Przeczytasz w 3 min 11 lip 2019

Jak stać się eko w 5 krokach?

tekst: Justyna M.
eko
Przeczytasz w 3 min

Bycie eko nie jest trudne i wcale nie wymaga rewolucyjnych działań – możesz zacząć od drobnych, prostych rzeczy, które nie utrudnią Ci życia, a pozytywnie wpłyną na stan i przyszłość naszej planety. Sprawdź, jak możesz stać się bardziej eko!

Bądź minimalistką

Fajnie jest kupować nowe rzeczy, zarówno do swojej garderoby, jak i własnego mieszkania. Jednak czasem warto przystopować, zwłaszcza, jeśli zwykle stawiasz na tanie i marnej jakości materiały czy ozdoby, które po kilku miesiącach wyrzucisz. Minimalizm nie jest zły – służy naszej planecie, ponadto jest modny. Postaw zatem na jakość, a nie ilość. Niech Twoje zakupy będą przemyślane – lepsze jakościowo ubrania, dobrze uszyte i wykonane z naturalnych tkanin posłużą Ci dłużej, będą też o wiele bardziej komfortowe podczas noszenia.

Nie wiesz, co zrobić z ubraniami, których już nie nosisz? Dołącz do akci #EkoIsTheAnswear >>> KLIK >>>

Ogranicz plastik

Plastik to zło – każdego roku produkuje się go ponad 300 milionów ton, tymczasem ani jeden plastikowy element jaki do tej pory powstał, nie uległ jeszcze rozkładowi. Co więcej, nie rozpadnie się przez najbliższe kilkaset lat! Dlatego dobrze choć trochę zminimalizować jego ilość. W jaki sposób? Świadomie kupując i wybierając konkretne produkty. Wystarczy zrezygnować ze słomki podczas zamawiania drinka, pić wodę z kranu (i przechowywać ją w szklanych, a nie plastikowych butelkach), nie korzystać z jednorazowych sztućców, a na zakupy chodzić z własną, ekologiczną torbą z materiału. To z pozoru drobne zmiany, jednak w dalszej perspektywie dużo znaczące dla naszej planety.

1.Torebka, Dakine 2.Torebka, Pieces 3.Torebka, Scotch & Soda 4.Torebka, Haily’s

Powtórnie wykorzystuj

Walczymy z jednorazówkami. Wbrew pozorom to wcale nie jest trudne, a po przestawieniu się bardzo szybko przywykniesz do nowego trybu życia. Zamiast plastikowych woreczków możesz wykorzystać siatki z materiałów pochodzących z recyklingu – możesz też wykonać sama takie woreczki, np. ze starych ubrań czy firanek. Pijesz kawę na mieście? Noś własny kubek – coraz więcej kawiarni pozwala na korzystanie z własnego. Nie musisz też kupować specjalistycznych ścierek do sprzątanie czy ręczników papierowych – bawełniana ściereczka wykonana ze starego podkoszulka też sprawdzi się wyśmienicie.

Postaw na domowe sposoby

Czy wiesz, ile szkodliwych substancji zawierają środki do czyszczenia, których używasz w swoim mieszkaniu? Tymczasem większość tych specyfików możesz wykonać samodzielnie, z pomocą kilku substancji: octu, sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego i olejków eterycznych. W ten sposób powstanie płyn do płukania tkanin, środki do czyszczenia kuchni i łazienki czy płyn do mycia naczyń. Wykonanie tych specyfików nie kosztuje Cię wiele pracy (wystarczy tylko zmieszać składniki w odpowiednich proporcjach), automatycznie oszczędzasz pieniądze, dbasz o środowisko, a szafek w swoim mieszkaniu nie zagracasz tuzinami plastikowych butelek i pojemników.

Edukuj

To najprostsza rzecz, jaką możesz zrobić – uświadamiaj bliskich, znajomych, współpracowników w kwestiach ekologii. Nie musisz posiadać niesamowitej, specjalistycznej wiedzy, wystarczy kilka faktów i ogólne rozeznanie na temat szkodliwości niektórych działań czy produktów. Informuj, edukuj, chwal i proponuj ekologiczne alternatywy. Ludzie zachęceni Twoim entuzjazmem też zaczną wprowadzać eko nawyki do swojego życia.

Przeczytaj więcej artykułów na ANSWEAR.com:

Pokochaj swoją sylwetkę z ANSWEAR – kilka słów o body positive >>>

Jak dbać o ubrania, by służyły Ci jak najdłużej? >>>

Jak pokochać siebie w 3 krokach? >>>

Nie znalazłaś tego, czego szukałaś? Napisz do nas na doradca@answear.com i skorzystaj z darmowych porad stylisty, który pomoże Ci w doborze produktów.

Przeczytaj inne artykuły