Welur to wyjątkowy, bardzo przyjemny w dotyku materiał. Prezentuje się niezwykle stylowo. Czy jednak wiesz, jakie ma właściwości oraz kiedy wykonane z niego ubrania sprawdzają się najlepiej? Wyjaśniamy!
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Czym jest welur.
2. Z czym nosić welurowe ubrania i jak je stylizować.
3. Jakie są właściwości weluru.
4. Jakie są najlepsze metody prania.
5. Jak prasować welurowe ubrania.
Welur – jaki to materiał i do czego pasuje?
Welur to miękka, aksamitna tkanina o krótkim, gęstym włosiu. Przypomina aksamit, jednak powstaje w inny sposób – wpływa to również na jego strukturę. Uznaje się go za rodzaj pluszu, czyli materiału z włoskami na powierzchni, które nadają mu charakterystyczną strukturę. Mało która tkanina jest tak ciekawa jak welur.
Jaki to materiał, jeśli chodzi o skład? Tak naprawdę jest to właściwie rodzaj tkaniny, a nie konkretny materiał. Czasami pojawia się z domieszką elastanu, która nadaje mu rozciągliwość i sprawia, że dobrze układa się na sylwetce. Wyróżnia się trzy rodzaje weluru:
Bawełniany – wykorzystywany w produkcji ubrań i tekstyliów domowych. Miękki, naturalny i przyjazny dla skóry.
Syntetyczny – np. z poliestru. Jest tańszy i bardziej wytrzymały niż welur bawełniany.
Jedwabny – luksusowy, często używany do produkcji eleganckich ubrań. Ma wyjątkowo miękką teksturę i intensywny połysk.
Z weluru bardzo często szyje się sukienki damskie, zwłaszcza eleganckie i wieczorowe. Zwykle pojawiają się w głębokich, nasyconych kolorach, takich jak burgund, granat czy zieleń. Dzięki swojemu połyskowi i miękkości, materiał ten nadaje kreacjom luksusowy charakter. Pięknie prezentują się także welurowe bluzki damskie na imprezę oraz żakiety. Welur jest popularnym materiałem na spódnice mini, midi, a nawet maxi zwłaszcza te na chłodniejsze miesiące.
Co więcej, choć do tej pory mówiliśmy głównie o eleganckiej stronie weluru, szyje się z niego także miękkie komplety dresowe damskie, które całkiem niedawno znowu stały się bardzo modne! Z weluru wykonuje się także rozmaite dodatki, w tym torebki, buty, kapelusze damskieoraz szykowne rękawiczki damskie.
Jak stylizować ubrania welurowe, aby stworzyć elegancki lub casualowy look?
Wyżej wspomnieliśmy o tym, co to welur oraz jakie ubrania z niego powstają. Czas na krótki poradnik na temat stylizacji tej pięknej tkaniny. Otóż wieczorem bez obaw możesz postawić na elegancką sukienkę.
Wielkie wyjścia
Podczas prawdziwie uroczystych okazji, takich jak sylwester, postaw na długą kreację. Z kolei w czasie swobodniejszych imprez lub spotkań rodzinnych dobrze spiszą się sukienki midi, a nawet przed kolano czy mini – to już zależy od Twoich osobistych preferencji. Wrażenie zrobi też welurowy garnitur w głębokim kolorze (np. granatowy lub bordowy) połączony z klasyczną koszulą lub gładkim topem oraz wysokimi szpilkami.
Możesz także zdecydować się na dowolny strój, ale dopasować do niego welurowe dodatki. Mała torebka, szpilki lub długie rękawiczki natychmiast dodadzą klasy każdej, nawet najprostszej stylizacji.
Codzienne stylizacje
Za to w codziennych zestawach możesz skusić się na welurowy dres w neutralnych lub pastelowych kolorach. Zestaw go z modnymi sneakersami damskimi i dużą torebką typu shopper. Jeśli dodasz do niego oversize’owy płaszcz lub skórzaną kurtkę, całość zyska miejski charakter. To wygodny, ale stylowy look na co dzień. Subtelniejsza propozycja to welurowa bluza z jeansami lub legginsami. Zamiast butów na obcasie, postaw na modne trampki lub botki na niskim obcasie. Poza tym nawet na co dzień możesz nosić welurowe sukienki, ważne jedynie, aby były proste i stonowane.
Pamiętaj, że welur ma bogatą fakturę, dlatego dobrze komponuje się z prostymi i gładkimi tkaninami, takimi jak jedwab, bawełna czy skóra. Unikaj łączenia go z innymi tkaninami, które wywołać efekt przeładowania.
Welur – jakie ma właściwości?
Mówiąc o tym, co to welur, nie sposób nie wspomnieć o tym, że jest on bardzo przyjemny w dotyku. To sprawia, że chętnie wykorzystuje się go w produkcji odzieży, ale też tapicerki meblowej oraz rozmaitych akcesoriów dekoracyjnych. Na tym jednak nie koniec jego zalet. Otóż mimo delikatnej struktury okazuje się on dość wytrzymały i odporny na przetarcia – oczywiście przy właściwej pielęgnacji.
Co więcej, welur wykonany z naturalnych włókien jest przewiewny i zapewnia komfort cieplny. Z tego względu wspaniale sprawdza się w sezonie jesienno-zimowym. Choć wariant jedwabny lub bawełniany można nosić nawet w letnie dni.
Welur bardzo dobrze przyjmuje barwniki, co sprawia, że występuje w szerokiej gamie kolorów. Często można go spotkać w głębokich, nasyconych barwach. Chętnie korzystają z niego różne branże, od modowej po meblarską. Można go spotkać w postaci zasłon, tapicerek, poszewek na poduszki, a także w luksusowej odzieży, takiej jak marynarki, płaszcze czy dresy.
Jak prać welur, aby nie stracił swojej miękkości?
Wiesz już, co to welur. Czas na porady dotyczące jego pielęgnacji. Zatem, jak prać welur? Tak naprawdę zależy to głównie od zaleceń, które znalazły się na metce rzeczy, którą zamierzasz odświeżyć. Poza tym jednak istnieją ogólne zasady dotyczące prania tej miękkiej tkaniny.
Najbezpieczniejsze będzie z pewnością pranie ręczne, w którym ryzyko uszkodzenia włókien jest znikome. Co ważne, pierz welurowe ubrania czy akcesoria w chłodnej wodzie – maksymalnie 30°C.
Detergenty
Korzystaj z detergentu przeznaczonego do tkanin delikatnych. Zanurz tkaninę w wodzie i łagodnie pocieraj ją, unikając zbyt mocnego szorowania. Po kilku minutach dokładnie wypłucz materiał w chłodnej wodzie, aby usunąć resztki detergentu. W ten sposób nie uszkodzisz struktury tkaniny, a jednocześnie pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń. Uwaga – szczególną ostrożność zachowaj w przypadku jedwabnego weluru.
Niskie obroty
Ponadto zdarza się, że niektóre welurowe ubrania można prać w pralce. Zwykle zaleca się tu program o niskich obrotach i temperaturze 30°C. Podobnie jak w przypadku prania ręcznego i tutaj wybierz łagodny płyn do prania. Dodatkowo jeśli chcesz zapewnić odzieży maksymalną ochronę, pierz ją w ochronnym worku. Chroni to materiał przed otarciami i zaciągnięciami.
Suszenie
Nigdy nie susz weluru w suszarce bębnowej, ponieważ wysoka temperatura może uszkodzić jego włoski i sprawić, że materiał stanie się szorstki. Polecamy suszyć welur na płasko, rozkładając go na ręczniku, aby uniknąć odkształceń. Unikaj rozwieszania wilgotnego weluru, ponieważ może to prowadzić do jego rozciągnięcia lub odkształcenia.
Jak prasować welur – porady, aby nie uszkodzić tkaniny
Welur zawsze prasuj od lewej strony, nigdy nie przykładaj żelazka do włosków! Dobrze sprawdza się prasowanie welurowych rzeczy np. przez ściereczkę. Korzystaj z żelazka ustawionego na niską temperaturę lub sięgnij po parownicę. Jak prasować welur z użyciem właśnie parownicy? Zawsze trzymaj ją w pewnej odległości, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z materiałem.
Jak dbać o welur – wskazówki na długowieczność materiału
Mimo delikatnej struktury welur może cieszyć oko pięknym wyglądem przez długie lata. Kluczowa jest codzienna pielęgnacja! Jak dbać o welur? Zatem jeśli na materiale dostrzeżesz zagniecenia, zawsze delikatnie je usuwaj, najlepiej za pomocą pary. Unikaj tarcia materiału podczas noszenia lub prania. Ubrania z weluru najlepiej przechowywać na wieszaku, aby zapobiec ich odkształceniu.