Przeczytasz w 5 min 04 paź 2020

Trendy i osobowości z lat 30. XX, które wpłynęły na współczesną modę

tekst: Justyna M.
answear.LAB król
Przeczytasz w 5 min

Wiele historycznych trendów jest naśladowanych przez kolejne rzesze projektantów. Podobnie dzieje się z modą lat 30. ubiegłego stulecie – fasony i modowe rewolucje z tamtej dekady inspirują współczesnych kreatorów, wystarczy tutaj wspomnieć o naszej limitowanej kolekcji answear.LAB KRÓL. Czym charakteryzował się styl tamtej dekady i jakie słynne kobiety zbudowały jego podwaliny?

Lata 30. – moda, która zmieniła oblicze kobiecości

Każda dekada XX w. charakteryzuje się odmiennymi fasonami – lata 30. i moda tamtego okresu wyranie wyróąniała się od trendów z poprzedniej dekady.  Znana z lat 20. flapper girl została zastąpiona przez kobietę – wampa: niezależną, zmysłową i elegancką. Zmianie uległa także ideał sylwetki – kobieta odzyskała biodra, biust i talię, którą należało zaakcentować, jednocześnie całość musiała być smukła i wiotka. Dzięki zastosowaniu dzianin oraz ciętych po skosie tkanin, mozliwe było maksymalne dopasowanie ubrań do ciała, a tym samym podkreślenie szczupłej i wysportowanej sylwetki. Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na modę damską lat 30., była rosnąca aktywność zawodowa kobiet. Wykonywanie zróżnicowanych zawodów, a tym samym chęć zyskania komfortu przy jednoczesnym zachowaniu zasad elegancji, przyczyniły się do popularności garsonek, prostych i ciepłych płaszczy, a nawet spodni. Nie można także zapomnieć o roli sztuki, która z wzajemnością oddziaływała na modę. Pod wpływem modernizmu i surrealizmu w ubiorach lat 30.  dominowała prostota, pojawiły się geometryczne cięcia i wstawki, a fantazyjne aplikacje naszywane zarówno na suknie, jak i na swetry damskie zaskakiwały niekończącą się wyobraźnią projektantów . Wieczorowe stylizacje, czyli suknie z odsłoniętymi plecami, koronkowymi wstawkami, i drapowaniem przeistaczały kobietę w wampa, która kusiła swoim urokiem, a jednocześnie była niezależna i wyemancypowana.


Przekrój różnych sylwetek z lat 30. można będzie zobaczyć w serialu “KRÓL” produkcji CANAL+. W superprodukcji, oprócz męskich trendów, pojawiają się także kobiece ubiory zarówno na dzień, jak i na wieczór, które odzwierciedlają modę w latach 30. w Polsce.  Serialowe kostiumy były inspiracją i impulsem do stworzenia kolekcji answear.LAB KRÓL.

Lata 30. – moda tworzona przez silne kobiety

Pisząc o modzie lat 30., nie można zapomnieć o projektantkach, które odniosły wówczas niezaprzeczalny sukces. Coco Chanel i Elsa Schiaparelli wprowadziły istną modową rewolucję.  Pierwsza z nich wyswobodziła kobiety z gorsetów i wprowadziła klasyki obecne  w naszej garderobie do dziś, druga na piedestale umieściła ekstrawagancję i otwarcie łamała dotychczasowe konwenanse. Obie stworzyły butiki pret-a-porter, w których można było kupić gotowe ubrania – tym samym moda stawała się coraz bardziej demokratyczna i dostępna dla kobiet z różnych warstw społecznych. 

Coco Chanel popularność zdobyła już w latach 20., lansując wygodne sukienki, marynarskie motywy i tweedowe kostiumy. Kolejna dekada również upłynęła pod znakiem filozofii projektantki: “mniej znaczy więcej”. Elegancja, minimalizm, prostota i pochwała klasyki pojawiały się w kolejnych kolekcjach. Chanel doskonale dawała sobie radę w modowej branży: rozwijała swój butik, tworzyła kostiumy filmowe i baletowe, a jej prywatnymi klientkami stały się Greta Garbo i Marlene Dietrich.


Szczyt popularności Elsy Schiaparelli przypada właśnie na lata 30. XX w. Włoska projektantka jako pierwsza wpadła na pomysł łączenia elementów sportowych z eleganckimi, zaprojektowała też bermudy, w których na Wibledonie wystąpiła tenisistka Lily Alvarez.  Tworząc kolejne kolekcje zawsze uważała, że ubiór ma współgrać z sylwetką osoby go noszącej. Elsa przecierała modowe szlaki i tworzyła rzeczy, o których nikt wcześneij nie śnił. Jako pierwsza wszyła do wieczorowej sukni zamek błyskawiczny, znacznie ułatwiający zakładanie i zdejmowanie kreacji. Wylansowała też ostry, wyrazisty róż określany mianem shocking pink. Stworzyła suknię z naszytą aplikacją czerwonego homara, kapelusz-but czy kostiumy z haftowanym motywem twarzy z profilu. Nie bała się wpółpracować z artystami: Salvadorem Dali i Jeanem Cocteau. Świat mody zawdzięcza jej nie tylko kopertową sukienkę i żakiety z zaznaczoną linią ramion, ale również sceniczną formę pokazu, z muzyką w tle, scenografią i modelkami stąpającymi po wybiegu.

Moda lat 30 tych w kolekcji answear.LAB  KRÓL

Nową interpretację trendów z lat 30. XX w. można odnaleźć w kolekcji answear.LAB KRÓL. Inspiracje sięgają nie tylko charakterystycznych fasonów i materiałów, ale również dorobku sławnych projektantek i ich podejścia do mody. Answear.LAB KRÓL to z jednej strony ubrania podkreślające siłę i niezależność osób je noszących: na podstawie kostiumów z lat 30. powstały akcentujące ramiona i talię skórzane żakiety i kurtki. Płaszcze, na wzór obiektów w epoki, ozdobione są futrzanymi elementami. Nie brakuje też wieczorowych kreacji – dekorowane transparentnymi wstawkami, frędzlami i połyskliwymi elementami suknie odtwarzają charakterystyczną formę znaną z tamtej dekady. Równie ważna w kolekcji jest jakość wykonania oraz precyzyjność detali. 


Poznaj kulisy powstawania kolekcji answear.LAB KRÓL!>>>

Damskie trendy na jesień i zimę 2020/2021. Sprawdź, co musi się znaleźć w Twojej szafie! >>>

Hit na jesień: czarna ramoneska. Z czym ją nosić w tym sezonie? >>>

Nie znalazłaś tego, czego szukałaś? Napisz do nas na doradca@answear.com i skorzystaj z darmowych porad stylisty, który pomoże Ci w doborze produktów

Przeczytaj inne artykuły