Męska szafa kapsułowa – sprawdź, czy jest dla Ciebie

Anna Szwec
|
15 stycznia 2018
|
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

Czym jest szafa kapsułowa i czy jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź! 

Czym właściwie jest szafa kapsułowa? To niewielka kolekcja ubrań, której elementy możemy dowolnie ze sobą łączyć, tworząc niezliczoną ilość stylizacji. Wszystkie rzeczy powinny do siebie pasować, a zakres możliwych kombinacji powinien spełniać wszystkie potrzeby garderoby osoby, dla której została stworzona.

Głównym celem szafy kapsułowej jest zmniejszenie problemu posiadania zbyt wielu ubrań. Garderoba składa się tylko z uniwersalnych elementów, takich jak koszule, spodnie, kurtki i buty, z wyłączeniem akcesoriów i specjalistycznych ubrań, takich jak bielizna, akcesoria i odzież do ćwiczeń. Jest to minimalistyczne podejście do ubrań i zarazem doskonały sposób na skupienie się na jakości, a nie ilości.

Jej zawartość zależy oczywiście również od strefy klimatycznej i występowania pór roku, wykonywanego zawodu czy własnych upodobań.

Czy szafa kapsułowa jest dla Ciebie? Jeśli któreś z poniższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, warto zainteresować się tym zagadnieniem.

Masz szafę pełną ubrań, ale często czujesz, że nie masz się w co ubrać?
→ Spędzasz coraz więcej czasu wybierając to, co założysz?
→ Rzadko czujesz się usatysfakcjonowany wyborem ubrań w szafie?
→ Nosisz w kółko te same rzeczy w kółko, pomimo wielu innych do wyboru?
→ Duża część twojej garderoby jest nienoszona przez miesiące (nie licząc odzieży sezonowej)?
→ Masz wiele podobnych elementów, takich jak 2 granatowe blezery lub 6 par dżinsów, ale żadne nie są “w sam raz”?

Jak stworzyć szafę kapsułową?

Zrób porządki w szafie. Budowanie garderoby kapsułowej jest prostsze, jeśli spojrzysz na swoją szafę w sposób zorganizowany. Podziel ubrania na te, które faktycznie nosisz, na te które nosisz bardzo rzadko i te, których nie nosisz wcale. Ubrania, które zakładasz okazjonalnie spakuj do pudła i schowaj, w razie czego mając je pod ręką. Ubrania, których prawdopodobnie nigdy nie założysz, a z niewiadomych powodów nie chcesz się ich pozbyć – oddaj je potrzebującym lub sprzedaj online.

Kiedy skończysz z porządkami, skup się na swoim stylu. Czy istnieje stylistyka, która w pełni Ci odpowiada? Zastanów się, jakie wzory są Ci najbliższe i jaka paleta kolorów pasuje do Ciebie najbardziej. Następnie przeanalizuj, w jakich fasonach wyglądasz dobrze, a które nie działają na Twoją korzyść.

Przyjmuje się, że szafa kapsułowa powinna zawierać około 30 elementów, ale jest to oczywiście sprawa indywidualna i jej zawartość można dowolnie zmniejszać lub powiększać w zależności od sezonu czy upodobań.

Szafa kapsułowa ma wiele zalet; ze względu na swój minimalizm jest atrakcyjna wizualnie, łatwiej zachować w niej porządek a ubrania bez wysiłku uzupełniają się nawzajem tworząc stylizacje na każdą okazję. Sam musisz jednak zdecydować, czy jest to podejście odpowiednie dla Ciebie.

Sprawdź najnowszy film z serii Style Guide, w którym nasz stylista Łukasz stworzył kompletny i praktyczny poradnik na temat męskiej szafy kapsułowej: Style Guide 2 – męska szafa kapsułowa 

Przeczytaj więcej artykułów na ANSWEAR.com:

Modowe trendy na rok 2018>>

3 sposoby na sneakers’y zimą >>

Najczęstsze wpadki zakupowe – jak ich unikać?>>

Nie znalazłaś tego, czego szukałaś? Napisz do nas na doradca@answear.com i skorzystaj z darmowych porad stylisty, który pomoże Ci w doborze produktów.