Z jesienną wizytą w muzeum, czyli co ciekawego zobaczyć w Warszawie?

Justyna Stasiek-Harabin
|
22 listopada 2022
|
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min

Za oknem szaro, buro i zimno. Wszystko wskazuje jednoznacznie, że listopad na dobre rozgościł się wśród nas, czy tego chcemy, czy nie. W czasie jesiennej słoty warto podarować sobie kilka dobrych chwil w miejscach, które bardzo szybko poprawią nam nastrój i dodadzą koloru do smutnej, szarej rzeczywistości. Z tej okazji przygotowałam dla Was propozycje trzech ciekawych wystaw, które jeszcze przez jakiś czas możecie zobaczyć w Warszawie.

Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910 w Muzeum Narodowym w Warszawie

Kto przychodzi Wam na myśl na dźwięk sformułowania sztuka nordycka? Ja, przyznaję szczerze, nie znam wielu twórców, którzy reprezentowaliby twórczość krajów Północy, może poza popularnym Norwegiem Edvardem Munchem oraz duńskim malarzem Vilhelmem Hammershøiem. W dużej mierze nieznana, a tym samym niedoceniona przez Polaków sztuka Północy od 18 listopada wypełnia sale Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910” to wyjątkowa i pierwsza tego typu okazja w Polsce do podziwiania ponad stu dzieł sztuki wypożyczonych z 22 północnoeuropejskich instytucji kultury. Prace prezentowane w siedmiu salach, zostały podzielone na siedem grup tematycznych – są tam dzieła związane z naturą, z życiem rodzinnym, z codzienną pracą czy też malarstwo o wymiarze symbolicznym, skupione na wnętrzu człowieka. Dodatkowo, obrazy mistrzów z Północy zostały zestawione ze sztuką autorstwa polskich malarzy (ze zbiorów muzealnych MNW, ale też wypożyczonych), która wykazuje podobieństwa tematyczne i formalne. Wystawa jest wyjątkową i unikatową okazją do zobaczenia dzieł m.in. Edvarda Muncha, Vilhelma Hammershøia, Richarda Bergha, Anny Ancher i wielu innych twórców. Ich prezentacja zaplanowana jest do 5 marca 2023 roku.

Bernardo Belotto. W 300. rocznicę urodzin malarza na Zamku Królewskim w Warszawie

Wyjątkowa wystawa czeka także na Zamku Królewskim w Warszawie. Z okazji 300. rocznicy urodzin słynnego pejzażysty Bernarda Belotta zwanego Canalettem, placówka ta wraz z Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie zorganizowała bardzo ciekawą prezentację jego prac. Na ekspozycji znajdują się rysunki, grafiki i obrazy najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych faz twórczości artysty. Pierwsza część skupia się na pracach wykonanych we Włoszech, szczególnie zaś w Wenecji, kolejna na realizacjach malowanych w Dreźnie, a ostatnia, trzecia prezentuje dorobek twórczy Canaletta z czasów, gdy pełnił funkcję nadwornego malarza króla Stanisława Augusta. Artysta zasłynął zwłaszcza jako twórca urokliwych wedut, czyli widoków miasta malowanych z niezwykłą precyzją i dbałością o detale. Kilkadziesiąt dzieł przedstawiających Warszawę z czasów 2. połowy XVIII wieku było bardzo pomocne po II wojnie światowej podczas prób odtworzenia architektury miasta.

Do użytku zewnętrznego. Grafika w przemyśle farmaceutycznym 1960-1980 w Muzeum Farmacji w Warszawie

Wystawa w warszawskim Muzeum Farmacji to nie lada gratka dla fanek i fanów polskiego powojennego wzornictwa oraz pięknych druków produktowych. Prezentowane eksponaty nie były do tej pory pokazywane szerszej publiczności: są to ulotki, etykietki oraz katalogi farmaceutyczne tworzone nierzadko przez najlepszych polskich projektantów, np. Macieja Hibnera czy Jerzego Treutlera, których działalność artystyczna zaznaczyła się bardzo mocno zwłaszcza w kontekście polskiej szkoły plakatu. Wystawa zostałam przygotowana w zrekonstruowanym wnętrzu zabytkowej apteki, wśród innych obiektów opowiadających historię leków, trucizn i narkotyków.

O autorce artykułu:

 

Justyna Stasiek-Harabin – historyczka sztuki, muzealniczka, autorka bloga o sztuce „Minerva”, redaktorka w kwartalniku „Artysta i sztuka”. Miłośniczka malarstwa XIX-XXI wieku i polskiego wzornictwa powojennego. W sieci znana zwłaszcza z pokazywania wartościowej sztuki oraz opowiadania o niej przez pryzmat emocji i osobistych odczuć. Uwielbia spędzać czas w muzeach i z powodzeniem zachęca do tego innych.