Przeczytasz w 6 min 25 lis 2019

What a Brand! Dr Martens

tekst: Justyna M.
dr martens buty
Przeczytasz w 6 min

Te buty znają chyba wszyscy – ciężkie, wyraziste, mają w sobie kawał historii, nie tylko tej modowej. Uosabiają autentyczność, bunt, indywidualizm, muzyczną alternatywę i brytyjską klasę robotniczą. Dowiedz się wszystkiego o marce Dr Martens!

Martensy już od kilkudziesięciu lat nie schodzą ze sceny przemysłu obuwniczego. Stały się synonimem przełamywania konwenansów i podążania własną ścieżką. Utożsamiały się z nimi różne formacje muzyczne, grupy społeczne i subkultury. Dlaczego? Ich unikalny, lecz jednocześnie prosty i klasyczny styl pozwala budować charakterystyczny wizerunek zbuntowanych indywidualistów. Fani marki doskonale zdają sobie z tego sprawę – Martensy są wyrazem oryginalności, zdolności wyrażania samego siebie, dumy z bycia nieszablonowym, wyróżniającym się – po prostu INNYM.

Historia Dr Martens

Marka Dr Martens nie od zawsze kojarzona była z symbolem kulturowym. Początkowo, pod jej nazwą produkowano skromne buty robotnicze. Wszystko zaczęło się w 1901 roku w Wollaston w Anglii, gdzie Benjamin Griggs i Septimus Jones założyli spółkę. Nieco później powstaje rodzinny biznes R. Griggs & Co, który staje się centralnym producentem solidnego obuwia roboczego w Anglii.

buty martensy

To skąd nazwa Dr Martens? Otóż w 1945 r. w powojennym Monachium, ranny żołnierz – Dr Klaus Maertens, stworzył unikatową podeszwę z powietrzną amortyzacją, tak aby przyspieszyć proces swojej rekonwalescencji. Razem ze wspólnikiem otworzył firmę produkującą obuwie z wykorzystaniem wojskowych materiałów, a ich głównym klientem zostały… starsze panie. Oj, one zawsze wiedzą co dobre i wygodne.

Reklama ich innowacyjnego produktu dotarła za granicę, do angielskiej rodziny Griggs. Ta, zainspirowana odkryciem, zdobyła licencję na produkcję obuwia z wykorzystaniem nowatorskiej podeszwy, nadając mu nazwę „Air Wair”. I tak, 1 kwietnia 1960 r. powstały kultowe Martensy 1460, z charakterystyczną czarno-żółtą pętelką przy cholewce, na której widnieje logo marki oraz hasło „With Bouncing Soles”.

martensy

Lata 60. to czasy rewolucji społecznej. Radykalne zmiany docierają także do świata mody: króluje ekstrawagancja a nie funkcjonalność. Dr Martens, który początkowo trafiał tylko do klasy robotniczej, nagle zyskuje uznanie subkultury skinheadów. Krótko potem, Pete Townshed z The Who zakłada Martensy jako wyraz buntu i jednocześnie szacunku do ludzi pracy. Muzyczna przygoda Martensów jest kontynuowana przez zespoły punkowe, glamrockowe i gotyckie. Ich popularność gwałtownie rośnie, noszą je wszyscy wielbiciele rock’n’rolla. W latach 80. pojawia się trend na personalizowanie butów i Martensy odgrywają główną rolę w jego promocji. Później stają się kluczowym elementem ubioru przedstawicieli muzyki grungowej, reprezentowanej przez takie zespoły jak Pearl Jam czy Nirvana. W ten ssposób Martensy przeradzają się w symbol ekspresji i wyrażania własnego „ja”.

Konstrukcja butów Dr Martens

Oprócz strony emocjonalnej, buty Dr Martens charakteryzuje szeroko ceniona funkcjonalność, czego dowodem jest ich królowanie podczas rozmaitych koncertów, festiwali muzycznych lub obecność w modzie ulicznej. Przy całej otoczce historycznej, jest to po prostu doskonałe jakościowo obuwie – trwałe i wręcz niezniszczalne. Gładka, mocna skóra, wyraźne, najczęściej żółte szwy, a także słynna podeszwa z poduszką powietrzną zapewniają komfort noszenia i wytrzymałość. Martensy to nie buty jednosezonowe – one będą towarzyszyć Wam latami.

metaliczne martensy

Kultowe modele Dr Martens

W ofercie Dr Martens znajdują się ikoniczne modele, które są podstawą rozpoznawalności marki:

1460 – nazwa pochodzi od daty jego powstania – 1 kwietnia 1960 roku. Według legendy, oryginalnie model miał mieć oleiste wykończenie dostosowane pod rynek rybny we wschodnim Londynie, natomiast ostatecznie wyprodukowano partię z niepowleczonej skóry, która okazała się nie tyle równie trwała, co atrakcyjniejsza wizualnie

Botki Dr Martens / Botki Dr Martens / Botki Dr Martens

1461 – nazwa, podobnie jak w przypadku modelu 1460, pochodzi od daty jego powstania; promowany jako obuwie robocze i na co dzień. Jego szczyt popularności przypadł na lata 60. i 70. wśród klasy robotniczej i demonstrantów politycznych. W latach 80. ulubiony model muzyków, studentów – głównie dziewcząt.

Półbuty  Dr Martens / Półbuty  Dr Martens / Półbuty  Dr Martens

2976 – jego początki sięgają 1851 roku, kiedy został opatentowany przez szewcową królowej Wiktorii; początkowo dedykowany jeździe konnej ze względu na elastyczne wstawki w cholewce; później zyskał popularność jako but do spacerów i prac rolnych

Sztyblety Dr Martens / Sztyblety Dr Martens / Sztyblety Dr Martens

1490 – szczególnie popularny wśród skinheadów, którzy zastąpili nim klasyczne 1460, z racji iż te stały się obuwiem policji brytyjskiej

Botki Dr Martens / Buty Dr Martens / Botki Dr Martens

1914 – wybór skinheadów, punkowców, scooter boys’ów ze względu na jego wyrazistość. Noszono go z nogawkami w środku z dodatkiem wojskowych elementów garderoby. Jest to najbardziej surowy z modeli, ponieważ nie posiada wykończenia górnej części cholewki.

Botki Dr Martens / Buty Dr Martens

Dr Martens posiada w swojej ofercie również obuwie w wersji wegańskiej, jako alternatywa do klasycznej skóry. W tym celu wykorzystano dwa różne materiały: „Felix” – wyglądem przypominający gładką skórę oraz „Cambridge brush” podobny do przetartej skóry w dwóch odcieniach.

Półbuty wegańskie Dr Martens / Buty wegańskie Dr Martens / Botki wegańskie Dr Martens

Przez lata marka zjednała sobie rzeszę fanów na całym świecie, w tym różnorodne grupy kulturowe i społeczne – muzyków, celebrytów, indywidualistów oraz wolnomyślicieli. Każda z nich dopasowała Martensy do własnego stylu, potrzeb i charakteru. Warto podkreślić, iż  muzyka jest integralną częścią tożsamości marki. Bez niej Dr Martens pozostałaby wyłącznie producentem obuwia dla robotników.

Przeczytaj więcej artykułów na ANSWEAR.com:

Let’s coctail party! Czy jesteś gotowa na imprezowe szaleństwo? >>>

Black November – zaczynamy listopadowe szaleństwo zakupowe! >>>

Gotycki romantyzm – trend nie tylko na Halloween >>>

Nie znalazłaś tego, czego szukałaś? Napisz do nas na doradca@answear.com i skorzystaj z darmowych porad stylisty, który pomoże Ci w doborze produktów.

Przeczytaj inne artykuły