnych stylizacji.


Zobacz inne popularne martensy

Jak są skontryowane buty Dr. Martens?

Oprócz strony emocjonalnej, buty Dr. Martens charakteryzuje szeroko ceniona funkcjonalność, czego dowodem jest ich królowanie podczas rozmaitych koncertów, festiwali muzycznych lub obecność w modzie ulicznej. Przy całej otoczce historycznej, jest to po prostu doskonałe jakościowo obuwie – trwałe i wręcz niezniszczalne. Gładka, mocna skóra, wyraźne, najczęściej żółte szwy, a także słynna podeszwa z poduszką powietrzną zapewniają komfort noszenia i wytrzymałość. Martensy to nie buty jednosezonowe – one będą towarzyszyć Wam latami.

6 rodzajów butów, które pasują do kurtki skórzanej >>>

Kolekcja Dr. Martens x Black Sabbath – idealna nie tylko dla fanów cięższego brzmienia! >>>

Jakie buty do spódnicy? Propozycje stylizacji na każdą porę roku >>>

Nie znalazłaś tego, czego szukałaś? Napisz do nas na doradca@answear.com i skorzystaj z darmowych porad stylisty, który pomoże Ci w doborze produktów

Przeczytaj inne artykuły