Przeczytasz w 4 min 24 cze 2022

Sycylia, kraj pistacjami płynący

tekst: Agata Stankiewicz
sycylia
Przeczytasz w 4 min

Kuchnia sycylijska to jedna z tych kuchni, których trzeba spróbować. Wyspa słynąca nie tylko pistacji, ale i ricotty, migdałów, słodkich pomidorów, czerwonych pomarańczy oraz wspaniałych owoców morza. Te ostatnie drażnią nozdrza o poranku, ale z czasem są jak najdroższe perfumy. Kuchnia sycylijska zaskoczyła nas tym, że bardzo różni się od kuchni włoskiej, kontynentalnej. Od niej wyspę oddziela tylko Cieśnina Mesyńska. Sycylia Was wciągnie, rozkocha, upoi i sprawi, że Wasze brzuchy będą bardzo szczęśliwe.

Kiedy wybrać się na Sycylię?

My wybraliśmy się tam w listopadzie i był to strzał w dziesiątkę! Zrobiłam mężowi niespodziankę na urodziny. Do czasu wejścia do samolotu, nie wiedział gdzie lecimy. Kazałam mu się spakować i zabrałam na lotnisko. Maciej jest ogromnym miłośnikiem Ojca Chrzestnego. Wiedziałam, że wiele scen filmu, było kręconych właśnie tam. Zamarzyłam, by te miejsca zobaczyć razem z nim. Nigdy natomiast nie sądziłam, że kuchnia sycylijska nas tak porwie. Włochy to nasz ulubiony europejski kierunek, ale Sycylia to inne Włochy.

Polecam na Sycylię lecieć poza sezonem, kiedy jest wciąż ciepło, ale nie ma aż tylu turystów. Październik, listopad to będą idealne miesiące. Wczesną wiosną, gdy temperatury do zwiedzania są jeszcze znośne, też Was zachwyci.

Czym smakuje Katania?

Polecieliśmy do Katanii i potraktowaliśmy ją jako bazę wypadową. Owoce morza i świeże ryby to prawdziwe bogactwo sycylijskiej kuchni. Są zbierane i łowione codziennie. Najlepiej wspominamy wizytę w Scirocco Sicilian Fish lab. To street food w najlepszym wydaniu. Znajduje się zaraz przy najsłynniejszym i najstarszym targu rybnym A Piscaria Mercato del Pesce. Ten targ to istne szaleństwo! Znajdziecie w tym miejscu rożki ze smażonymi owocami morza. Kalmary, rybki, krewetki i ośmiorniczki w prostym, ale najwspanialszym wydaniu. Jeśli zasmakujecie tego raz, na pewno wrócicie. W tym miejscu zjecie również sycylijskie Arancini, czyli ryżowe kulki, obtoczone panierką, smażone na głębokim tłuszczu z różnymi dodatkami w środku. Ja ich fanką nie jestem, ale mają swoich miłośników.

Pistacjowy obłęd

Pistacje z Bronte to najsłynniejsze pistacje świata. Czerwona odmiana, która rośnie wprost na lawie wulkanicznej Etny. Na każdym kroku znajdziecie je w postaci kremów, pesto, past i sosów. Polecam spakować spory zapas do walizki! Na miejscu znajdziecie je w większości dań, bowiem nikt tak jak Sycylijczycy, nie potrafi z tych pistacji korzystać. Lody, granity, cannolo i nasze największe zaskoczenie. Coś, czego nie jedliśmy nigdy wcześniej. Makarony z pesto pistacjowym i pokruszonymi orzechami. Co to jest za obłęd! Najczęściej podawany z krewetkami, ale nam najbardziej smakowała wersja z dodatkiem prażonej bułki tartej i anchois.

Sycylijskie desery

Czas na desery. Zawsze chciałam spróbować oryginalnego Cannolo. To sycylijski symbol płodności i jednocześnie najsłynniejszy sycylijski deser. Ja porównuje je do naszego ciasta faworkowego, smażonego na głębokiem tłuszczu, wypełnionego po brzegi nieprawdopodobnie smakującą, owczą ricottą i dodatkami w postaci pokruszonej czekolady, kandyzowanej skórki pomarańczowej lub po prostu pistacjami.

Kolejny słynny deser to Piersi św. Agaty, czyli Minne di Sant’Agata. Deser, który jest powiązany z obchodami Patronki miasta Katanii, która nie chcąc wyjść za mąż, została ukarana poprzez ścięcie piersi. To biszkoptowe, bardzo słodkie ciastko, które nie przypadło mi do gustu. Tu poczułam mocno włoski klimat, bo Włosi uwielbiają bardzo słodkie desery. Wypełnione jest ricottą i masą marcepanową, wykończone lukrem i udekorowane kandyzowaną wiśnią. Polecam wziąć jedno ciastko na 2-3 osoby do spróbowania. Kolejne typowe ciastka to Paste di mandorola. Trzeba ich spróbować, bo są zrobione z ich wybitnych migdałów. Na liście do spróbowania musi również znaleźć się Brioche con gelato, czyli brioszkowa kanapka lodowa. To, że Włosi słyną z najlepszych lodów wiedzą wszyscy, ale nigdy nie sądziłam, że zajadanie się chrupiącą brioszką maczaną w lodach sprawi mi aż tyle przyjemności.

O autorce artykułu:

Agata Stankiewicz jest finalistką “Bake Off Ale Ciacho”, autorką książek pełnych słodkich wypieków, cukierniczą life-hackerką, która świetnie radzi sobie także w świecie kosmetologii. Na swoim Instagramie @sugar.ladyyy pokazuje słodszą stronę życia. 

Przeczytaj inne artykuły