Przeczytasz w 3 min 26 wrz 2021

Oswajamy jesień – 5 hobby idealnych na długie jesienne wieczory

tekst: Barbara R.
jesienne wieczory
Przeczytasz w 3 min

Jesienny wieczór nie musi być nudny i ponury. Umil sobie oczekiwaniem na ciepłe dni kreatywnym hobby – przed Tobą 5 propozycji, które umilą Ci czas, odprężą Twój umysł i rozwiną Twoje nowe zdolności. 

Haft

Manualne robótki powracają do łask! Podążaj śladem swoich babć i prababć, które długie jesienne wieczory spędzały przy kominku, oddając się przepięknej sztuce haftu. Oczywiście, nie musisz od razu wyszywać obrusów i serwetek – małe formy też będą ciekawe. Później, gotowy tamborek może ozdobić Twoje mieszkanie. Do wyboru masz wiele technik haftu, od najprostszego płaskiego, po haft krzyżykowy, crewelwork, wyszywanie wstążkami, skończywczy na najbardziej efektownym, lecz pracochłonnym hafcie złotym. Wybierz technikę, która sprawi Ci najwięcej radości ale uprzedzamy – każda z nich wymaga sporo cierpliwości i samozaparcia (co, oczywiście popłaca). 

Fotografia analogowa

W dobie fotografii cyfrowej niektórzy sięgają po dawne techniki i sprzęty. Podobno, analogowe fotografie mają “duszę” i niepowtarzalny charakter, jaki trudno uzyskać nowoczesnym aparatem. Pora to sprawdzić, zwłaszcza, że jesienny klimat sprzyja do spacerów i krótkich wycieczek. Fotografuj ciekawe miejsca, które mijasz w drodze do pracy, spróbuj uchwycić przemijalność natury czy cudowny charakter wnętrz Twojego mieszkania. Prócz frajdy w szukaniu idealnych kadrów dodatkową atrakcją będzie sama nauka – obsługi analoga, wywoływania zdjęć czy techniki fotografii. A przecież warto się uczyć nowych rzeczy przez całe życie!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kreatywna fotografia ? (@adazet)

Artystyczne kolaże

Co robić w jesienne wieczory? Zostać artystką i twórz! Nie musisz mieć w sobie ukrytego Picasso, aby tworzyć ciekawe grafiki. Nie musisz nawet dobrze rysować czy malować – wystarczy  bowiem odrobina kreatywnośći i artystycznego zmysłu, by stworzyć kolaż. Możesz działać w programie graficznym lub staroświecko – tworzyć barwne i ciekawe kompozycje z wyciętych fragmentów gazet, starych podręczników, ozdobnych papierów czy zasuszonych drobnych cudów natury, znalezionych podczas minionych wakacji. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Agnieszka Szubert (@kolazowa)

 

Kreatywne dekorowanie ciast

Możesz też się spełniać artystycznie na inne sposoby i jesienne wieczory spędzić w kuchni wypełnionej słodkościami. Wbrew pozorom dekorowanie ciast i tortów nie jest proste, wymaga wprawy i nieco nauki, lecz jest niesamowicie satysfakcjonujące (zwłaszcza dla Twoich bliskich). Na początku uzbrój się w rękaw cukierniczy, kilka barwników, cukierniczych ozdób oraz kilogram masy cukrowej lub czekolady. A potem próbuj swoich sił korzystając z tutoriali dostępnych choćby na YouTube lub zapisz się na kurs – przy okazji może zawrzesz nowe znajomości? 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez ??‍? Mezi kávou a objektivem (@pethprivarova)

 

Filmy na jesienne wieczory

Jeśli jesienny klimat sprawia, że nie masz ochoty na nic, oddaj się jednemu z najprostszych, a jakże przyjemnych zajęć i zaprzyjaźnij się z X muzą. Wbrew pozorom serial lub film na jesienny wieczór ( oglądany najlepiej w towarzystwie kocyka, ciepłej herbaty i kawałka własnoręcznie udekorowanego ciasta) może pobudzić Twój umysł i obfitować w nowe doświadczenia. Jesienią spróbuj zobaczyć to, na co do tej pory nie miałaś ochoty. Dobrym pomysłem będzie nadrobienie filmowych klasyków kina niemego, obejrzenie najciekawszych dokumentów lub produkcji o określonej tematyce (np. filmów drogi, kina hiszpańskiego, koreańskich seriali). Pobudź swoje szare komórki, szukaj, a potem doświadczaj emocji, jakie oferuje Ci sztuka audiowizualna. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Jess (@dzisiaj.jutro)

 

Przeczytaj inne artykuły