Przeczytasz w 3 min 10 sty 2022

Jak spełnić swoje noworoczne sportowe postanowienia?

tekst: Izabela C.
Przeczytasz w 3 min

Karnet na siłownię już zakupiony? Designerski strój sportowy dodający mocy przygotowany? Zanim ruszysz szturmem realizować swoje sportowe noworoczne postanowienia, sprawdź, co zrobić, aby nie stracić motywacji i po kilku miesiącach cieszyć się upragnionymi wynikami.

Styczeń to czas spełniania noworocznych postanowień, w tym tych najpopularniejszych – sportowych. Czujemy się zmotywowane, gotowe do działania, pełne energii, by wręcz “przenosić góry”. Zapisujemy się na zajęcia fitness, kompletujemy sportowy sprzęt i ubrania, odpalamy kolejny trening na YouTube, planujemy diety i kolejne nowe treningi. Tylko jak wytrwać w tym pełnym aktywności ciągu i nie porzucić nowych sportowych nawyków po kilku tygodniach – a wręcz przeciwnie, sprawić, by stały się codziennym długotrwałym nawykiem?

Wyznacz sobie cel

Nie wystarczy powiedzieć sobie: chcę schudnąć, poprawić kondycję, więcej się ruszać. Ustal konkretne, mierzalne i osiągalne cele – w ten sposób łatwiej będzie opracować kroki na drodze do ich spełnienia. Niech Twój sportowy cel będzie jasny, np. schudnięcie 5 kg w ciągu 3 miesięcy, zrobienie 30 przysiadów w określonym czasie, przebięgnięcie kilometra bez zadyszki i w dobrym tempie.

Stosuj metodę małych kroczków

Wybierasz się do klubu fitness i od razu – chcesz ćwiczyć 7 dni w tygodniu, zapisujesz się na wszystkie możliwe zajęcia, chcesz wykonywać skomplikowane układy, podnosić duże ciężary, a po tygodniu bić pierwsze rekordy. Znamy to uczucie. Jednak nie rzucaj się od razu na głęboką wodę (zwłaszcza, jeśli wcześniej Twoja aktywność fizyczna była praktycznie zerowa), bo bardzo szybko zniechęcisz się, a pierwsze niepowodzenia spowodują zrezygnowanie z uprawiania sportu. Ćwicz maksymalnie 5 razy w tygodniu, zaczynajć od najprostszych, nieskomplikowanych form aktywności, wreszcie – naucz się poprawnie wykonywać ćwieczenia. Powoli przyzwyczajaj swoje ciało do ruchu – za kilka miesięcy, dzięki regularności, osiągniesz znaczące postępy.

Planuj i działaj – regularnie

A skoro mowa o regularności… Opracowanie planu treningowego i dokładnego harmonogramu pozwoli Ci systematycznie realizować swoje sportowe postanowienia. Wyznacz pory treningów odpowiednie do Twojego trybu życia, tak, aby nie kolidowały z  innymi aktywnościami. Jeśli ćwiczysz w domu, fajnym motywującym elementem jest uczestnictwo w kilkutygodniowych  wyzwaniach treningowych.

Wprowadź system kar i nagród

Pada deszcz i odpuściłaś trening na świeżym powietrzu? A może zamiast wskoczyć w dresy, wolałaś wskoczyć pod koc i obejrzeć film? Czasem nasze ciało zasługuje na odpoczynek, jednak wymówki nie mogą stać się codziennością. Nagradzaj się za pozytywne nawyki, ale i stosuj kary, jeśli kolejny raz z rzędu opuściłaś trening albo nie dałaś rady w całości go wykonać (z powodu lenistwa, rzecz jasna – jeśli rezygnujesz z ćwiczeń z powodu ich trudności, spróbuj łatwiejszych wersji). Nagrodą za kolejny tydzień regularnych treningów może być słodki deser podczas cheat day’u czy kupno wypatrzonych designerskich legginsów. Karą? Choćby dodatkowa seria ćwiczeń na brzuch.A może sport w towarzystwie?

Twoja znajoma ma podobne sportowe postanowienia noworoczne? A może Twój partner ćwiczy od dawna i może być Twoim mentorem? Uprawiaj sport w towarzystwie – dzięki temu wspólnie możecie się motywować, podnosić na duchu, ale i krytykować, kiedy z jakiegoś powodu ktoś będzie chciał się poddać.

Przeczytaj inne artykuły