Przeczytasz w 5 min 16 gru 2024

Zima w górach. Gdzie warto pojechać? Co ze sobą zabrać?

tekst: Karolina J.
góry zimą
Przeczytasz w 5 min

Zobacz najpiękniejsze górskie zakątki – idealne do długich wędrówek, podziwiania malowniczych pejzaży, jak i szybkiego szusu na nartach. Zima może być piękna i inspirująca! Wybierz się z nami w podróż do najbardziej magicznych miejsce w Polsce i Europie i sprawdź, co zabrać w góry zimą.

Z tego artykułu dowiesz się:
1. Dokąd pojechać zimą w Polsce i za granicą.
2. Jaką odzież spakować w góry.
3. O jakich akcesoriach pamiętać podczas pakowania.
4. Jak spakować właściwie plecak.

Zima w górach – najlepsze miejsca na zimowy wypoczynek

Karkonosze – kraina jak z bajki

Miłośnicy Karkonoszy mówią, że to miejsce nie potrafi się nigdy znudzić. Co więcej, zimą jest podobno najpiękniejsze, warto więc udać się w te rejony, jeśli jesteś spragniona śnieżnych widoków, drzew przysypanych puchową kołderką i uroczych domków skrytych gdzieś pomiędzy szczytami. Te niewysokie góry wchodzące w pasmo Sudetów zimą prezentują swoje najgroźniejsze, a zarazem najpiękniejsze oblicze i są przy tym łaskawe dla wędrowców. Dla miłośników trekkingu sporą atrakcją będzie zimowe wejście na Śnieżkę, Szrenicę czy dłuższa wędrówka Trasą Grzbietową. Karkonosze cieszą się również uznaniem fanów różnego rodzaju sportów zimowych, nie tylko jazdy na nartach i snowboardzie, ale również skitour’a czy narciarstwa biegowego. Jak widać, nie brak tam mnóstwa atrakcji!

outfit w góry

Tatry – z miłości do gór

Najpopularniejsze polskie góry zimą zyskują dodatkowy urok, przypominając majestatyczne Himalaje czy Alpy. Miejsc noclegowych i ciekawych tras jest tutaj bez liku, co tylko zachęca do eksplorowania kolejnych tatrzańskich zakątków. Do najpopularniejszych (i w miarę prostych do zdobycia) miejsc należą Dolina Kościeliska i Chochołowska. Dla spragnionych magicznych krajobrazów obowiązkowym punktem jest Rusinowa Polana, z której roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama Tatr. Podobnych wrażeń dostarczy Ci Hala Gąsienicowa i Kopieniec Wielki, który tylko z racji swojej wysokości (1328 m n.p.m.) wydaje się niepozorny. Piękne widoki gwarantowane!

Tyrol – w alpejskiej krainie

Gdzie jechać w góry zimą? Czas odejść od polskich pasm. Nie sposób tu nie wspomnieć o zimowej stolicy Europy – austriackim Tyrolu, w którym regionalny folklor spotyka się z malowniczymi pasmami najwyższych gór na kontynencie. W Tyrolu zimowych atrakcji jest bez liku – mekka narciarzy przyciąga także fanów górskich wędrówek, jak i miłośników innych aktywności, choćby saneczkarstwa, narciarstwa zjazdowego i jazdy na łyżwach. Mogą się tu udać rodziny z dziećmi, ale też single czy zakochane pary.

strój narciarski

Karpaty Rumuńskie – śladami Draculi

Z pewnością nie jest to najpopularniejszy zimowy kierunek, jednak trzeba przyznać, że ciągnący się w Rumunii przez ok. 700 km łańcuch Karpat staje się o tej porze roku najbardziej imponujący w dzikości i różnorodności krajobrazu. Karpaty Rumuńskie przyciągają miłośników trekkingu i mają naprawdę wiele do zaoferowania – różne formy terenu, od rozległych połonin po niemal alpejskie szczyty, przepastne wąwozy, jaskinie lodowe, skalne bramy i ostańce.

Zachowana do dziś kultura pasterska dodaje wędrówce klimatu, zwłaszcza jeśli po drodze napotkamy drewniane wioski, w których wydawać by się mogło, że czas się zatrzymał. A jeśli w głowie Ci nie tylko góry, ale i klimatyczne zamki i pełna emocji droga, koniecznie odwiedź otoczoną pasmami Karpat Transylwanię.

Zima w górach – co spakować?

Przede wszystkim musisz spakować odpowiednie ubrania. Zabierz bieliznę techniczną, ciepłe skarpety, rękawice, czapkę, komin oraz buty trekkingowe. Warto także spakować gogle lub okulary przeciwsłoneczne. Do sprzętu należy dodać raki, kijki trekkingowe, czekan, mapę, GPS oraz latarkę czołową. W kwestii bezpieczeństwa przyda się apteczka, zapalniczka, lina, śpiwór i namiot, jeśli planujesz nocować w terenie. Jeśli z kolei wybierasz się na narty, potrzebujesz kurtki narciarskiej – wodoodpornej, wiatroodpornej i ciepłej, spodni, bielizny termoaktywnej, która odprowadza wilgoć i utrzymuje ciepło, rękawic narciarskich, ciepłych i wodoodpornych, czapki, komina oraz skarpet technicznych. Nie zapomnij o kasku i goglach

Zima w górach – co spakować, by niczego nie zabrakło?

Oczywiście ubrania to nie wszystko, czego potrzebujesz na zimowy urlop w polskich górach (zresztą nie tylko polskich). Nie zapomnij o kremie do twarzy, balsamie do ust, chusteczkach, dokumentach, książce i kartach. Przed wyruszeniem koniecznie sprawdź prognozę pogody i zaplanuj trasę. Warto podróżować w grupie dla większego bezpieczeństwa! A skoro jesteśmy już przy planowaniu…

Jak zaplanować górskie podróże? Najlepsze aplikacje!

Nieważne, czy planujesz zimowy trekking, snowboard czy wypad w góry na narty. Każdy wyjazd w góry trzeba zaplanować. Mamy dla Ciebie kilka aplikacji, które mogą ułatwić Ci wyjazd.

Windy – przed wyjściem w góry sprawdź, jakie warunki panują na trasie.
Komoot – pomoże Ci wybrać szlak dopasowany do swojej kondycji fizycznej i doświadczenia.
ViewRanger i Outdooractive – pozwalają na dostęp do map offline.

Pamiętaj, aby podczas wycieczki w góry zawsze mieć przy sobie powerbank!

Góry zimą dla początkujących – jak spakować plecak?

Jeśli chcesz zmieścić wszystko do plecaka, warto skupić się na najważniejszych rzeczach i optymalnym organizowaniu przestrzeni. Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę rozmiar plecaka.
Na krótką podróż (1-3 dni) wystarczy plecak o pojemności 30-40 litrów. Na dłuższą wyprawę do 7 dni może wystarczyć plecak 50-60 litrów. Wybierz plecak z wieloma kieszeniami i przegrodami, co pozwoli lepiej posegregować rzeczy.

Warto też zabrać ograniczoną ilość ubrań. Postaw na system warstw (na cebulkę), aby dostosować odzież do zmieniających się warunków. Zamiast zabierać 5 różnych swetrów, weź 1-2 termiczne warstwy. Weź jedną uniwersalną parę butów, np. trekkingową, którą wykorzystasz zarówno na szlaku, jak i na wieczorne spacery. Ponadto warto wybrać wielofunkcyjne, uniwersalne ubrania. Twoja lista może wyglądać tak: Lista rzeczy: Weź tylko to, co niezbędne:

Bielizna termoaktywna,
2-3 pary skarpet,
1-2 pary spodni (np. lekkie trekkingowe, szybkoschnące)
1 kurtka przeciwdeszczowa/wiatroodporna,
1 ciepła warstwa (np. polar),
Czapka, rękawice (w zależności od pogody).

Ubrania roluj, zamiast układać. Używaj woreczków na brudne ubrania, które pomogą Ci utrzymać porządek. Przyda Ci się też organizer na kosmetyki i drobne akcesoria pomoże utrzymać porządek oraz szybciej znaleźć potrzebne rzeczy. Wybierz kosmetyki w małych opakowaniach oraz zredukuj listę sprzętów elektronicznych. 

Przeczytaj inne artykuły