Świece sojowe DIY – jak zrobić świeczki sojowe?

Sara
|
29 sierpnia 2023
|
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min

Dekoracje pomagają nam stworzyć nastrój w mieszkaniu. Świece zawsze są w sprzedażowej czołówce, ponieważ zapewniają klimatyczny półmrok i wprowadzają nutkę romantyzmu do wnętrza. Nie zawsze musimy nabywać gotowe produkty, ponieważ w domowych warunkach łatwo jest samodzielnie wytworzyć coś pięknego. Jak zrobić świece sojowe? Jeśli nie wiesz, to koniecznie sprawdź naszą instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi cię przez proces produkcji!

Jak zrobić świece sojowe krok po kroku?

Własnoręcznie przygotowane rzeczy cieszą bardziej niż sklepowe „gotowce”. Stojak na kwiaty DIY to świetna opcja na niebanalną prezentację roślin, a jednocześnie ciekawy pomysł na prezent. W tym przypadku jednak musimy posiadać sporo sprzętu i odrobinę zdolności manualnych, aby przygotować taką dekorację. Świece są zdecydowanie mniej skomplikowane, więc poradzi sobie z nimi w zasadzie każdy.

W zależności od inwencji twórczej możemy przygotować wiele odmiennych wersji. Jak zrobić świece sojowe krok po kroku? W pierwszej kolejności trzeba kupić materiał. Wosk pozyskiwany z ziaren soi jest podstawowym składnikiem. Znajdziesz go bez trudu w sklepach online w postaci płatków, granulek czy pastylek. Świece sojowe DIY będą zawierać w środku knot – bawełniany bądź drewniany. Niektóre z nich są zakończone specjalną metalową blaszką. Dodatkowo przyda się termometr, coś do mieszania i miseczki, a także rękawice ochronne. W sklepach dostępne także gotowe zestawy do samodzielnego wytwarzania świeczek z bogatym składem, od narzędzi, po surowiec.

Jak się robi świece sojowe? Proces produkcji jest prosty. Zaczynamy od rozpuszczenia wosku w kąpieli wodnej. Metalowa miska jest do tego najlepsza. Co ważne, musimy osiągnąć 65-75 stopni temperatury wody, dlatego stale należy kontrolować ciepło specjalnym termometrem. Do słoika lub foremki wkładamy knot. Ostrożnie przytrzymaj go tak, aby był stabilny, dopiero wtedy wlej przygotowaną ciecz. Należy odstawić naczynie na co najmniej 48 godzin. Po tym czasie przytnij knot, wtedy spokojnie możesz używać świece sojowe DIY, o ile nie chcesz ich dodatkowo niczym ozdabiać. Akcesoria do domowego biura, takie jak puszki mogą być dla nich ciekawym opakowaniem, tak samo jak butelki w ciekawym kształcie.

Zapachowe świece

Zwykłe świece sojowe DIY są uniwersalne, bowiem nie mają żadnego aromatu ani koloru. Na całe szczęście za pomocą dodatkowych składników uda się szybko zmienić ich wygląd, a przede wszystkim zyskać nietuzinkowy zapach, który po odpaleniu knota będzie unosił się w całym pomieszczeniu. Lawenda, trawa cytrynowa, róża, mięta pieprzowa, imbir, goździki – natura oferuje wiele niezwykłych nut, które można wykorzystać do produkcji kosmetyków lub dekoracji z wosku. Te składniki znajdziemy głównie w formie olejków, a więc w płynnej postaci, która jest łatwa w użyciu.

Jak zrobić świece zapachowe sojowe? Wystarczy dodać wybrany wariant do rozpuszczonego wcześniej wosku. Co ważne, robimy to dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie do poziomu 55-60 stopni Celsjusza. Musimy, wobec tego odczekać kilka minut nim wlejemy aromat! Po dokładnym, bardzo delikatnym wymieszaniu (nie należy napowietrzać masy!), umieszczamy ciecz w wybranej formie i zostawiamy do wystudzenia w temperaturze pokojowej. Pamiętaj, aby dozować zapach w zależności od tego, jak intensywny chcesz uzyskać. Uważaj, bo nietrudno przesadzić z ilością, dlatego też zdecyduj się na tylko około 8-12 proc. masy całkowitej.

Zastosowanie olejku jest najłatwiejszym rozwiązaniem, choć niejedynym. Pachnące, a zarazem piękne egzemplarze uzyskasz dzięki suszonym kwiatom. One lepiej sprawdzają się niż świeże, bo nie zmienią specjalnie swojej struktury. Niestety, ale po nasiąknięciu opadają one szybko na dno, ponadto wosk sojowy powoduje, że stają się niewidoczne. Nie zawsze zależy nam na właśnie takim efekcie. Co wtedy? Najlepiej wlać wosk w taki sposób, aby po bokach naczynia zostało nieco wolnej przestrzeni, w której później umieścimy susz. To pozwoli nam sprawić, że będą one widoczne w całej okazałości.

Nie da się ukryć, że metod na to, jak zrobić świece sojowe zapachowe jest kilka. Susz spokojnie można łączyć z olejkami eterycznymi dla wzmocnienia efektu, a nawet z kolorowym barwnikiem, gdy zależy nam na wyraźnej zmianie wyglądu. Ten ostatni składnik możesz wlać tuż po rozpuszczeniu wosku, natomiast, gdy jest w postaci granulek to niestety, ale trzeba całość razem podgrzać. Takie świece sojowe DIY zaskakują kształtem i barwą, do tego aromatem, który jest wyczuwalny nawet bez odpalania knota. Kolorowe i pachnące modele przewiąż wstążką, ozdób wiankiem lub włóż do ciekawego świecznika. Zapewniamy, że taki prezent ucieszy każdego!