Przeczytasz w 5 min 30 wrz 2020

Poznaj kulisy powstawania kolekcji answear.LAB KRÓL!

tekst: Zofia O.
król kolekcja
Przeczytasz w 5 min

Zastanawiasz się, jak wygląda proces powstawania kolekcji, od jej wizji po finalne ubrania i akcesoria? Wejdź z nami do świata answear.LAB KRÓL i zobacz kulisy naszego niezwykłego projektu!

Już niedługo widzowie będą mogli obejrzeć produkcję CANAL+ “KRÓL”, która jest największym tego typu projektem na rynku polskim. Tymczasem fani serialu, twórczości Szczepana Twardocha oraz mody lat 30. XX w. mogą podziwiać efekty niezwykłej współpracy CANAL+ i nowej marki answear.LAB. Limitowana kolekcja inspirowana serialem jest czymś rzadko spotykanym na polskim gruncie, za to doskonale znanym w świecie high-fashion. Dotychczas tylko wielkie światowe marki nawiązywały tego typu kolaboracje łącząc świat filmowy i modę: Prada i Mulholland Drive, Ralph Lauren i Downton Abbey, Brook Brothers i Great Gatsby… Dlatego zarówno marce answear.LAB, jak i producentom serialu zależało na powstaniu kolekcji na niespotykanym w Europie poziomie. 

Jak powstała kolekcja answear.LAB KRÓL? W poszukiwaniu inspiracji

Za każdą kolekcją ubrań zawsze skrywa się jakiś pomysł, idea, która definiuje jej charakter. Kolekcja answear.LAB KRÓL została zainspirowana nie tylko modą lat 30 XX w., ale również wspaniale ukazującą tamten moment w  dziejach książką Szczepana Twardocha. Wizyta na planie  serialu “KRÓL” dostarczyła nowych wrażeń i kolejnych twórczych inspiracji – projektantki postanowiły wziąć na tapet kobiece bohaterki.

Postaci kobiet nakreślonych w powieści sa tak fascynujące, że zainspirowały mnie do przemyśleń związanych z moją zawodową działką i ewolucją mody. Dla mnie ubranie jest rodzajem współczesnej zbroi, której potrzebujemy, żeby zakryć własną wrażliwość, przygotować się na starcie ze światem. Zastanawiałam się, jak bohaterki powieści odnalazłyby się we współczesności, tak bliskiej historycznej zawierusze lat 30. dwudziestego wieku. Jakiej oprawy potrzebowałyby ich mocne charaktery, co mogłoby być ich rynsztunkiem codziennym… Kolekcja jest odpowiedzią na te pytania.

Agnieszka Korsak Pospiszyl, autorka kolekcji

Uzupełnieniem researchu był przegląd archiwalnych fotografii, głównie amerykańskich gwiazd kina lat 30., które łamały modowe schematy. Greta Garbo, Jean Harlow czy Matrlene Dietrich pokazały nowe ujęcie sex appealu, a  ich ikoniczne stylizacje, także te z użyciem elementów z męskiej garderoby, są doskonale znane współczesnemu pokoleniu. W efekcie wirtualnych, jak i realnych poszukiwań powstały moodboardy, czyli najważniejsza części kolekcji. To one wyznaczały jej charakter, uniwersalność i funkcjonalność z elementami mrocznego romantyzmu. Wkrótce potem wizje przeobraziły się w konkretne projekty. 

Każda z rzeczy w kolekcji przebyła długą drogę od inspiracji do swojej finalnej wersji.  Po szkicach sylwetki, do każdego modelu musi powstać szczegółowy projekt, uwzględniający detale i wykończenia.  To często właśnie one stanową pomost pomiędzy modą tamtych lat, a nowoczesnością.

Barbara Oramus, główna projektantka marki answear.LAB

answear.LAB KRÓL: od projektu do produktu

Po zebraniu inspiracji, stworzeniu moodboardów i nakreśleniu projektów, nadszedł czas na ich realizację. A ta nie była łatwa: aby stworzyć perfekcyjną całość, należało nie tylko kontrolować każdy jej etap, ale także walczyć z przeciwnościami losu.

Historia powstawania kolekcji to też ciąg cudownych zbiegów okoliczności i magii. Na drodze stanęła nam pandemia, pozamykane fabryki, polityczne burze i blokady granic.

Agnieszka Korsak Pospiszyl, autorka kolekcji

Wyzwaniem, które zawsze decyduje o ostatecznym wyglądzie kolekcji, jest znalezienie odpowiednich materiałów, dopasowanie kolorów, ich faktury i nadruków. Projektantki answear.LAB spędziły kilka miesięcy na poszukiwaniu odpowiednich tkanin, odwiedzając różne miejsca w Europie. Oprócz wymienionych wyżej czynników istotne było również pochodzenie materiałów i sposób ich produkcji – z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz warunków pracy.  Żadna tkanina nie znalazła się w kolekcji przez przypadek. Wiskozowe tkaniny miękko układają sie na ciele, żakardy nadają głębi i wspaniale wykorzystują padające na nie światło, z kolei skóra dodaje przestrzenności i industrialnego charakteru projektom.

Następnym krokiem było przeniesienie projektu sylwetki w przestrzeń, tak, aby zachować jego charakter przy jednoczesnym podkreśleniu atutów ciała. Kolekcja answear.LAB KRÓL eksponuje bowiem kobiecość w sposób pozbawiony wszelkiej wulgarności.  Kiedy formy były już gotowe, a prototypy ubrań zostały zaakceptowane, nastąpił finalny etap realizacji projektu, czyli szycie. Większość ubrań powstała w polskich lokalnych szwalniach – dzięki temu marka mogła mieć kontrolę nad jakością szycia, a jednocześnie, w trudnym okresie pandemii, wsparła rodzimy przemysł odzieżowy. 

Chcesz poznać tajniki powstawania kolekcji? Więcej znajdziesz w mini-serii CANAL+ “Moda na KRÓLA”. Zobacz pierwszy odcinek dokumentu:

Duch lat 30. ukryty w kolekcji answear.LAB KRÓL

Kolekcja answear.LAB KRÓL na nowo interpretuje ducha lat 30. Projektantki marki nie tylko uwzględniły trendy tamtej dekady, ale wzięły pod uwagę ówczesne procesy zachodzące w społeczeńswie, styl życia kobiet oraz okazje, podczas których należało pokazać się w stosownym ubiorze. Emancypacja zachodząca w czasach akcji serialu “KRÓL” ma swoje odzwierciedlenie w fasonach: w kolekcji znajdziemy więc spodnie z wysoką talią czy połyskujące koszule z mankietami i “męskimi” kołnierzykami. Ważnym elementem są także marynarki i żakiety, które w propozycjach answear.LAB pojawiają się w wersji skórzanej, dedykowane świadomym i nowoczesnym kobietom – będące zbroją dla współczesnych rebeliantek. Twórczynie kolekcji nie zapomniały również o części wieczorowej – bale i rauty to przecież nieodłączna część życia wyższych sfer lat 30. Stąd obecność koktajlowych sukienek z charakterystycznymi elementami: kimonowymi rękawami, frędzlami czy głębokim dekoltem na plecach.


Zobacz całą kolekcję


Damskie trendy na jesień i zimę 2020/2021. Sprawdź, co musi się znaleźć w Twojej szafie! >>>

Back to office – stylizacje na jesienny powrót do pracy >>>

Wear&Share – czyli porządki w szafie słusznej sprawie. Nowy projekt ANSWEAR.COM. >>>

Nie znalazłaś tego, czego szukałaś? Napisz do nas na doradca@answear.com i skorzystaj z darmowych porad stylisty, który pomoże Ci w doborze produktów

Przeczytaj inne artykuły