Przeczytasz w 4 min 31 sty 2023

Najpopularniejsze trendy wnętrzarskie, które zdominują 2023 rok

tekst: Justyna M.
Przeczytasz w 4 min

Nowy rok – nowe wnętrze! Przyglądamy się najpopularniejszym trendom wnętrzarskim – któremu z nich pozwolisz rozgościć się na dłużej w Twoim mieszkaniu?

Style z Dalekiego Wschodu

Japonia inspiruje i wybrzmiewa w najmodniejszych stylach wnętrzarskich 2023! A w tym roku nurty inspirowane kulturą Dalekiego Wschody są aż 2. Na pierwszy ogień idzie coś dla minimalistów i zwolenników harmonii, czyli styl japandi. Jest to intrygująca mieszanka stylu skandynawskiego, minimalizmu i japońskiej filozofii wabi sabi, związanej z naturą przemijania. Less is more! Japandi stawia na naturalność i prostotę, a przy tym wysoką jakość, funkcjonalność i przytulność, wreszcie wysmakowaną kolorystykę opierającą się maksymalnie na 3 kolorach, która koi zmysły.

Na drugim biegunie leży styl kawaii – w dosłownym tłumaczeniu słodki, uroczy. Istotnie, pastelowe, cukierkowe wnętrza prezentują się niekiedy jak kadry z japońskich bajek dla dzieci. Dominują tutaj pastelowe kolory: pudrowy róż, mięta, jasny błękit i rozbielony pomarańczowy, zaokrąglone kształty oraz trójwymiarowe wzornictwo. Styl kawaii z pewnością pokochają nastolatki, fanki k-popu i anime, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainteresowały się nim osoby starszej daty. W końcu, każdy z nas może uwolnić swoje wewnętrzne dziecko.

W rytmie eko

Świadome wybory dotyczą nie tylko naszej szafy, ale przede wszystkim przestrzeni, w której żyjemy. Stąd w tym roku w naszych mieszkaniach również będziemy kontynuować ekologiczne trendy. A dotyczą one wielu aspektów… Po pierwsze, dekoracji wnętrza. Stawiamy na naturalne, przyjazne dla środowiska materiały: drewno, bambus, rattan oraz kamień, w oknach zawieszamy lniane zasłony, podłogi pokrywamy wełnianymi dywanami. Liczą się także produkty powstałe wskutek recyklingu oraz rzeczy z drugiej ręki – meble vintage możemy kupić bez względu na zasobność naszego portfela. Eko trendy we wnętrzach przejawiają się także w preparatach, których używamy: od ekologicznych farb do ścian, pozbawionych szkodliwych substancji, po codzienne środki do czyszczenia, zawierające przyjazne dla środowiska składniki. Jeśli jeszcze nie zainwestowałaś w ocet, sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy, pora to zrobić! Wreszcie, trend sustainability we wnętrzach dotyczy naszych sposobów na organizację codziennej przestrzeni, w której muszą zagościć choćby pojemniki do sortowania odpadów, materiałowe woreczki wielorazowego użytku, przeróżne pojemniki na żywność i energooszczędne sprzęty.

Urban jungle

Egzotyczna dżungla w Twoim mieszkaniu? Czemu nie! W tym roku będziemy jeszcze mocniej otaczać się zielonymi roślinami – pożądane są zarówno swojskie paprotki, jak i egzotyczne sięgające aż do sufitu palmy, monstery i fikusy. Im więcej roślinności, tym lepiej! Naszych zielonych towarzyszy grupujemy na parapetach, rozstawiamy na półkach i regałach, jednocześnie zapewniając im jak najlepsze warunki i preferencyjny dostęp do światła. Oprócz roślinnego urozmaicenia warto też zwrócić uwagę na doniczki, które sa kolejnym dekoracyjnym elementem urozmaicającym przestrzeń.

Jeszcze więcej światła!

Z pewnością jest to jeden z ciekawszych trendów wnętrzarskich 2023. Światło! Na naszej szerokości geograficznej mamy go stanowczo za mało. Być może z tej właśnie potrzeby zrodził się trend na świetlistość w naszych wnętrzach. Osiągniemy ją na kilka sposobów. Przede wszystkim – lustra. Gładkie powierzchnie odbijające światło i optycznie powiększające przestrzeń układamy w skomplikowane kompozycje, urzekające swoją funkcjonalnością i dekoracyjnością zarazem. Kolejnym sposobem na uzyskanie świetlistością są gładkie, wypolerowane powierzchnie odbijające promienie słońca, choćby stoliki ze stalowymi blatami i metaliczne dekoracje. Wreszcie – szkło. W przeszklonych witrynach i meblach odbijają się świetle refleksy, stanowiąc nowy punkt odniesienia i pozwalając złapać jeszcze więcej oddechu i dystansu.

Ach, ten kolor

Porozmawiajmy chwilkę o kolorach… Trendy 2023 nie są czymś zupełnie nowym, a raczej stanowią płynną kontynuację poprzedniego sezonu. Stawiamy więc na intensywne odcienie kobaltu i fioletu oraz jego jaśniejszą siostrę – lawendę. Do głosu dochodzą różnorakie odcienie czerwieni i bordo, na czele z kolorem roku według Instytutu Pantone, czyli Viva Magentą. W tym roku akcent położymy również na turkus i odcienie terakoty. Wśród tej mieszanki ekscytujących barw nie może zabraknąć stonowanych klasyków: szarości, czekoladowego brązu i pastelowych błękitów.

Focus na ścianę

Pokaż swoją ścianę, a powiem Ci, kim jesteś – tak możemy interpretować jeden z trendów wnętrzarskich 2023. Atrakcyjna ściana, widoczna choćby podczas rozmów online z współpracownikami czy służąca za tło do wymuskanych zdjęć i reelsów na Instagramie zyskuje na znaczeniu. Powinna przyciągać wzrok i najpełniej wyrażać Ciebie: Twój gust, osobowość, zainteresowania. Kusić barokowym przepychem glamour, retro eklektyzmem czy mariażem minimalizmu i natury. Ozdabiając ściany działamy więc z kolorem i fakturą, np. stosując sztukaterię, designerską tapetę czy drewniane panele. Nie zapominamy o ramach, w które oprawimy fotografie i plakaty, wybieramy charakterystyczne lustra, półki i regały, na których, obok książek, zagoszczą pamiątki z naszego życia. W roku 2023 obserwujemy również wielki powrót roślin wiszących – być może to jest właśnie ten moment, aby tradycyjna paprotka lub nowoczesna monstera trafiła na Twoją ścianę.

Przeczytaj inne artykuły