Jak udekorować stół na przyjęcie?

Sara
|
21 sierpnia 2023
|
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

Imprezy okazjonalne organizujemy często. Dekoracje są ważnym elementem, bo gwarantują odpowiedni nastrój. Jak udekorować stół na przyjęcie? Nie wiesz? Sprawdź nasze pomysły!

Jak ładnie nakryć stół na przyjęcie?

Nakrycie stołu na przyjęcie bywa niekiedy wyzwaniem, bo elementów jest sporo. Trzeba pamiętać o zastawie, sztućcach, serwetkach oraz o detalach dekoracyjnych, które nadadzą powierzchni charakter. Aranżacja może wyglądać przeróżnie, choć ważne jest zachowanie umiaru, bo zagracony blat prezentuje się źle. Kwiaty powinny kończyć się na wysokości wzroku, a inne akcesoria muszą zachwycać nie tylko designem, ale przede wszystkim funkcjonalnością.

Dobrze, aby dekoracja stołu na przyjęcie w domu nawiązywała bezpośrednio do wnętrza. Szukasz czegoś uniwersalnego? Świeże owoce i wypieki to idealne ozdoby, podobnie jak ciekawie złożone serwetki. W zależności od pory roku używaj innych sezonowych produktów. Ponadto zmieniaj obrusy oraz ustawiaj świece, które zawsze zapewniają nastrojowy klimat. Jak ładnie nakryć stół na przyjęcie? Stawiaj na metaliczne, szklane oraz lustrzane akcenty, ponieważ one są niezwykle szykowne, natomiast naturalne przedmioty, na przykład w postaci szyszek, kwiatów oraz mchu, podkreślą sielski klimat.

Zaserwuj posiłki z klasą

Zastanawiasz się, jak nakryć stół na przyjęcie? Na blacie umieść bieżnik lub obrus, Na wierzchu znajdą się podkładki lub serwetki, choć niektórzy od razu stawiają zastawę. Stół na przyjęcie ozdobisz wazonami, świecznikami, paterami, a także tacami. Odświętne i codzienne kompozycje dopełnisz przede wszystkim niewielkimi detalami. Efektowne pierścienie na serwetki czy fantazyjna karafka z wodą będą ciekawą kropką nad „i”. Zaserwowanie przekąsek na drewnianej desce to kolejny świetny pomysł, podobnie jak podanie pizzy na specjalnym kamieniu. Czasem wystarczy zamiana podkładek oraz naczyń, żeby uzyskać zupełnie inny efekt nawet na prostym, białym obrusie. Nie zapominaj, że dekoracja stołu na przyjęcie w domu obowiązkowo powinna być dopasowana do stopnia formalności okazji.

Wybierz motyw przewodni

Dekoracja stołu na przyjęcie w domu wcale nie musi być wymyślna, aby zachwyciła gości. Biały obrus pięknie wygląda udekorowany tylko i wyłącznie kolorowym bukietem kwiatów umieszczonym w szklanym wazonie. Kontrastowe serwetki dodadzą pikanterii, tak samo jak świeczniki o ciekawej formie lub świecące lampki schowane w wysokiej misie z kryształu. Nakrycie stołu na przyjęcie zwieńczą pamiątki z wakacji lub dary natury, na przykład płatki suszonych róż. Natomiast pomysły na dekoracje wielkanocne będą tematyczne, tak jak i te dotyczące innych świąt. Na motyw przewodni wybierz kolor, materiał bądź ozdoby kojarzące się z daną okazją. Ważne jest, aby zachować spójność!