Przeczytasz w 4 min 02 gru 2023

Lata 70. – jak osiągnąć idealny look w tym stylu?

tekst: Sara
lata 70
Przeczytasz w 4 min

Sztruks, kwieciste wzory, cekiny i dzwony. Moda lat 70. bezustannie nas zachwyca i inspiruje. Trendy tego stylu, choć krzykliwe i niebanalne, wciąż z powodzeniem możemy odnaleźć na wybiegach, ale również na ulicach i we własnych szafach.

Lata 70. moda – z czym kojarzy się ten styl?

Trendy modowe w tamtym okresie były dosyć różnorodne. Część została przejęta z minionych lat 60., inne zaś dopiero powstawały i kształtowały się. Nie da się jednak odmówić tamtemu stylowi odwagi, chęci przełamania barier i ciekawych połączeń.

W stylu lat 70. moda kreowana była na gruncie trzech głównych stylów:

Hippie – to właśnie styl kontynuowany po minionej dekadzie, dosyć mocno związany ze światopoglądem. Hipisi, czyli „dzieci kwiaty” chętnie nosili długie spódnice i szerokie spodnie czy luźne koszule w kwieciste wzory i biżuteria z koralików.

Punk – w tym stylu dominowała przede wszystkim czerń i skóra. Ramoneski i ciężkie glany były nieodłączną częścią ubioru punków.

Disco – królowie parkietu i nocnych szaleństw uwielbiali cekiny, błysk i neonowe kolory. W ich strojach nie było nudy i przewidywalności.

Stawiano głównie na ubrania i dodatki robione ręcznie – hatfy czy farbowane koszulki to symbol rozpoznawczy tamtej dekady. Uwielbiano buty na platformie, wszelkiego rodzaju dodatki i biżuterię, a także sztruks, dzianinę, skórę i total jeans look.

Lata 70. – ikony stylu

Lata 70. to czas wielkich przemian w damskich garderobach. Kobiety coraz chętniej sięgały po stylizacje o nieco bardziej męskim charakterze. Wtedy na dobre do modowych trendów weszły damskie garnitury, które kobiety chętnie nosiły nawet do pracy zamiast sukienek czy spódnic.

Pod koniec dekady do głosu doszła również sportowa elegancja, zwana dziś stylem athleisure. Ubrania o sportowych charakterze zaczęto nosić również w nieco bardziej oficjalnych sytuacjach, czego rozwój możemy doskonale obserwować dzisiaj.

Pomimo wielu przemian w modzie damskiej, nie zrezygnowano jednak z długich spódnic. Popularnością cieszyły się wysokie buty, a także topy tuby, ponadczasowe dzwony czy sukienki z kopertowym dekoltem. Wierzono, że to właśnie moda pozwala w pełni wyrażać siebie i swoją tożsamość, dlatego chętnie korzystano ze wszelkich stylowych rozwiązań. Ikonami, które wyznaczały trendy tamtych czasów, były między innymi Farrah Fawcett, Bianka Jagger czy Olivia Newton-John.

Moda lat 70. Co nosili mężczyźni?

Choć na początku dekady jeden z najbardziej znanych modowych magazynów ogłosił, że w modzie nie obowiązują już żadne zasady, możemy jednak wskazać na kilka trendów, które z całą pewnością skradły serca ówczesnym miłośnikom stylu. Co więcej, nie były nimi jedynie kobiety!

Co zatem czerpali z mody lat 70. mężczyźni? Oni również stawiali na indywidualizm i niebanalność w swoich stylizacjach. Męskie outfity grały kolorami i fakturami materiałów. Chętnie noszono dzwony, luźne koszule, do łask weszły marynarki i eleganckie golfy. Dodatkowo styl podkreślano butami na grubszej podeszwie, a także wszelkiego rodzaju dodatkami, z których najważniejszymi wydawały się okulary i biżuteria.

Miłośnicy nieco innego stylu stawiali na wzorzyste T-shirty z kolorowymi printami, luźne jeansy z dziurami i oversize’owe kurtki. Poza ubraniami, mężczyźni chętnie także eksperymentowali z fryzurami, a znakiem tamtych czasów stały się wyjątkowo popularne wówczas bokobrody.

Moda lat 70. w Polsce – co się nosiło w PRL?

Czasy Polski Ludowej to okres bardzo przełomowy, również jeśli chodzi o modowe trendy. Choć w pierwszym skojarzeniu może nam wydawać się, że PRL był szary i przytłaczający, ubrania z tamtych lat zupełnie na to nie wskazują!

Co królowało wtedy w garderobach? Przede wszystkim niebanalna oryginalność i poczucie swobody oraz wolności. Prym wiodły kwieciste koszule, luźne fasony spodni i połyskujące tkaniny. W damskiej modzie zaczęły wysuwać się na pierwszy plan luźne, „robocze” spodnie. Panowie zaś nosili jeansy, golfy, koszule ze spiczastymi kołnierzykami, czy popularne wówczas kurtki „budrysówki”.

Do Polski przenikały nowinki modowe z Zachodu – pojawiali się hipisi, punkowie i zwolennicy stylu disco. Z powodu ograniczonego dostępu do materiałów, noszono w dużej mierze ubrania uszyte i przerobione własnoręcznie. Pomimo niewątpliwych trudności tamtych czasów, moda lat 70. w Polsce była niezwykle interesująca – co więcej, obecnie chętnie się do niej powraca.

Współczesne modowe inspiracje z lat 70. – jak się ubrać w stylu vintage?

O tym, że moda lubi wracać, wiemy już nie od dziś. Trendy z lat 70. są ponownie na topie, więc warto wiedzieć, w co zaopatrzyć swoją szafę. Jakie elementy garderoby pozwolą Ci uzyskać stylizację z mody lat 70.?

Dzwony – te spodnie już kilka sezonów temu powróciły na wybiegi i sklepowe półki. Świetnie komponują się z krótkimi topami lub lekkimi koszulami. W materiałach również można przebierać – od jeansu po miękką dzianinę.

Spódnica mini – ten model spódnicy zawsze powinien znaleźć się w Twojej szafie. Z jej pomocą możesz stworzyć świetne outfity w stylu vintage.

Skórzana katana – będzie wyglądała dobrze w zestawieniu z jeansami, ale również sukienką. Dobierz do tego buty na platformie i ciekawe okulary – niebanalny outfit gotowy.

Luźna koszula – dobrym wyborem będą zarówno te z kwiatowym printem, jak i gładkie z bufiastymi rękawami. Zestaw je z eleganckimi spodniami i luźną marynarką.

Moda daje nam wiele możliwości, by wyrazić siebie, swój charakter i własne wnętrze. Trendy minionych lat to kopalnia stylowych perełek, które mogą być właśnie tym, czego szukasz.

Przeczytaj inne artykuły