Przeczytasz w 4 min 13 lut 2018

10 ciekawostek na temat magazynu “Vogue”

tekst: Anna Szwec
Przeczytasz w 4 min

Poznaj najciekawsze fakty na temat magazynu, uważanego za najbardziej wpływową publikację modową na świecie! 

Nazywany Biblią mody, magazyn “Vogue” przez wielu uznany jest za najbardziej wpływową publikację modową na świecie. Wydawany w 22 krajach (23 wraz z polską edycją) i mający historię ponad 125 lat, Vogue bezsprzecznie utrwalił swoją pozycję w historii mody, konsekwentnie dyktując nowe trendy. Przedstawiamy najciekawsze fakty na temat magazynu!

1. Pierwszy numer magazynu Vogue został opublikowany w 1892 roku jako publikacja społeczna dla elitarnego społeczeństwa nowojorskiego i kosztował 10 centów. Pierwsze zagadnienia obejmowały etykietę, recenzje książek, dramatów i muzyki. Przekształcono go na magazyn mody w 1909 roku, kiedy został kupiony przez Montrose Nast, założyciela Condé Nast Publications.

2. Rekordowy numer Vogue’a miał 916 stron i ważył ponad 2 kilogramy. Większość numerów magazynu zawiera około 50% stron czysto reklamowych. W wrześniowym wydaniu, które zawsze jest największym wydaniem w roku, może to osiągnąć prawie 80%. Wydanie z marca 2015 zawiera 12-stronicową reklamę zegarka Apple.

3. Pierwszą znaną modelką okładki Vogue’a była indonezyjsko-holenderska biseksualna modelka Toto Koopman, która później została szpiegiem podczas II wojny światowej i została schwytana przez nazistów w 1944 r. Pojawiła się na okładce we wrześniu 1933 r.

4. Magazyn Vogue pierwotnie zawierał ilustrowane okładki – często tworzone przez czołowych ilustratorów mody i artystów – aż 3 okładki stworzone zostały przez surrealistę Salvadora Dali. Pierwsza okładka fotograficzna została wprowadzona w 1932 roku, pojawiło się na niej kolorowe zdjęcie Edwarda Steichena przedstawiające pływaczkę.

5. Na okładce Vouge często pojawiają się zwierzęta – do tej pory modelkom i gwiazdom towarzyszyło ponad 90 psów oraz 19 innych gatunków, w tym; gepard, słoń, gibon czy pyton. Pierwsza redaktor magazynu, Josephine Redding, która pełniła funkcję od 1892 do 1900 roku była znana ze swojego zamiłowania do zwierząt – jej współpracownicy do dziś wspominają, że za czasów jej panowania “strony Vogue dosłownie szczekały, miauczały i ryczały”.

6. Pierwszą gwiazdą, którą można było zobaczyć na okładce magazynu Vogue, była Madonna w wydaniu z maja 1989 roku. Obecnie ponad 90% okładek opublikowanych przez Vogue w ciągu ostatnich 5 lat to gwiazdy.

7. Amerykański wydanie uznawane jest za najważniejsze i najbardziej wpływowe pismo o modzie na świecie. Mimo że większość artykułów dotyczy świata mody, to znajdują się też tam teksty polityczne oraz artykuły dotyczące sztuki, podróży i życia gwiazd.

8. Jeśli chodzi o popularność w social mediach, Vogue bije na głowę wszystkie inne tytuły modowe. Magazyn może pochwalić się 8,8 milionem polubień na Facebooku, imponującymi 17,4 miliona followersów na Instagramie oraz 13,7 miliona obserwujących na Twitterze.

9. Opowieści o słynnej redaktor naczelnej amerykańskiego Vogue’a Annie Wintour są z pewnością jednymi z najpopularniejszych historii z życia branży mody. Rzekomo to na jej postaci wzorowana była główna bohaterka książki  “Diabeł ubiera się u Prady” napisanej przez jej osobistą asystentkę  – Lauren Weisberger. Książka doczekała się swojej filmowej wersji w 2006 roku z Meryl Streep i Anne Hathaway w rolach głównych.

10. Pierwszy numer “Vogue Polska” pojawi się na rynku 14 lutego i tym samym Polska stanie się 23 krajem, który wydaje swoją edycję. Na czele kilkunastoosobowego zespołu, którego członkowie mogą pochwalić się dużym doświadczeniem i sukcesami w zakresie dziennikarstwa, mody czy kultury stanął Filip Niedenthal. W ciągu roku ukaże się 11 wydań magazynu – poza numerem wakacyjnym, lipcowo-sierpniowym, wszystkie pozostałe będą ukazywać się co miesiąc.

 

Przeczytaj więcej artykułów na ANSWEAR.com:

Modowe trendy na rok 2018>>

6 rzeczy, których nigdy nie zabraknie w torebce fashionistki>>

Stylizacja w jednym kolorze – 4 pomysły na monochromatyczny look>>

Nie znalazłaś tego, czego szukałaś? Napisz do nas na doradca@answear.com i skorzystaj z darmowych porad stylisty, który pomoże Ci w doborze produktów.

 

Przeczytaj inne artykuły