Jak uporządkować bieliznę?

Jak uporządkować bieliznę w szufladzie?

Sara
|
22 września 2023
|
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min

Bielizna damska i męska powinna być oddzielona od innych rzeczy w szafie. Odpowiednie przechowywanie z pewnością ułatwi odszukanie konkretnego modelu, poza tym zapobiegnie odkształcaniu się delikatniejszych rzeczy, takich jak biustonosze. Jak uporządkować bieliznę? Nie masz pojęcia? Spokojnie, podpowiadamy, jak przechowywać tę część garderoby.

Jak przechowywać bieliznę?

Bielizna to zazwyczaj drobne rzeczy, więc łatwo je zgubić, pomieszać oraz uszkodzić. To sprawia, że codzienne ubieranie staje się bardzo problematyczne. Na szczęście odpowiednia organizacja bielizny pozwala zachować porządek, dzięki czemu łatwiej zlokalizować poszczególne elementy – nawet w pośpiechu. Wrzucenie wszystkiego luzem to nie najlepsza opcja, bo prędzej czy później dojdzie do chaosu.

Jak przechowywać bieliznę? Zacznij klasycznie od pogrupowania wszystkich modeli, aby później było łatwiej je poukładać. Kolejny krok to składanie. To ważne, bo wtedy przy ograniczonym miejscu magazynujesz więcej. Rolowanie majtek oraz skarpetek to świetny trik, tak samo jak składanie w kostkę lub w trójkąt w zależności od fasonu dodatków. Natomiast staniki trzyma się rozłożone na płasko, dzięki czemu unikamy odkształcania się miseczek. Bielizna męska zajmuje zdecydowanie mniej powierzchni. Tu spokojnie możesz układać wyższe stosiki lub położyć jedne bokserki obok kolejnych. Ten drugi sposób prezentuje całą kolekcję, więc  nie musimy niczego szukać, bo zyskujemy przejrzysty układ.

Organizacja bielizny w szafie przy mniejszej liczbie przedmiotów jest łatwiejsza, niż gdy posiadamy sporo odmiennych fasonów. Tematyczna segregacja to zawsze doskonałe rozwiązanie, bo ułatwia szybki wybór odpowiedniego produktu z danej grupy.

Jak uporządkować bieliznę?

Specjalne pudełka bądź organizery z podziałkami to idealna opcja, gdy gubisz, na przykład skarpetki. Natomiast staniki najlepiej zawiesić na wieszakach. Z reguły jednak nie mamy takiej możliwości. Co wtedy? Połóż je na płasko, za to typy bez fiszbin spokojnie możesz złożyć, na przykład w kostkę i umieścić w pudełku lub na stosiku. Egzemplarze ułożone jeden na drugim pozwolą zaoszczędzić nieco miejsca. Pamiętaj, aby nie skręcać mostka, nie wywijać miseczek ani nie układać tej części odzieży zbyt ciasno.

Zdecydowanie najwięcej wątpliwości budzi to, jak powinna być przechowywana bielizna modelująca. To wyjątkowe produkty, które pomagają ukryć pewne niedoskonałości ciała. Często mamy tu fiszbiny, dodatkową piankę lub sztywniejszą konstrukcję. Majtki oraz kombinezony zazwyczaj składa się tylko na pół i układa na poszczególne stosy. Biustonosze koniecznie zapinamy i kładziemy jeden obok drugiego, tak samo robimy z gorsetowymi górami. Oczywiście w sklepach pojawiają się dedykowane im organizery, ale nie zawsze są one potrzebne, zwłaszcza gdy mamy tylko jeden taki model w bieliźnianej szufladzie.

Organizacja bielizny DIY

Organizacja bielizny w szafie staje się łatwiejsza, gdy wypełniamy przestrzeń szuflady funkcjonalnymi gadżetami. W sklepach znajdziemy warianty, które bez trudu dopasujemy do każdego mebla. Nie zawsze jednak trzeba od razu kupować gotowe organizery czy podziałki, bo łatwo stworzyć je samodzielnie. To, co masz w domu uda się zmienić w praktyczne, a zarazem piękne dodatki, ale konieczna jest kreatywność.

Organizacja bielizny DIY to nic innego jak wykorzystanie starych kartonów, koszy i innych pojemników do segregacji majtek, skarpetek czy ramiączek od staników. Możesz ozdobić je kolorowym papierem lub resztkami tkanin, a staną się efektowną ozdobą mebli. Kolejnym sposób to wykonanie własnoręcznie przegródek, na przykład ze sztywnej tektury pochodzącej z opakowań rajstop. To idealna opcja, gdy chcesz mieć podziałki o nietypowym wymiarze. Jak uporządkować bieliznę? Do rolek od papieru toaletowego włóż zwinięte skarpetki i ustaw je w szeregu. Zapewniamy, że dzięki temu żadna ci nigdy nie zginie.

Jak uporządkować bieliznę metodą DIY?

Bielizna techniczna damska i męska zazwyczaj ma dużo większy gabaryt niż klasyczne modele do chodzenia na co dzień. Jak przechowywać bieliznę tego typu? Trzymanie takich produktów na wieszaku jest złym pomysłem, bo łatwo o odkształcenie materiału. Koszulki oraz legginsy najłatwiej będzie złożyć w kostkę lub zwinąć w rulon. Umieść je w suchym, a zarazem w przewiewnym miejscu, więc zostaw pomiędzy kolejnymi parami nieco luzu. Podziałki są do tego idealne.

Niestety, ale upychanie wszystkiego w ścisku sprawi, że bielizna techniczna męska lub damska straci swoje cudowne właściwości, a nie tylko kształt. Dobrym pomysłem jest oddzielenie każdego egzemplarza, na przykład białą bibułką. W kartonach koniecznie zrób dziurki, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, ewentualnie zdecyduj się na pojemniki, ale obowiązkowo z wentylacją.

Organizacja bielizny DIY daje nam spore szanse, aby wykazać się kreatywnością, poza tym uda się trochę zaoszczędzić, bowiem skorzystamy z dostępnych materiałów. Pakowanie majtek lub skarpetek w kolorowe, przewiewne woreczki z siateczki to prosty trik na uporządkowanie otwartej przestrzeni. Można zastąpić takie opakowania, na przykład modelami zrobionymi z bawełny lub z organzy.

Do nich spokojnie włożysz także suszoną lawendę, aby stworzyć piękny zapach do szafy, który odstraszy dodatkowo insekty. Do segregacji staników przydają się samodzielnie zrobione przekładki, na przykład z kartonika. W ten sposób szybko oddzielisz je od reszty rzeczy. Dobra organizacja bielizny w szafie pozwala nam przez długi czas cieszyć się ukochanymi modelami i opanować bałagan.