Przeczytasz w 5 min 08 maj 2023

Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

tekst: Izabela C.
Przeczytasz w 5 min

W czasach różnorodnych trendów, także w naszych mieszkaniach, styl skandynawski nadal przemawia do wielu osób. W zasadzie odnajdzie się on w każdym pomieszczeniu i w wolnostojącym domu, i w mieszkaniu w bloku. Co go wyróżnia? Co to jest styl skandynawski? Koniecznie sprawdź nasz artykuł, ponieważ tam znajdziesz pełną charakterystykę tego wnętrzarskiego klimatu prosto z mroźnej Skandynawii!

Co to jest styl skandynawski?

Wnętrza urządza się w różnych klimatach, od surowych, po mocno zdobione i pełne przepychu. Każdy kieruje się własnym gustem, budżetem oraz preferencjami. Wybór jednego motywu przewodniego nie jest, wobec tego łatwy. Styl skandynawski co to jest? To specyficzna propozycja wyróżniająca się naturalnością i minimalizmem. Nie da się ukryć, że ten nurt cieszy się bardzo dużą popularnością z racji swojej uniwersalności. Obecnie znajdziemy aż kilka odmiennych odsłon, m.in. klasyczny, gustawiański, folkowy, scandi chic czy new nordic.

Co to jest styl skandynawski klasyczny? To ten bazowy – prosty oraz stonowany, za to gustawiański cechują przede wszystkim ciężkie meble, jasne ściany oraz dodatki z naturalnych materiałów. Wersja folk „przemyca” elementy DIY, między innymi barwne plecionki, drewniane lub papierowe lampiony, a także ozdoby z filcu. Odmiana new nordic bazuje na bieli i na naturalnych dekoracjach.  Jak stworzyć styl skandynawski scandi chic? Nutka złota, pastele oraz mięsiste tkaniny w zupełności wystarczą, aby nadać wnętrzu ten specyficzny klimat. Jeśli chodzi o dark nordic,  cechuje go mocny akcent, na przykład na ścianie lub na meblach, więc nie jest już aż taki monotonny i surowy jak klasyczna propozycja.

Styl skandynawski, kiedy powstał? Początek dał mu artysta Carl Larsson żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Szwedzki malarz oraz architekt wnętrz szybko rozsławił ten nurt. W latach 50. i 60. już cała Europa wiedziała o tym stylu aranżacji. Klimat prosto ze Skandynawii szybko zdobył uznanie na całym świecie. Stał się poważnym zagrożeniem dla innych odmian, między innymi dla minimalizmu prosto z Nowego Jorku – zobacz, czym charakteryzuje się styl nowojorski.

Co charakteryzuje styl skandynawski?

Z racji tego, że styl skandynawski ma wiele odmian, każdy wybierze coś dla siebie. Istnieją jednak pewne cechy, które są mocnym fundamentem, wręcz znakiem rozpoznawczym. Minimalizm króluje zarówno, jeśli chodzi o kolory, jak i o formy. Jaki to styl skandynawski? Mocno odwołuje się do natury, dlatego też dominuje tu drewno, len, skóra, kamienie, a także bawełna. Jeśli chodzi o gamę barw, numerem jeden jest biel, tuż obok niej pojawiają się szarości, błękity, mięta i rozbielony róż, ponadto mocniejsze tony – czerwień, czerń, granat oraz żółty. W ten sposób minimalistyczne wnętrza spodobają się nie tylko miłośnikom natury! Praktyczne meble o ergonomicznej formie nadają odpowiedni nastrój, poza tym są bardzo funkcjonalne. Każdy detal do siebie idealnie pasuje, dzięki temu całość jest harmonijna. Drewniane elementy ocieplają surowe wnętrza, tak samo jak naturalne materiały, które tworzą przytulną przestrzeń.

Co charakteryzuje styl skandynawski? Stonowane kolory z nutką mocnego akcentu, a także naturalne materiały. Ten klimat spokojnie może pojawić się w każdym pomieszczeniu domu bądź mieszkania. Jadalnia – tu obowiązkowo ustaw duży stół i to w centralnej części. W salonie będziemy mieć narożnik lub sofę w jasnej kolorystyce, do tego fotele na drewnianych nóżkach. Oświetlenie stworzy nastrój, tak samo jak ogromne okna. Sypialnia to strefa relaksu, dlatego też umieścimy w niej białe meble, między innymi duże łoże oraz szafę. Mocne dodatki podrasują pomieszczenie, więc nie bój się odważnych kolorów i faktur. Koce, poduszki, kapy i inne podobne detale są idealnym dopełnieniem do surowych przestrzeni. Miejsce pracy w skandynawskim klimacie pełne będzie drewnianych mebli, od biurka, po regały. Im mniej się dzieje tym lepiej! Jasne kolory na ścianach, przemyślane ustawienie i odpowiednie akcesoria do domowego biura – one zapewnią Ci doskonałe warunki do pracy.

Styl skandynawski jak urządzić mieszkanie? Podążaj w stronę minimalizmu oraz natury, a z pewnością stworzysz przyjazne, a co najważniejsze, funkcjonalne wnętrza. Jasna kolorystyka pozwoli Ci optycznie powiększyć przestrzeń, a kontrastowe dodatki nadadzą pazur. Nie przesadzaj z ilością mebli, ponadto zrezygnuj z ozdób okiennych, dzięki temu zyskasz więcej światła. To prosty przepis na to, aby dom wyróżniał się harmonią, a także świeżością.

Jak stworzyć styl skandynawski w domu lub w mieszkaniu?

Wiele osób zastanawia się jak stworzyć styl skandynawski w swoim domu lub mieszkaniu. Przepis jest bardzo prosty, bowiem bazujemy na czystej bieli oraz na kilku mocniejszych tonach. Na podłogach układamy drewno, kamień, poza tym wykorzystujemy wiklinę i inne naturalne materiały. Dekoracje hand made podkreślają ekologiczne zamiłowanie mieszkańców Skandynawii, a duża ilość światła rozświetla pomieszczenia. Możesz zaszaleć z akcesoriami. Co wybrać? Na uwagę zasługują lampy o „miękkich” liniach, a także okrągłe formy z drewnianymi akcentami. Kolorowe poszewki na poduszki, mięsiste koce z naturalnych włókien, geometryczne półeczki, grube i ciepłe dywany, do tego miękkie pufy – one są wręcz niezbędne!

Styl skandynawski jakie dodatki? W tym wypadku dobrym pomysłem będą ręcznie robione produkty, jak i te nowoczesne. Wszystko zależy od tego w jakim kierunku podążamy, czyli którą odmianę aranżacji wybierzemy. Ratanowe kosze, drewniane rzeźby, kamionkowe doniczki, poduszki ozdobione plecionkami, a także dekoracje ścienne z naturalnych materiałów – to zawsze dobry pomysł. Surowy styl skandynawski urozmaicą ceramiczne naczynia oraz nastrojowe świece z ekologicznych tworzyw. Jeśli chcesz dodać nonszalancji swojemu wnętrzu dorzuć rzeczy rustykalne, które będą ciekawym przełamaniem dla minimalizmu. Jeśli zależy Ci na ociepleniu aranżacji w chłodnej stylistyce zdecyduj się na folkowe motywy dekoracyjne, rośliny doniczkowe, a także na plecione dywany.

Już wiesz styl skandynawski co to jest, więc możesz bez trudu wykorzystać go w swoim domu lub mieszkaniu. Trzymaj się minimalizmu, jasnej kolorystyki oraz pamiętaj o charakterystycznych dodatkach. Naturalne surowce są niezbędne, tak samo jak praktyczne dekoracje. Elektronika znajdzie się w otoczeniu białych, surowych mebli lub tych drewnianych. Wszystko musi być wygodne i praktyczne, ponadto wysokiej jakości. Funkcjonalność to ważny punkt w charakterystyce tej aranżacji wnętrza. Elegancji oraz wyrafinowania doda czysta biel, choć łatwo ocieplić surowe pomieszczenia.

Przeczytaj inne artykuły