Siostry Giusti: Buty AGL to sprzymierzeńcy kobiet

Sara
|
24 sierpnia 2023
|
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 5 min

Marka Attilio Giusti Leombruni (AGL) to synonim najwyższej jakości butów i akcesoriów oraz wielopokoleniowej wizji włoskiej mody. Brand rozwija się obecnie pod skrzydłami trzech sióstr: Sary, Very i Marianny Giusti. – Dołączenie do firmy było nam pisane od najmłodszych lat. Jesteśmy przyzwyczajone do przebywania w fabryce od dzieciństwa. Praca tutaj jest dla nas czymś naturalnym – uwielbiamy ją – mówią w rozmowie z nami.

Idea, tradycja i siostrzeństwo

Jesteście marką tworzoną od pokoleń. W jaki sposób tradycja i przekazywane wartości wpływają na wasz rozwój?

AGL produkuje obuwie „Made in Italy” od 1958 roku. Jesteśmy współczesną marką z długą historią. Działamy w branży od trzech pokoleń, przenosząc z każdego z nich ważne, unikalne i cenne dziedzictwo złożonych procesów twórczych oraz rzemiosła. Ta wiedza pozwala nam dzisiaj na eksperymentowanie z nowymi rozwiązaniami stylistycznymi, które stały się naszą osobistą i rozpoznawalną estetyką.

Nasza firma przeszła ogromną zmianę, gdy na jej czele stanęły trzy kobiety. AGL otworzyło się na eksperymentowanie, co dało początek nowym kategoriom produktów, ekspansji na kolejne rynki oraz pozwoliło prężnie rozwinąć się marce biznesowo. Zaczęłyśmy także kłaść ogromny nacisk na zrównoważony rozwój na każdym etapie pracy.

Włoskie buty i akcesoria skórzane są synonimem wysokiej jakości. Co wyróżnia wasze produkty?

Przede wszystkim to, że każdy produkt posiada certyfikat, który potwierdza jego pochodzenie i wskazuje materiały, z których przetworzono poszczególne elementy. Poszczególne etapy produkcji są przeprowadzane wewnętrzne w naszym laboratorium, a wszystkie materiały są produkowane we Włoszech. Nasi dostawcy to włoskie fabryki w regionie Marche. Korzystamy również z wyśmienitego rzemiosła działających od wielu lat toskańskich garbarni. Etapy pracy nad produktami są zinternalizowane: od projektu, przez cięcie, szycie, aż po produkcję obuwia.

Cały ten proces sprawia, że buty AGL nabywają niezwykłego charakteru, na który składa się męski i żeński pierwiastek osobowości, zróżnicowana paleta barw oraz materiały najwyższej jakości pozyskiwanych i produkowanych we Włoszech. Buty, botki, mokasyny i sandały są zarówno solidnie wykonane, ale też bardzo lekkie. W niektórych kategoriach zastosowałyśmy trwałą metodę poślizgu, która zapewnia konkretnym modelom obuwia wyjątkową elastyczność, wygodę użytkowania i dopasowanie.

 

Mówiąc o marce, podkreślacie rolę siostrzeństwa. Jaki wpływ na rozwój AGL ma ta idea?

Siostrzeństwo przenika całą firmę – począwszy od nas, trzech sióstr. 65 proc. żeńskiej siły roboczej wnosi tradycyjne know-how do nowoczesnego świata. 80 proc. zespołu zarządzającego AGL to kobiety. Siostrzana więź i solidarność są integralną częścią DNA marki. Tą wspaniałą ideą zaraziliśmy także nasze klientki. AGL tworzy zgrany zespół kobiet. Nasze produkty adresujemy do świadomych, pragmatycznych, otwartych odbiorczyń, które z odwagą podejmują własne decyzje. Buty AGL to sprzymierzeńcy kobiet – są po prostu eleganckie i ciekawe, nie pozostają niezauważone i sprawiają, że każda z nas czuje się w nich swobodnie i atrakcyjnie.

Proces twórczy AGL

Macie wspólną wizję, którą konsekwentnie przekuwacie na działania. Jak przygotowywałyście się do przejęcia opieki nad AGL?

Dołączenie do firmy było nam pisane od najmłodszych lat. Jesteśmy przyzwyczajone do przebywania w fabryce od dzieciństwa. Praca tutaj jest dla nas czymś naturalnym – uwielbiamy ją. Zanim jednak zajęłyśmy się zarządzaniem, każda z nas skończyła studia i zdobyła doświadczenie za granicą, pracując w sklepach lub projektując dla innych marek. Teraz każda z nas ma określoną rolę i odpowiada za inny obszar. Sara jest dyrektorką generalną, Vera dyrektorką projektową i kreatywną, a Marianna dyrektorką ds. rozwoju produktów.

Czy prowadzenie marki zmieniło wasze podejście do życia?

Zarządzanie AGL na nowo zdefiniowało nasze osobowości. Zauważamy to w naszych relacjach z innymi ludźmi. Teraz czujemy, że możemy w pełni się wyrażać. Rozwinęłyśmy również istotną zdolność rozwiązywania problemów. Wszystko to dzięki energii, którą daje nam firma.

Co jest dla was najważniejsze w twórczym procesie?

Kobieca wrażliwość ma bezpośrednie przełożenie na projektowanie i tworzenie innowacji, przede wszystkim jeśli chodzi o design i materiały wykorzystywane do produkcji obuwia. Obecną kolekcję oparłyśmy na rozwiązaniach stylistycznych, które zaspokajają potrzeby różnych kobiet. Poszerzyłyśmy ofertę o szerszą paletę kolorów, nowe kształty i nowe podeszwy w każdym sezonie oraz detale, które podkreślają wyrazisty charakter produktów.

Projektowanie butów to tworzenie produktu modowego, ale też znacznie szersze zobowiązanie wynikające z technicznego przygotowania oraz odwagi w podejmowaniu innowacyjnych decyzji. Produkujemy akcesoria, które są funkcjonalnym elementem stylizacji i wspierają klientki na każdym kroku. Czasami nasz proces projektowania polega na zmianie małego detalu na bucie, a czasami jest to całkowita rewolucja, zmiana fasonu i proporcji. Najlepszą częścią tego kreatywnego i złożonego zadania jest to, że jesteśmy w nim razem.

 

Gdzie szukacie modowych inspiracji?

Niewyczerpalnym źródłem inspiracji jest dla nas współczesna, radosna i wielozadaniowa kobieta. Wierzymy też, że gdy ubieramy na siebie dowolny element garderoby, który wyraża naszą osobowość, tworzymy własny, niepowtarzalny styl. Ta wyjątkowość i indywidualność niezwykle pobudza naszą twórczość.

Jak wyobrażacie sobie AGL w przyszłości?

Nie przestaniemy eksperymentować z nowymi rozwiązaniami – zarówno tymi technicznymi, jak i kreatywnymi. Będziemy nadal produkować wyraziste obuwie dla nowoczesnych i silnych kobiet. Każda z nich bowiem szuka solidnych produktów, dzięki którym będzie mogła wyrazić siebie. Ludzie coraz chętniej sięgają po produkty, które są świetnej jakości. Potrzeba posiadania coraz lepszych, wytrzymałych i urzekających produktów z pewnością będzie się w nas nasilać.