Przeczytasz w 3 min 08 kwi 2021

Outfit tygodnia: streetwearowe inspiracje Japonią według Instabaksa

tekst: Barbara R.
streetwear
Przeczytasz w 3 min

Kreujac swój look, nie bój się czerpać z różnorodnych stylów i inspirować modą z całego świata. Zobacz, jak wzorem Instabaksa, stworzyć stylówkę w duchu japońskiej mody ulicznej!

Kamil Baks prowadzący popularny profil na Instagramie @instabaks, pokazuje, jak kreatywnie tworzyć streetwearowe stylizacje. Tym razem fan sneakersów zabiera nas w modową podróż do Japonii. Gotowi na outfity z nutą orientalnego ducha?

Na czym polega japoński streetwear?

Znawcy streetwearu doskonale wiedzą, że na jego kształt wpłynął nie tylko duch europejskich stolic mody. Dużą rolę odegrała również Japonia, która czerpała z zachodnich trendów, doprawiając je rodzimą estetyką i tradycją. W ten sposób powstał niepowtarzalny streetwear, z jednej strony inspirowany amerykańską kulturą hip-hopową i deskorolkową, z drugiej – pełną oryginalności i fantazji estetyką japońskich młodzieżowych subkultur. W latach 80. i 90. młodzi Japończycy prześcigali się w indywidualnym podejściu do mody, a swój styl mogli manifestować podczas Hokoten. Jest to określenie oznaczające “raj dla pieszych” – w pewnym momencie w Japonii w określonych godzinach (najczęściej w weekendy), niektóre ulice były zamykane dla ruchu samochodowego. Miejską przestrzeń przejmowali wtedy piesi, którzy mogli się swobodnie poruszać, manifestowac swój styl, organizować happeningi, pokazy, targi. Najsłynniejszy Hokoten istniał w Harajuku – modowej  dzielnicy Tokio, mekki trendsetterów, kreatorów i artystycznych dusz.  Nie tylko eklektyczna moda uliczna jest pomysłem Japończyków. To właśnie w tym kraju powstała idea współprac pomiędzy markami, artystami i gwiazdami, tak specyficzna dla streeatweru.

Streetwear w wydaniu Instabaksa

Japończycy uwielbiają łączyć w modzie tradycję i nowoczesność – dlatego T-shirt Nike z nadrukiem góry Fudżi był pierwszym wyborem Kamila. Ten znany szczyt, nie bez powodu wpisany na listę UNESCO, od dawna inspiruje rodzimych, jak i światowych artystów. Drzeworyty przedstawiające górę nieodłącznie kojarzą sie z japońską kulturą. Retro koszulkę Instabaks uzupełnił o wzorzyste spodnie i sneakersy, starannie dobierając paletę barw. Czarna kurtka lekko tonuje zestaw.

Kwintesencją streetwearowego stylu jest ubieranie się “na cebulkę” i łączenie różnych, pozornie niepasujących do siebie faktur. W drugiej propozycji Kamila, prążki sztruksowych spodni kontrastują z misiowatą fakturą kamizelki i miękką dzianiną bluzy. Nawiązania do japońskiego streetwearu znajdziemy tu w pikselowych nadrukach rodem z gier video i charakterystycznych, intensywnych barwach kojarzących się z zatłoczonymi ulicami Tokio.


W streetwearowej stylizacji nie mogło zabraknąć chunky sneakers. Kamil postawił na markę, która w ostatnich sezonach na nowo podbija serca wszystkich fanów mody ulicznej. Buty New Balance osadzone w retro stylistyce urzekają kontrastowym połączenie barw. Taki sneakersowy color blocking jest w tym sezonie pożądany!


Przeczytaj inne artykuły