Przeczytasz w 4 min 08 lut 2024

Rozmiary ubrań dziecięcych – od niemowlaka do nastolatka. Jak je dopasować?

tekst: Karolina J.
ubrania dla dzieci
Przeczytasz w 4 min

Niejeden rodzic zastanawia się, jak dobrać rozmiary ubrań dziecięcych do swojej pociechy bez konieczności zabierania jej do sklepu. Czy istnieją jakieś zasady, według których można tego dokonać? Sprawdźmy!

Tabela rozmiarów dziecięcych – jak odczytać i wybrać odpowiedni rozmiar?

Najtrudniej podczas zakupów dobrać nie tyle wygląd odzieży, ile rozmiary dziecięce. Ubrania mogą znacznie różnić się od siebie, nawet jeśli są w podobnym rozmiarze – rozbieżności te stają się tym bardziej widoczne, im starsze jest dziecko. Odzież niemowlęca dla chłopca nie różni się rozmiarowo od tej przeznaczonej dla dziewczynki. Z czasem jednak kroje i formy mogą od siebie coraz bardziej odbiegać. To sprawia nie lada trudność w doborze odpowiedniej odzieży.

Jest jednak sposób na to, aby dobrze dobrać ubranka dziecięce. Rozmiary aż do 164 bardzo często powiadają po prostu wzrostowi dziecka w centymetrach. Oznacza to, że maluch zmierzony od czubka głowy aż do podłogi będzie nosił taki rozmiar, ile ma wzrostu. Ot, i cała tajemnica.

rozmiary ubrań dziecięcych

Rozmiary dziecięce a wiek – przewodnik po rozmiarach

Tabela rozmiarów dziecięcych bardzo często odpowiada również wiekowi dziecka. Zazwyczaj rozmiary do 86-92 są przeznaczone dla dzieci, które nie mają więcej niż rok. Potem zakresy są następujące:

98-104 – dla dziecka od 2,5 do 4 lat,

110-116 – dla dziecka w wieku 5-6 lat,

122-128 – dla dziecka w wieku 7-8 lat,

134-140 – dla dziecka mającego 9-10 lat,

146-152 – dla dziecka, które ma 11-12 lat,

158-164– dla dziecka w wieku 13-14 lat.

Oczywiście warto pamiętać, że te rozmiary ubrań dziecięcych są przypisane do danego wieku jedynie umownie. Zdarza się, że producenci wyznaczają również swoje zakresy związane z rozmiarem i jego stosunkiem do wieku dziecka. Zwróć na to uwagę w tabelach rozmiarów, a także na metkach, jeśli kupujesz ubrania stacjonarnie. W końcu nie każdemu dziecku jesteś w stanie je przymierzyć.

rozmiar dziecięcych ubrań

Ubranka dziecięce – rozmiary. O czym warto pamiętać?

Jeśli chodzi o ubranka dziecięce, rozmiary mogą się znacznie między sobą różnić. Czasami jest to kwestia jedynie kroju, a w innych sytuacjach – szczególnych potrzeb, którymi kieruje się dana marka. Co więcej, jeśli chodzi o rozmiary dziecięce a wiek, musisz pamiętać o tym, że są to wartości umowne. Dotyczą bowiem dzieci w tak zwanym środku normy, czyli około 50 centyla. Jeśli twoja pociecha jest bardzo drobna albo wręcz przeciwnie – wyrośnięta jak na swój wiek – będzie prawdopodobnie potrzebować innego rozmiaru.

Szczególną uwagę warto przykładać do kupowania ubrań dla najmłodszych dzieci, tj. noworodków i niemowląt. Musisz pamiętać, że rozmiary ubrań dziecięcych w tym przypadku powinny być szczególnie uważnie dobrane na początku. Przykładowo wcześniaki potrzebują ubrań nawet w rozmiarze 44, a standardowe noworodki – od 56 do 62. Rzadko zdarzają się większe czy dłuższe dzieci, ale warto zawczasu przygotować kilka sztuk ubrań w rozmiarze 68. Wtedy nie będziesz pilnie ich szukać, zamiast cieszyć się nowo narodzonym potomkiem.

Młodsze dzieci, zwłaszcza te do 4. roku życia, przez dłuższy czas noszą takie same rozmiary ubrań dziecięcych. Wynika to z faktu, że ich rozwój to nie tylko wzrost czy przybieranie na wadze, ale również rozwijanie się rozmaitych zmysłów i organów wewnętrznych. Z tego powodu maluchy noszą ubrania w konkretnym rozmiarze po prostu dłużej. To jednak oznacza, że powinny być one nie tylko wygodne, ale również trwałe. W końcu nikt tak jak dziecko nie brudzi odzieży.

rozmiary ubrań dla dzieci

Rozmiary ubrań dziecięcych – jak unikać najczęstszych błędów?

Na pewno warto sprawdzić, co mówi tabela rozmiarów dziecięcych danego producenta. W ten sposób dopasujesz ubrania dokładnie do tego, czego potrzebuje Twoje dziecko. Niektórzy wytwórcy zaznaczają, gdy spodnie materiałowe dla chłopców mają dłuższe nogawki, a bluzki – rękawy w stosunku do standardowych modeli. W ten sposób przeznaczone są dla szczególnie wysokich dzieci. Inne mogą mieć natomiast zwężone obwody i wtedy nadają się dla szczupłych maluchów, dla których zwykle trudno dobrać odpowiedni rozmiar w standardowej tabeli.

Jak najlepiej wybrać rozmiary ubrań dziecięcych i nie popełnić gafy? Warto pierwszą sztukę odzieży wybrać na próbę w dwóch rozmiarach, np. obecnie noszonym przez dziecko oraz większym. W ten sposób zbyt małe ubranie możesz zwyczajnie zwrócić, a dodatkowo dowiesz się, jaka jest tendencja danej marki odzieżowej, jeśli chodzi o pilnowanie rozmiarów. 

Dobrze dobrane rozmiary ubrań dziecięcych są podstawą, aby maluchowi było wygodnie w tym, w co go akurat ubierasz. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które uczą się chodzić albo właśnie opanowały tę umiejętność. Każde dziecko potrzebuje swobody ruchów, aby rozwijać się w prawidłowy sposób. Możesz to zapewnić, wybierając ubranie, które jest dobrze dopasowane do wzrostu i wagi

Przeczytaj inne artykuły