Przeczytasz w 5 min 24 lis 2020

Trekking zimą – stylowy i ciepły strój na górskie wyprawy

tekst: Barbara R.
Przeczytasz w 5 min

Zimowa aura zachwyca, zwłaszcza w górskim plenerze. Nic zatem dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na trekking w czasie tej pory roku. Jak powinna wyglądać stylizacja na taką wyprawę? O czym należy pamiętać? Sprawdź, jak przygotować się na trekking zimą!

Trekking zimą – stylizacja na wędrówki

Trekking zimą jest niezwykle popularną formą spędzania czasu wolnego. Wyprawa w góry w tym okresie wygląda nieco inaczej niż latem, czy wiosną. Musimy być przygotowani na niskie temperatury, do tego na liczne opady atmosferyczne, od śniegu, po deszcz. Aura w jednej chwili może się diametralnie zmienić, więc trzeba być gotowym na wszystko. Zimowy trekking wymaga odpowiedniego przygotowania, przede wszystkim skompletowania ubrań i dodatków. Tu każdy element stylizacji wpływa na nasz komfort, poza tym na bezpieczeństwo.

Kurtka na zimowy trekking

Jednym z najważniejszych elementów w stylizacji w góry jest okrycie wierzchnie. Kurtka na zimowy trekking musi spełniać następujące kryteria – chronić przed deszczem, wiatrem oraz zimnem. Wodoodporne tkaniny są niezbędne, ale mocno skup się też na innych parametrach, na przykład na oddychalności. Musi ona wynosić nie mniej niż 10000. Polecamy typ softshell, który ma wierzchnią warstwę elastyczną i wodoodporną, a w środku miły w dotyku fleec – to podszewka ocieplająca. Jedyną wadą tego modelu jest niska ochrona przed silnymi opadami, wobec tego powinna to być odmiana z dodatkową membraną. Dlaczego? Ona zdecydowanie lepiej radzi sobie w zimowych warunkach i ze śniegiem, aczkolwiek poziom oddychalności jest niższy. Wiele osób woli, tak zwane „puchówki”. One mają wewnątrz naturalne bądź systematyczne wypełnienie. Puch gęsi lub kaczy jest lekki, mało tego świetnie grzeje, ale kiepsko radzi sobie z wilgocią. Mimo to i tak ma sporą przewagę nad sztucznym wsadem. Trekking zimą jest trudny, dlatego przyda się okrycie z kapturem (ochroni dodatkowo głowę) oraz z licznym kieszeniami do przechowywania drobiazgów. Warto zdecydować się na kurtkę damską ze ściągaczami przy rękawach, jak i w pasie, bo to zwiększa funkcjonalność, podobnie jak elementy odblaskowe.

Jak ubrać się zimą na trekking?

Do kurtki koniecznie musisz mieć spodnie z identycznego materiału. Rozpinane na całej długości szybko założysz i zdejmiesz. Mogą one mieć wywietrzniki, wzmocnienia w okolicy kolan, czy odpinany fartuch śnieżny. Liczba pomocniczych detali jest całkiem spora. Warto na nie zwrócić uwagę, bo mocno wpływają na użytkowanie. Poza okryciem i dołem należy zadbać również o bieliznę termoaktywną damską, ona pozwoli nam się lżej ubrać. Standardowo wybiera się kalesony i koszulkę, za to u pań są to legginsy. Taki komplet mocno przylega do ciała, a co najważniejsze doskonale odprowadza wilgoć. Na to bezpośrednio ubierasz kurtkę oraz spodnie, ewentualnie dorzucasz jeszcze jedną warstwę w postaci bluzy. To będzie wariant wykonany z Polartec, tudzież z Powerstrechu. Idealny jest ten z zamkiem na całej długości. W takim zestawie zimowy trekking będzie prawdziwą przyjemnością!

Akcesoria na zimowy trekking w górach

Do wyżej wymienionej odzieży niezbędne są jeszcze zimowe akcesoria. Dobre obuwie to podstawa. Na tym elemencie looku nie wolno oszczędzać, dlatego że wpływa na nasze bezpieczeństwo w górzystym, skalistym terenie. Wysokie buty o dłuższym fasonie na traktorowej, antypoślizgowej podeszwie to strzał w dziesiątkę. Dlaczego? Stabilizują kostkę oraz gwarantują zachowanie równowagi na każdym rodzaju podłoża. Dobrze by można było do nich doczepić raki paskowe albo automatyczne. Do obuwia dopasuj skarpetki ze ściągaczami, to gwarantuje, że pozostaną na właściwym miejscu. Można wybrać wełniane albo bardziej profesjonalne, czyli o właściwościach oddychających. W stylizacji przydadzą się ciepłe wodoodporne rękawiczki (najlepiej mieć dwie pary cienkie oraz grube), okulary z wysokim filtrem UV-A i UV-B – modele kategorii 3 bądź 4, czyli na mocne słońce o niskiej przepuszczalności światła. Do tego dorzuć ciepłą czapkę oraz szal-komin damski, którym przysłonisz również większą część twarzy, podobnie działa kominiarka. Z takimi dodatkami możesz śmiało ruszać na zimowy trekking!

Kozaki za kolano – stylizacje z najmodniejszym obuwiem tego sezonu >>>

Kultowe modele Dr. Martens – zobacz buty, które pokochał świat >>>

Modne buty na jesień i zimę 2020/2021 >>>

Nie znalazłaś tego, czego szukałaś? Napisz do nas na doradca@answear.com i skorzystaj z darmowych porad stylisty, który pomoże Ci w doborze produktów

Przeczytaj inne artykuły