Przeczytasz w 4 min 13 lut 2024

Sekrety metek odzieżowych. Jak czytać oznaczenia na metkach?

tekst: Karolina J.
metki odzieżowe
Przeczytasz w 4 min

Oznaczenia na metkach stanowią nie lada zagadkę dla większości osób. Tymczasem umiejętność ich odczytywania sprawia, że dobrze dbamy o tkaniny, a ubrania na dłużej zachowują dobrą formę i kolor.

Istnieje grupa podstawowych symboli, które znajdziesz na metkach ubrań. Oprócz rozmiaru i materiału wykonania znajdują się tam:

1. Symbol miski z wodą – oznaczający pranie,

2. Symbol żelazka – oznaczający prasowanie,

3. Symbol kwadratu, opcjonalnie z kółkiem – związany z suszeniem ubrań,

4. Symbol trójkąta – związany z wybielaniem,

5. Symbol kółka – związany z czyszczeniem chemicznym. 

Warto znać te oznaczenia na metkach, aby wiedzieć, jak dbać o dane ubrania.

Symbole prania na metkach. Jak dbać o ubrania?

Jeśli poznasz oznaczenia na metkach ubrań, jesteś w stanie lepiej zadbać o swoją odzież. To ważne zwłaszcza w przypadku delikatnych rzeczy, takich jak bluzki damskie z jedwabiu. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

Wszystkie symbole prania na metkach wyglądają podobnie. Jak rozpoznać, co oznaczają? Możemy podzielić je na kilka grup:

1. Oznaczenia prania na metkach, które mają wypisaną liczbę – określają one maksymalną temperaturę, w której mogą być prane ubrania,

2. Symbole z podkreśleniem – jedno oznacza pranie delikatne, a dwa bardzo delikatne,

3. Oznaczenia z kropkami – jedna kropka oznacza maksymalną temperaturę 30°C, dwie to 40°C, a trzy – 60°C,

4. Symbol miski z dłonią wewnątrz zawsze wskazuje na pranie ręczne.

Jak rozpoznać, czy daną rzecz można prać? Tutaj symbol ma jedną z dwóch form. Miska z wodą bez dodatkowych elementów oznacza, że daną rzecz można prać. Z kolei przekreślony symbol miski wyklucza tę możliwość.

Jeśli znasz te oznaczenia na metkach, nie ryzykujesz zniszczeniem ubrań podczas zwykłej próby ich wyczyszczenia.

Symbole prania na metkach. Jak dbać o ubrania?

Znasz już symbole na metkach ubrań. Co oznaczają jednak w rzeczywistości? Czy faktycznie jednokrotne upranie rzeczy w zbyt wysokiej temperaturze sprawi, że nie będzie się ona nadawała do noszenia? W przypadku bardzo delikatnych tkanin, jak np. jedwab, nawet jednokrotne pranie niezgodnie z metką może zniszczyć daną rzecz. Wiele ubrań jednak wytrzyma nawet chwilowe zaniedbania w pielęgnacji.

Symbole na metkach ubrań – co oznaczają? Rozszyfrowanie kodów i rozmiarów

Nie mniej ważne są symbole związane z tym, jak dbać o ubrania po ich wypraniu. Czy można je wysuszyć albo prasować? Co podpowiadają metki?

Co oznacza kółeczko w kwadracie na metce? To właśnie symbol suszenia. W formie z kółkiem symbolizuje on po prostu suszenie automatyczne, czyli w urządzeniu do tego przeznaczonym. W wersji z samym kwadratem zawiera instrukcje dotyczące suszenia ubrań, ale poza suszarką.

Jeśli chodzi o symbole na metkach ubrań związane z suszeniem automatycznym, możemy je podzielić na kilka grup. Kwadrat z pustym kółkiem w środku oznacza, że daną rzecz możesz suszyć w suszarce automatycznej. Z kolei dwukrotnie przekreślony tego zakazuje. Kwadrat z kółkiem pełnym, czyli całym czarnym, wskazuje na konieczność suszenia na zimno.

Do tego dochodzą jeszcze inne określenia, które zawierają w sobie oznaczenia na metkach ubrań. Możesz spotkać się z kropkami w kółku. Jedna oznacza suszenie w niskiej temperaturze, dwie – w normalnej, a trzy – w wysokiej. Jednokrotne podkreślenie symbolu wymaga ostrożności przy suszeniu, a dwa wskazują na konieczność zachowania jeszcze większej uwagi.

Jeśli chodzi o oznaczenia związane z suszeniem poza suszarką automatyczną, masz do czynienia z kilkoma znaczkami z kwadratem:

1. Z jedną poziomą kreską na środku oznacza konieczność suszenia w pozycji poziomej,

2. Z trzema pionowymi kreskami to suszenie w pozycji pionowej,

3. Z łukiem u góry wskazuje na konieczność suszenia w pozycji rozwieszonej,

4. Z ukośnymi dwiema kreskami to konieczność suszenia w cieniu.

Symbole prasowania na metkach

Jeśli symbol żelazka jest przekreślony, to rzeczy nie można prasować w ogóle. Dodatkowo oznaczenia na metce mogą zawierać również kropki. Jedna wskazuje na prasowanie w temperaturze 110°C, dwie to 150°C, a trzy – 200°C. Przekreślona para biegnąca ze stopy żelazka mówi o tym, że ubrań nie wolno prasować z użyciem systemu parowego.

Oznaczenia na metce – dodatkowe porady

Masz ubrania, które są szczególnie wymagające albo wykonane z nietypowych materiałów, jak płaszcze damskie? Jest duża szansa, że będą potrzebować czyszczenia chemicznego. Oto, co powie Ci na ten temat metka.

Symbole czyszczenia na metkach

W końcu oznaczenia na metce dotyczą również czyszczenia chemicznego. Kółko wskazuje na skorzystanie z takiej możliwości. Jeśli jest przekreślone, ta metoda czyszczenia nie jest przeznaczona dla ubrań. Znaczenie mają też litery w kółku. „P” oznacza suszenie bez rozpuszczalników, „A” – z dopuszczalnym użyciem wszystkich rozpuszczalników. Z kolei „F” wskazuje na czyszczenie na sucho.

Na metkach ubrań czasami znajdują się też trójkąty. Jeśli oznaczenia mają taki znak, to daną rzecz można wybielać. Jeśli trójkąt został przekreślony, nie jest niewskazane.

Czytanie oznaczeń na metkach jest szczególnie ważne dla zachowania dobrej jakości ubrań i ich trwałego koloru. Gdy wiesz, co oznaczają symbole, możesz łatwiej zadbać o odzież

Przeczytaj inne artykuły