Przeczytasz w 4 min 15 wrz 2023

London Fashion Week: Odkryj wyjątkowe brytyjskie marki

tekst: Sara
Przeczytasz w 4 min

Londyn to modowa mekka dla indywidualistów i buntowników, wyróżniających się z tłumu oryginalnymi stylizacjami. Organizowany w stolicy Wielkiej Brytanii tydzień mody przenika tą energią. Zadziorne, nowoczesne, a jednocześnie eleganckie kolekcje najwybitniejszych brytyjskich projektantów zawładną wybiegami. Chcesz poczuć klimat London Fashion Weeku? Wybierz się z nami w modową podróż w poniższym artykule.

Miks londyńskich stylów

Streetwear w Londynie zyskiwał na popularności już w latach 50. To właśnie wtedy mieszkańcy poczuli potrzebę zamanifestowania swojej tożsamości i poglądów poprzez modę.

Po ulicach Londynu przechadzali się przedstawiciele subkultury teddy boys, reprezentujący pokolenie fanów muzyki rockandrollowej. Ich długie do kolan, aksamitne płaszcze, wzorzyste kamizelki i koszule z kołnierzami na dobre wpisały się w londyński styl. Do tygla modowej różnorodności dołączyli także punkowcy. Anarchistyczny i rebeliancki look młodych buntowników podkreślały skórzane ramoneski i wysokie sznurowane glany.

“Jeśli nie byłeś modsem, byłeś rockersem. A jeśli nie byłeś żadnym z nich — byłeś nikim”. – głosił cytat wystawy “Mods: Shaping a generation” w New Walk Museum and Art Gallery w Leicaster, świetnie podsumowując nastroje panujące wśród Brytyjczyków w latach 50. i 60., ale także modową charakterystykę ulic Londynu. Modsi uwielbiali zaskakiwać barwnym, krzykliwym i prowokującym wyglądem. Nosili obcisłe eleganckie garnitury, białe koszule, krawaty. Do stylizacji dobierali okulary w ciemnych oprawkach.

Zarówno styl rockandrollowców, punków, jak i modsów wciąż przewija się w modowych kolekcjach brytyjskich projektantów. Londyn od lat inspiruje twórców branży fashion i elektryzuje swoją energią, zwłaszcza podczas London Fashion Week.

Barbour

Brytyjską elegancję w modzie od lat reprezentuje marka Barbour. Jej historia rozpoczęła się w 1894 roku na Market Place w South Shields. Dziś to firma rodzinna prowadzona przez piąte pokolenie rodu założyciela – Johna Barboura. Przywiązanie do tradycji, trwałości i prestiżu przewija się w niemal każdym produkcie marki. Nie bez znaczenia jest tu rekomendacja członków brytyjskiej rodziny królewskiej, potwierdzająca, że produkty marki spełniają najwyższe standardy jakości. Królewskim herbem opatrzona jest każda podszewka z logiem Barbour.

 Kolekcje marki opierają się nie tylko na klasycznych fasonach i wzorach. Barbour chętnie nawiązuje współprace z najwybitniejszymi projektantami z całego świata. Przykładem na taką modową fuzję są stylizacje brandu, które wyszły spod ręki Tokihito Yoshida. Desinger stworzył eleganckie i awangardowe wersje tradycyjnych kurtek, z których słynie brand.

Hunter Boots

Królewską Gwarancją pochwalić może się również Hunter Boots. Marka założona w 1856 roku, pierwotnie jako North British Rubber Company, słynie z oryginalnego obuwia wykonanego z gumy. Kultowe kalosze nosiła sama królowa Elżbieta II oraz jej syn król Karol III. Z butami Huntera nie rozstaje się także Kate Moss, Cara Delevingne, czy wiele innych gwiazd.

Popularność sprawiła, że Hunter jest obecnie jedną z najbardziej renomowanych marek butów w Wielkiej Brytanii, przewijających się niejednokrotnie na London Fashion Week. Marka zasłynęła zwłaszcza z solidnego i ponadczasowego modelu Wellington, który łączy w sobie wygodę, szyk i aspekt praktyczny. Buty są bowiem w stanie sprostać każdej pogodzie.

W swojej komunikacji Hunter podkreśla, że słynne kalosze z powodzeniem może nosić każdy: od bywalczyń letnich festiwali, przez farmerów po monarchów. Marka silnie odwołuje się w swoich projektach do tradycji, sięgając jednocześnie po innowacyjne rozwiązania w designie. Dlatego propozycje modowe od Huntera można z łatwością dopasować do każdego stylu.

AllSaints

Naprzeciw tradycji wychodzi zbuntowana, charakterna nowoczesność. W 1994 roku, we Wschodnim Londynie, Stuart Keivor i Kait Bolongaro założyli oryginalną, nowoczesną i bezkompromisową markę AllSaints. Jej DNA od początku było mocno zakorzenione w kulturze brytyjskiego West Endu. Sama nazwa marki nawiązuje do ulicy AllSaints Road w Notting Hill.

Od 25 lat marka AllSaints stawia na jakość i zróżnicowaną modę, co często podkreśla na wybiegach podczas London Fashion Week. Kultowe skórzane kurtki, rockowe biker boots i niewymuszona elegancja w rockandrollowym stylu nawiązują do modowej kultury Londynu. Inspiracje miastem widać także w nieoczywistych nadrukach oraz industrialnych wręcz projektach ubrań. AllSaints wyróżniają także rewelacyjne materiały i wysoka jakość tkanin. To wyzwolony brand o buntowniczym charakterze, który na pierwszym miejscu stawia zadowolenie klientów.

 

Przeczytaj inne artykuły