Przeczytasz w 4 min 27 mar 2020

Jak się przygotować do videorozmowy? Praktyczne rady na czas #homeoffice

tekst: Justyna M.
Jak się przygotować do videorozmowy
Przeczytasz w 4 min

Choć wszyscy prenieśliśmy się do świata online, wiele z nas musi utrzymywać kontakty z innymi ludźmi – współpracownikami, partnerami biznesowymi, podwładnymi, uczniami. Sprawdź, jak dobrze przygotować się do videorozmowy i naucz sie wystrzegać kilku kluczowych błędów!

jak się przygotować do videorozmowy

Obecna sytuacja skłoniła większość pracowników biurowych do przejścia na pracę zdalną. Zamknięcie w domu nie oznacza jednak braku kontaktu z innymi – w końcu, od czego mamy Internet i nowoczesne technologie. Ważne spotkania, cotygodniowe statusy i inne rozmowy przeniosły się do sieci. Być może czeka Cię szereg videorozmów – sprawdź, jak się do nich przygotować, by nagle nie stać się obiektem śmiechu wśród współpracowników czy uczniów.

Jak się przygotować do videorozmowy od strony technicznej?

Na początek zadbajmy o sprawy techniczne. Nikt nie lubi opóźnień, dlatego przed rozpoczęciem videorozmowy sprawdź stan łącza internetowego, głośników, mikrofonu czy kamery. Wszystko w porządku? W takim razie umieść laptop w stabilnym miejscu. Ustaw się tak do kamerki, abyś była doskonale widoczna i zajmował cały kadr. Możesz usiąść na kanapie, przy biurku czy stole. Sprawdź także oświetlenie – najkorzystniejsze jest ciepłe delikatne światło, które nie może oślepiać Twoim rozmówców

Jak się ubrać na videorozmowę?

Home office lubi rozleniwiać. Kiedy nie możemy wychodzić z domu, większość z nas najchetniej tkwiłaby w piżamach lub dresach przez cały dzień. Tymczasem, kiedy planujesz zobaczyć się z innymi osobami poprzez kamerę, warto nawet minimalnie zadbać o swój wygląd. Po pierwsze, prezentujesz się wtedy od jak najlepszej strony, po drugie – okazujesz szacunek dla swoich współrozmówców. Oczywiście, nie musisz szykować się jak na wielkie wyjście. Zadbaj o swój ogólny wygląd – popraw fryzurę (niechlujny koczek na czubku głowy to nie jest dobry pomysł), możesz też zrobić dyskretny make -up. Piżamę lub  spraną bluzę zamień na coś estetycznego – może to być sweter, luźna koszula czy bluzka. Unikaj dekoltów, odsłoniętych ramion i prześwitującej bielizny. Kolory dobierz do swojego typu urody, przy okazji pamiętaj, że  jasne barwy odmładzają i rozświetlają twarz. Kiedy podczas videorozmowy zależy Ci na osiągnięciu profesjonalnego efektu, postaw na kolor niebieski lub  błękitny.

Answear / Polo Ralph Lauren / Medicine / DKNY

Uważaj na wpadki podczas videorozmowy

Pisząc o wpadkach, nie mamy na myśli błędów technicznych czy tych wynikających z Twojego merytorycznego nieprzygotowania. Warto ograniczyć czynniki, które mogą sprawić, że Twoi rozmówcy wybuchną śmiechem, a video z Twoim udziałem trafi do sieci. Przede wszystkim zadbaj o miejsce videorozmowy. Jeśli pozujesz na tle pokoju czy regałów z książkami, sprawdź, czy nie znajdują się na nich żadne kompromitujące przedmioty czy tytuły. Pokazanie nieporządku w mieszkaniu, np. sterty brudnego prania też jest niewskazane. Uważaj na innych członków mieszkania – przed rozpoczęciem videorozmowy poproś, aby nie przeszkadzali Ci i starali się zachowywać spokojnie. To samo dotyczy zwierząt – choć wydają się słodkie, nikt nie chciałby, aby w kluczowym momencie, rozmowy zostały przerwane przez głośno szczekającego psa czy kota strącającego ze stołu wazon z kwiatami. Najlepszym pomysłem będzie po prostu zamknięcie się sam na sam w oddzielnym pomieszczeniu.

Jak się przygotować do videorozmowy? Jak się przygotować do videorozmowy?

Dres, który sprawi, że zapragniesz pozostać w domu >>>

Wygodne i piękne ubrania idealne do spędzenia czasu w domu >>>

Najmodniejsze kolory na wiosnę 2020 >>>

Nie znalazłaś tego, czego szukałaś? Napisz do nas na doradca@answear.com i skorzystaj z darmowych porad stylisty, który pomoże Ci w doborze produktów.

Przeczytaj inne artykuły