Przeczytasz w 4 min 20 sty 2025

Poznaj ciekawe stylizacje na wyjazd w góry zimą!

tekst: Karolina J.
outfit w góry
Przeczytasz w 4 min

Zimowa aura zachwyca, zwłaszcza w górskim plenerze. Nic zatem dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na trekking w czasie tej pory roku. Jak powinna wyglądać stylizacja na taką wyprawę? O czym należy pamiętać? Sprawdź, jak przygotować się na trekking zimą!

Z tego artykułu dowiesz się:

1. Jaką kurtkę zabrać w góry zimą.
2. Jak dobrać idealne spodnie.
3. Jakie obuwie nadaje się górskie wycieczki.
4. Jak ubrać się po szaleństwach na stoku.
5. Jakie akcesoria warto spakować.

Stylizacja na górskie wędrówki

Wyprawa w góry zimą wygląda nieco inaczej niż latem, czy wiosną. Musisz przygotować się na niskie temperatury, do tego na liczne opady atmosferyczne, od śniegu, po deszcz. Aura w jednej chwili może się diametralnie zmienić, więc trzeba być gotowym na wszystko. Zimowy trekking, a nawet zwykły spacer wymaga odpowiedniego przygotowania, przede wszystkim skompletowania ubrań i dodatków. Tu każdy element stylizacji wpływa na nasz komfort, poza tym na bezpieczeństwo.

Kurtka na zimowy wypad w góry

Jednym z najważniejszych elementów w stylizacji w góry jest okrycie wierzchnie. Jaką kurtkę zabrać zimą w góry? Musi ona spełniać następujące kryteria – chronić przed deszczem, wiatrem oraz zimnem. Wodoodporne tkaniny są niezbędne, ale skup się też na innych parametrach, na przykład na oddychalności. Musi ona wynosić nie mniej niż 10000. Polecamy typ softshell, który ma wierzchnią warstwę elastyczną i wodoodporną, a w środku miły w dotyku fleec, czyli podszewkę ocieplającą.

Jedyną wadą wspomnianych modeli jest niska ochrona przed silnymi opadami, wobec tego powinna to być odmiana z dodatkową membraną. Dlaczego? Ona zdecydowanie lepiej radzi sobie w zimowych warunkach i ze śniegiem, aczkolwiek poziom oddychalności jest niższy.

Wiele osób woli tak zwane „puchówki”. Mają one wewnątrz naturalne bądź systematyczne wypełnienie. Puch gęsi lub kaczy jest lekki, a przy tym świetnie grzeje, niestety kiepsko radzi sobie z wilgocią. Mimo to i tak ma sporą przewagę nad sztucznym wsadem. Przyda Ci się też okrycie z kapturem (ochroni dodatkowo głowę) oraz z licznym kieszeniami do przechowywania drobiazgów. Warto zdecydować się na kurtkę damską ze ściągaczami przy rękawach, jak i w pasie, bo to zwiększa funkcjonalność, podobnie jak elementy odblaskowe.

Spodnie na wycieczkę w górę

Do kurtki koniecznie musisz mieć spodnie. Mogą być to spodnie trekkingowe, jeśli czeka Cię dłuższa wędrówka. Wybierz takie z identycznego materiału co kurtka, rozpinane na całej długości. Szybko je założysz i zdejmiesz! Mogą mieć wywietrzniki, wzmocnienia w okolicy kolan, czy odpinany fartuch śnieżny. Liczba pomocniczych detali jest całkiem spora. Warto na nie zwrócić uwagę, bo mocno wpływają na użytkowanie. Przykładowo spodnie softshellowe sprawdzą się w wietrzne i chłodne dni, ponieważ chronią przed deszczem i zapewniają oddychalność. Możesz też zwrócić uwagę na poliester lub nylon, które sprawdzają się w cieplejszym klimacie lub przy nagłych opadach.

Co pod kurtkę i spodnie?

Postaw na bieliznę termoaktywną. Standardowo na dół wybiera się legginsy. Mocno przylegają do ciała, dlatego zapewniają komfort termiczny, a przy tym odprowadzają wilgoć. Dopasuj do nich koszulkę. Na to bezpośrednio załóż kurtkę oraz spodnie, ewentualnie dorzucasz jeszcze jedną warstwę w postaci bluzy z Polartec czy z Powerstrechu. Idealna są modele z zamkiem na całej długości. W takim zestawie zimowy trekking będzie prawdziwą przyjemnością! Ubiór na cebulkę świetnie sprawdza się przy kapryśnej pogodzie w górach.

Buty w góry, czyli absolutna podstawa 

Strój w góry musi obejmować także obuwie. To podstawa! Na tym elemencie looku nie wolno oszczędzać, dlatego że wpływa na nasze bezpieczeństwo w górzystym, skalistym terenie. Wysokie buty o dłuższym fasonie na traktorowej, antypoślizgowej podeszwie to strzał w dziesiątkę. Dlaczego? Stabilizują kostkę oraz gwarantują zachowanie równowagi na każdym rodzaju podłoża. Dobrze by można było do nich doczepić raki paskowe albo automatyczne. Dobre buty trekkingowe zapewnia komfort, ale i bezpieczeństwo.

Stylizacje na wyjazd w góry po nartach, czyli après-ski

Ale sportowe ubrania to nie wszystko, co warto zabrać w góry. Przydadzą Cię także ubrania, które założysz po dniu pełnym wędrówek czy szusowania na stoku. Na szczęście mamy dla Ciebie propozycje stylizacji idealnych po aktywnościach sportowych. Jednym z klasycznych zestawów jest gruby, wełniany sweter z zimowym wzorem, na przykład norweskim. Do tego dopasuj legginsy termiczne lub skórzane spodnie, aby nadać zestawowi ciekawy sznyt.Kurtka puchowa w wyrazistym kolorze, np. czerwonym, z futrzanym kapturem świetnie wpisze się w górski klimat i zabezpieczy Cię przed chłodem. Całość uzupełnią śniegowce z futerkiem oraz dodatki, takie jak czapka z pomponem, wełniany szalik i rękawiczki.

Wolisz elegancję? Świetnie sprawdzi się także kaszmirowy sweter w neutralnym kolorze, np. beżowym lub białym. Na dół załóż woskowane legginsy lub dopasowane spodnie z wysokim stanem. Stylowy płaszcz z futrzanymi elementami oraz luksusowe śniegowce typu Moon Boot dopełnia stylizację. Dodatkowo możesz wybrać efektowne akcesoria w postaci biżuteryjnych akcentów, eleganckiego szalika i czapki podkreślą wieczorowy klimat. Jak widać, ubiór w góry może też zachwycać szykiem!

Możesz też zabrać stylowy kubek termiczny dopasowany do stroju czy duże słuchawki, które zapewnią Ci komfort, a przy tym pozwolą posłuchać ulubionej muzyki czy podcastu. Jeśli zabierasz ze sobą torebkę, rozważ dołączenie do niej puszystego breloka.

Akcesoria na zimowy trekking w górach

Do wyżej wymienionej odzieży niezbędne są jeszcze zimowe akcesoria. Do sportowego obuwia dopasuj skarpety ze ściągaczami, które gwarantują, że pozostaną na właściwym miejscu. Można wybrać wełniane, z wełny merino, albo bardziej profesjonalne, czyli techniczne. Nie zapomnij o ciepłych wodoodpornych rękawiczkach (najlepiej mieć dwie pary cienkie oraz grube) oraz okularach przeciwsłonecznych z wysokim filtrem UV-A i UV-B – modele kategorii 3 bądź 4, czyli na mocne słońce o niskiej przepuszczalności światła.

Do tego dorzuć ciepłą czapkę w góry oraz szal-komin damski, którym przysłonisz również większą część twarzy, podobnie działa kominiarka. Możesz także zabrać plecak na drobne akcesoria. Z takimi dodatkami możesz śmiało ruszać na zimowy trekking!

Przeczytaj inne artykuły